Sanokaas viisaammat onko NG900S Vm1994 2,0 litrasen vikakoodien pistokkeeseen sopiva pistoke OBD2 vai jokin muu nimeltään.
Moottoriohjaushan on tuo Motronicin rasia, eiks jee? pää vaihteeksi sekaisin kun olin siinä uskossa ettei luku onnistu kuin Techillä/erikoislaitteella.
Nyt Nissaneita harrastava puolituttu käväisi kannettavalla halpislaitteella lukasemassa vikakoodit (laitteessa luki OP.......jotain) ja hyvin onnistu.
Onko muilla kokemusta
#jäsen 4060#
OG 900 Tbo automaatti Vm1984
OG 900i Automaatti Vm1985 & 1988
99 Vm 1970 2kpl (projekti + varaosa auto)
Kyllä mullakin on kokemusta noista obd vikakoodin lukijoista ja onnistuu koodien luku sekä poisto, mutta mihinkään muuhun järjestelmään esim. Srs ei niillä ole päässyt. Trionic vehkeissä siis olen käyttänyt, miksei motronicissakin.
Perus obd testerillä ng900 vikakoodit voi lukea vain ng900 turboista, joissa trionic 5.
Motronic purkkiin perus obd testerillä ei pääse kiinni.
Jos haluaa päästä abs/airbag tms järjestelmiin kiinni, niin se on sitten Tech 2 tai Autocom (tietyin rajoituksin).
Opcom on sitten opeleihin (ensisijaisesti) tehty testeri, joka saattaapi jutella joidenkin "saabien" järjestelmien kanssa samaa kieltä. Ei ole omakohtaista kokemusta.
ng900/9-3/9-5 purkuosia pyörimässä tallin nurkissa pk-seudulla. Entäpä onko tarvis Tech 2:lle tai T5/T7 (bio) päivityksille? Puuttuuko pixeleitä SID/ACCssä? YV:llä tavoittaa.
Onko kenelläkään kokemusta tälläisestä: http://www.elekma.com/elm327_adapteri_usb
Tarkoitus olisi lukea vikakoodit vääränmerkkisestä eli Alfasta
Siis ylipäätänsä johdon toimivuus kiinnostaisi eli saako sillä oikeasti yhteyden läppäriin?
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98