900i -84: Huono käynnistyvyys & pissapoika yms.

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
petteri75
"Hölösuu"
Viestit: 1177
Liittynyt: To Elo 14, 2003 09:47
Paikkakunta: Kirkkonummi

900i -84: Huono käynnistyvyys & pissapoika yms.

Viesti Kirjoittaja petteri75 »

Viimeisin hankinta edellyttää käyttöä helpottavia toimenpiteitä, joista seuraavia kysymyksiä:

-Käynnistyy lämpimänä huonosti, vaatii sahausta; kylmänä hörähtää 1. kerralla ja toisella kun hiukan antaa kaasua, pysyy päällä. Ajattelin vaihtaa lämpöaikakytkimen (ja termostaatin & flektikytkimen, lämmöt heittelevät), ja jos tämä ei auta, niin seuraavana "paineakku" / bensapaineen regulaattori. Missä vm. osa sijaitsee ja onko vaikea vaihtaa? Käynti noin muuten on tasaista ja nättiä - jopa hiljaista, mitä nyt kiilahihnat ääntelevät hiukan :)

-Tuulilasin huuhtelulaite ei ruiski lainkaan vakuuttavasti vettä tuulilasille. Voiko kysymyksessä olla pelkästään kuluneet suuttimet vai onko mahdollisuuksia muuhunkin? Voiko huuhtelulaitteen pumppu olla väsynyt, olen kuvitellut että se voi vain toimia/olla toimimatta.

-Tarve olisi hyvälle muovirasvalle, eli vaseliinille joka ei syövytä muovia eikä kumia. Jarrukumirasva on varmasti tälläistä, mutta jos haluan vaseliinimaista voiteluainetta, mikä on hyvää ja mistä sitä saa (esim. Motonet?) Toimiiko esim. valkovaseliinispray hyvin mm. vaihteiston rättinivelen voiteluun?

Edit:
-Suunnitelmissa on vaihtaa normaalisti toimivan laatikon öljyt Nesteen hypoidiöljyihin (huuhtelu välillä). Kone ei vuoda öljyä ja tälläisenä sen haluaa pitääkin, eli onko joillakin huonoja kokemuksia hypoidien vuotamisesta vaihdon jälkeen kun kyseessä on näinkin vanha (vm. -84)käyttöauto?

Kyllähän tuo 900i on kelpo peli, ei nitise ja alusta tutise, ohjaustehostinkin toimii jne. Mutta ehkä sitä on Aeroon (175hv) tottunut liikaa, liikkuminen sillä on niin vaivatonta ja tehoa löytyy aina lisää.. No, parempi puolisko saa ajella autollaan rauhassa 8)
Avatar
jus
"Saabisti"
Viestit: 11625
Liittynyt: Ma Elo 11, 2003 21:37
Paikkakunta: Helsinki

Re: 900i -84: Huono käynnistyvyys & pissapoika yms.

Viesti Kirjoittaja jus »

petteri75 kirjoitti:seuraavana "paineakku" / bensapaineen regulaattori. Missä vm. osa sijaitsee ja onko vaikea vaihtaa?
Painevaraaja on taka-akselin yläpuolella. Bensaputkien liitokset voi olla mielenkiintoista avata varaajasta kun ovat muutaman vuoden jo olleet kiinni.
-Tuulilasin huuhtelulaite ei ruiski lainkaan vakuuttavasti vettä tuulilasille. Voiko kysymyksessä olla pelkästään kuluneet suuttimet vai onko mahdollisuuksia muuhunkin?
Voisiko olla ihan vaan maadoitusvika tai hapettumaa pumpun johtoliittimessä taikka kärähtäneet viiksikytkimen koskettimet? Irrota liitin pumpun moottorilta ja tarjoa jostakin sulakkeelta jännitettä suoraan - jos näin pumppaa reippaasti, vika ei liene pumpussa eikä suuttimissa. Toinen tapa olisi mitata pumpussa kiinni olevista johtimista jännitettä kun vedät viiksestä.
-Tarve olisi hyvälle muovirasvalle, eli vaseliinille joka ei syövytä muovia eikä kumia.
Mimmi mainosti huulirasvaa:
http://www.saabclub.fi/phpBB2/viewtopic.php?t=16404
Miksi muuten haluat rasvata rättiniveltä, siis sitä vaihteensiirtotangon keskellä olevaa kuminiveltä rintapellin ja vaihteiston välissä? Eihän siinä ole mitään mikä hankaa eikä siis tarvitse voiteluakaan?
onko joillakin huonoja kokemuksia hypoidien vuotamisesta vaihdon jälkeen kun kyseessä on näinkin vanha (vm. -84)käyttöauto?
Oma -82:nen ei alkanut ainakaan merkkaamaan reviiriä yhtään enempää kuin ennenkään. Jostakin edestä tippasee vähän moottoriöljyä, mutta siihenhän ei vaihteistoöljynvaihto vaikuta. Janilla oli vähän toisenlaisia kokemuksia: http://www.saabclub.fi/phpBB2/viewtopic.php?t=17927
Saab 99 GLi 5 Speed -82 • Saab 9000 T16A -87 • Saab 9000 CD 2,3T A -91 • Saab 9-5 2,3t A -00
petteri75
"Hölösuu"
Viestit: 1177
Liittynyt: To Elo 14, 2003 09:47
Paikkakunta: Kirkkonummi

Piti tarkoittaman

Viesti Kirjoittaja petteri75 »

Juuri sitä kuminiveltä piti tarkoittaman.. :oops: Huulirasvaa tuli hankittua, mutta Vitalista, täytynee tuota Klöveria vielä yrittää ihmetellä. Onko sitten "oikeissa" valkovaseliineissa lisäaineita, jotka saattavat syövyttää kumia & muovia?

Painevaraaja voi siis jäädä vaihtamatta, ei tee mieli vaihtaa koko bensalinjastoa varsinkin kun on mahdollisuus saada lopputulokseksi koko auto poltettua. Harmi, voisi käynnistyvyys parantua kummasti ellei tuo yli 40€:n (mistään edullisemmin?) lämpöaika-kytkin auta asiaa.

Täytynee alkaa käymään läpi auton sähköliittimiä, kyllähän kuparikin aika hyvin hapettuu ajan kuluessa..
Avatar
jus
"Saabisti"
Viestit: 11625
Liittynyt: Ma Elo 11, 2003 21:37
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja jus »

Edelleenkin ihmettelen miksi haluat rasvata sitä niveltä.

Lämpöaikakytkimen toimintaa voisi yrittää seurata liittämällä tilapäisasennuksena merkkilamppu kylmäkäynnistyssuuttimen rinnalle. Sillä ainakin näkisi tekeekö se jotain ihan tyhmää.

Lämpöaikakytkimen toiminta pitäisi olla kutakuinkin niin, että alle +20C lämpötiloissa käynnistyksessä kylmäkäynnistyssuutinta pidetään auki enintään 9,5 sekuntia. Lämpimämmissä oloissa lisäbensan antoaika lyhenee lämpötilan mukaan, ja +45 astetta lämpimämmässä ei pitäisi antaa enää ollenkaan. Nuo lämpötilat ovat siis lämpöaikakytkimen lämpötiloja imusarjassa (uudemmissa termostaattikotelossa).

Lämpöaikakytkimen tilalle voisi tietenkin kytkeä käsikäyttöisen ryyppykatkaisijan. On halvempi kuin 40 eur, ja samalla saadaan pakkaskelissä toimiva "ajonesto".

Minulla paineenvaraajan jousi pitää pientä rapinaa kun parin päivän seisomisen jälkeen laittaa virrat päälle ja pumppu pumppaa painetta varaajan kalvoa ja jousta vasten. Pumppuhan pumppaa vain sekunnin/pari kun laittaa virrat päälle eikä käännä avainta starttiasentoon asti. Jos vika olisi varaajan kalvossa, pitäisi kai varaajan perässä olevasta vuotaa bensaa. Voithan kokeilla kuulostella tuota varaajaa: ensin päästät paineet pois järjestelmästä vaikka starttaamalla bensapumpun rele irrotettuna. Sitten laita releen paikalleen ja menet taka-akselin alle kuulostelemaan/tunnustelemaan onko varaajassa mitään eloa kun apuhenkilö laittaa virrat päälle.

Vikaa voi paineenvaraajan ohella olla bensapumpun takaiskuventtiilissä, vuotavissa suuttimissa, ohjauspaineventtiilissä tai määräjakajassa.

Ohjauspaineenmittausvarustuksella saisi järjestelmäpaineen säilymistä seurattua sammuttamisen jälkeen. Jos järjestelmäpaine käynnissä on ~5 bar, pitäisi 20 minuutin jälkeenkin olla vielä vähintään 1 bar jäljellä. Jos vuotaa, todennäköisesti vuoto näkyy paineissa jo viidessä minuutissa.
Saab 99 GLi 5 Speed -82 • Saab 9000 T16A -87 • Saab 9000 CD 2,3T A -91 • Saab 9-5 2,3t A -00
mikkoimp
"Hölösuu"
Viestit: 3744
Liittynyt: Ti Joulu 21, 2004 19:11
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja mikkoimp »

eikö noihin tarjota usein syyksi että tekee kaasulukon suuttimeen tai suutin putkeen.
vuotava suutin olisi hyvin mahdollinen. kokeile ottaa suuttimet ylös imusarjasta ja ohita pumpun rele, ei pitäisi paljoakaan päät kastua ilman ettei lautasta nosta.

varo taivuttamasta liikaa suutinputkia, ovat todella hauraita jo tuossa iässä :!: :!:
-03 3.0 TID ja muutama OG 900 turbo

045-6302071
jäsenyys hankittu
marg3
"Aero"
Viestit: 417
Liittynyt: Pe Kesä 20, 2003 13:44

Viesti Kirjoittaja marg3 »

Mulla kans lähti kylmänä käyntiin mutta sammui ellei painanu kaasua.
Virranjakajan kansi, pyörijä ja tulpat vaihdettiin niin rupes pelaamaan.
petteri75
"Hölösuu"
Viestit: 1177
Liittynyt: To Elo 14, 2003 09:47
Paikkakunta: Kirkkonummi

Käyttökokemuksia

Viesti Kirjoittaja petteri75 »

Eilen käytiin rekisteröimässä vekotin ja ainakin lämpöisenä se hörähtää käyntiin aivan normaalisti, ilman mitään sivuoireita. Kunhan vain pääsisi Motonettiin hakemaan sen lämpöaikakytkimen (tms), niin saa kokeiltua vaikutuksen. Hah, olisi kerrankin ns. yksinkertainen vika.. :roll:
petteri75
"Hölösuu"
Viestit: 1177
Liittynyt: To Elo 14, 2003 09:47
Paikkakunta: Kirkkonummi

Osia vaihdeltu

Viesti Kirjoittaja petteri75 »

Dodiin, nyt on autossa uusi lämpöaikakytkin (Bosch, siksi kallis), termostaatti (alkup. MotoRad, loppui lämpöjen heittely) ja flektikytkin. Käynnistyvyyteen ei tullut valitettavasti muutoksia, kylmänä hörähtää ensimmäisellä & sammuu ja jää käymään toisella yrittämällä. Lämpimänä joutuu välillä starttaamaan hiukan pidempään.

Vaikuttaa hiukan siltä, että seuraava looginen kohde on painevaraaja (mitä vaikutusta pumpun(?) takaiskuventtiilillä), sillä sytystysosat (tulpat, johdot, pyörijä) on vaihdettu n. vuosi sitten. Autolla on ajettu vain 228tkm, ei oikein jaksaisi uskoa suuttimien vuotamiseen ja mitään käyntihäiriöitä tms ei ole. Eilen vain kuulemma lämmöt nousivat hetkellisesti korkealle, vaikka mielestäni ilmasin jäähdytysjärjestelmän termarin vaihdon jälkeen..

A) Mistä tunnistaa irrallaan olevan painevaraajan/paineakun kunnon?

B) Miten voi helpottaa vanhan osan irroitusta bensalinjoista, jos ko. liitosta ei ole avattu sitten vuoden -84?

Sinänsä hölmöä, auto on aivan OK ja muitakin säätökohtia löytyisi (mm. apukuljettajan ovi), mutta ilmeisesti sitä vain ei osaa jättää ajettavaksi.
900Iivari
"Kaasari"
Viestit: 19
Liittynyt: Ti Syys 14, 2004 09:22
Paikkakunta: p-pohjanmaa

Ilmanputsari..

Viesti Kirjoittaja 900Iivari »

Tsau, Mulla teki oma -87 juuri vastaavaa, eli lämpimänä muutamantunnin seisseenä sai sahailla niin että akkukin lopahti (vanhuuttaan?) siinä sivussa. Kaasupohjassa sahatessa sitten lopulta lähti pytty kerrallaan käyntiin. Selvästi siis kasteli tulpat ja epäilinkin suuttimien vuotavan paineet ja bensat koneeseen. Ennenkuin aloin suuttimia tutkimaan niin tarkistin vielä ilmansuodattimen: sitäpä ei oltu ihan vähään aikaan edellisen omistajan toimesta vaihdettu! Suodattimen uusimisen jälkeen käynnistyvyys lämpimänä parani selvästi. Vieläkin joskus saa antaa lämpimänä vähän kaasua, mutta varsinaista sahausta ei enää tarvita (nyt olisi uusi akkukin millä sahata!). Bensankulutukseen uusi suodatin ei silti toivestani huolimatta tunnu vaikuttavan mitenkään..
_______
Ex- 900i -87
Ronska
"Hirsch"
Viestit: 910
Liittynyt: To Maalis 04, 2004 11:47

Re: Osia vaihdeltu

Viesti Kirjoittaja Ronska »

petteri75 kirjoitti:Vaikuttaa hiukan siltä, että seuraava looginen kohde on painevaraaja
En heti uskoisi, että vika olisi siinä.
esim. mulla ei ole paineenvaraajaa k-jet koneessa ollenkaan,
silti hyvin käynnistyy kylmänä.
ts. alkupumppaus siis nostaa järjestelmäpaineen riittävän suureksi.

Edelleen veikkaan sitä ohjauspainesäädintä, mulla siis aiheutti huonoa käynnistyvyyttä kylmänä ja sammuilua heti kylmän startin jälkeen.
Lämpimänä kyllä käynnistyi hyvin.

Jos mahdollista, kokeile toimivaksi tiedettyä ohjauspainesäädintä.
Joltakin tuommonen varmasti löytyy hyllystä, mulla on vaan rikkinäinen ylimääräisenä.
petteri75
"Hölösuu"
Viestit: 1177
Liittynyt: To Elo 14, 2003 09:47
Paikkakunta: Kirkkonummi

Korjaus

Viesti Kirjoittaja petteri75 »

Tuo voisi olla myöskin ns. pulttaa-kiinni-kokeile -korjaus. Voiko sitä määräpaineensäädintä yrittää itse korjata mitenkään, vai onko ns. kuluva osa? Käytettyjen toiminnallisten osien hankinta on aina hiukan onnenkauppaa ja uutta ei voi hankkia, kun koko auto maksaisi jo saman verran :)

Mutta siis, ymmärtääkseni vika määräpaineensäätimessä ilmenisi myös niin, että auto lähtee käyntiin heikosti ja tukahtuu pienimmästäkin kaasupolkimen painalluksesta? Nyt on kyse siitä, että yön yli seisottuaan jää käymään vain toisella yrityksellä ja päivän seisottuaan saa startata pidempään - käyntilämpöisenä ei tietenkään mitään ongelmia.. :roll:

Nojuuh, edullisista & varmasti toimintakuntoisista määräpaineensäätimistä voi esittää tarjoksia vaikka YV:nä - tulee kokeiltua sitten sekin.

Edit: Pissapoikaan on seuraava yritys vaihtaa apukuljettajan tai molemmat suuttimet. Hassua sinänsä, valonpyyhkijät toimivat OK mutta niiltä on otettu vesiletkut irti ja jätetty paikoilleen.

Edit2: Osto-ilmoitus
Viimeksi muokannut petteri75, Ti Huhti 12, 2005 12:20. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
jus
"Saabisti"
Viestit: 11625
Liittynyt: Ma Elo 11, 2003 21:37
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja jus »

Alppilan autohuollon (BOSCH-korjaamo) asentaja sanoi minulle, että vanhemmiten ohjauspaineventtiilit saattavat vanhemmiten alkaa antaa kylmällä koneella liian rikasta seosta (ohjauspaine liian pieni). Tyypillinen ominaisuus. Ja tuosta sitten saattaisi johtua se tukehtuminen tai vaivalloinen käynti ekalla startilla.

Taitaa olla minullakin samoja oireita, mutta en ole antanut pahemmin häiritä. Ruuvasin lisäilmaluistia enemmän auki. Alkoi pysymään käynnissä heti ekalla, mutta kylmäkäynnistyksen vaatima pyöritysaika piteni.

Voi olla että täysi totuus toisen ohjauspaineventtiilin vaihdon jälkeen saadaan vasta kun pakokaasumittauksella on seokset tarkastettu. Pelkästään osia vaihtamalla ei välttämättä voi sanoa mistä johtui käyttäytymisen muutos.

Ohjauspaineventtiili=ohjauspainesäädin=warm up regulator
Määräjakaja on se härveli, minkä päältä lähtee putket ruiskusuuttimille imusarjaan.
Viimeksi muokannut jus, Ti Huhti 12, 2005 10:55. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Saab 99 GLi 5 Speed -82 • Saab 9000 T16A -87 • Saab 9000 CD 2,3T A -91 • Saab 9-5 2,3t A -00
Avatar
tetammi
"Saabisti"
Viestit: 7682
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 11:14
Paikkakunta: Paimio

Re: Osia vaihdeltu

Viesti Kirjoittaja tetammi »

petteri75 kirjoitti:Vaikuttaa hiukan siltä, että seuraava looginen kohde on painevaraaja (mitä vaikutusta pumpun(?) takaiskuventtiilillä), sillä sytystysosat (tulpat, johdot, pyörijä) on vaihdettu n. vuosi sitten. Autolla on ajettu vain 228tkm, ei oikein jaksaisi uskoa suuttimien vuotamiseen ja mitään käyntihäiriöitä tms ei ole.
Kyllä suuttimet voi jo tuossa vaiheessa olla valmiit ja testaus on niin helppoa että lähtisin siitä. Haulla löytyy ohjeita mutta muista kuumalla koneella tulipalovaara!
Oireet vuotavalla suuttimella tai rikkinäisellä paineenvaraajalla aika samat.
Samoin sytkäosat voi olla hapettuneita esim. jos auto on paljon seissy/ virranjakaja päästää öljyä sisäänsä.
A) Mistä tunnistaa irrallaan olevan painevaraajan/paineakun kunnon?
Ilman ei kaiketi puhaltamalla pitäis mennä läpi, tarkempi testaus vaatii sitten paineistamista ja mittaria.

B) Miten voi helpottaa vanhan osan irroitusta bensalinjoista, jos ko. liitosta ei ole avattu sitten vuoden -84?
Muutamana päivänä ennen irrotusta suihkii jotain irroitusöljyä.

Tuon paineenvaraajan hyöty tulee enempi esiin puolilämpimässä koneessa. Kylmällä tai kuumalla toimii ilmankin.
Ohjauspaineensäädinkin voi tosiaan jumittaa eikä silloin esim. ei rikasta seosta kylmänä, mutta ei pitäis vaikuttaa tuohon kuumana käynnistykseen.
En tiiä onko tuon ohjauspainesäätimen tarkastukseen mitä kotikonstia, vaatinee päästömittauslaitteen ja koneen seisottamisen kylmäksi esim. yön yli.
Mutta ei pitäis olla kallis rasti 10-20euroo olen itse joutunu maksaan.

Noi suuttimet, myös kylmäkäynnistyssuutin kannattaa tsekata ensimmäiseksi. Helppoa ja halpaa

:D
Teemu paimiosta
#1266,
Teemun edelliset avot ja nykyiset ooppelit
Opel Corsa-e 2023
Opel Corsa S 1.4T 2019
Projektina 900S 1992
Avatar
9000CD23T
"Team Ylläpito"
"Team Ylläpito"
Viestit: 7771
Liittynyt: Pe Heinä 02, 2004 12:45
Paikkakunta: ex Jyväskylän MLK
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 9000CD23T »

900i-5D Combi Coupe-84*/900i-4D Sedan-86*/900i-4D Sedan-88*/9000CD 2.3T-91*/OG9³SE-01 RE85STG1
(*=ex) #2060#
petteri75
"Hölösuu"
Viestit: 1177
Liittynyt: To Elo 14, 2003 09:47
Paikkakunta: Kirkkonummi

Uusia ominaisuuksia

Viesti Kirjoittaja petteri75 »

Tänään käytiin taas koestamassa kohdetta. Kylmänä lähtee heti & hyvin käyntiin, kun oli ollut 15min. lämmitysjohdossa - outoa?! Jos painevaraaja on rikki, niin eikö vika tällöin ilmenisi pitkän startin tarpeena tilanteessa kuin tilanteessa? Hiukan sahausta tarvittiin taas, kun auto oli seissyt hiukan yli 2h..äh. No, vaihdetaan painevaraaja, sitten määräpaineensäädin jne.

Oikeanpuoleinen mittarivalo oli palanut, vaikka se juuri oli uuteen vaihdettu - ärsyttävää. Myös lämpömittari heitteli, ilmausruuvista tuli vain ilmaa joten tuli mieleen pieni mahdollisuus sähköviasta. Ja ohjauskulmiakin voisi säätää. Mutta radio toimii ja alkuperäisetukaiuttimet soivat! :D
Vastaa Viestiin