Nippu 96 kysymyksiä (-79)

Wanhojen Saabien oma alue. Mallivuodet 1950-1980.
Vastaa Viestiin
monni
"Koeajolla"
Viestit: 1
Liittynyt: Ti Elo 04, 2026 16:00

Nippu 96 kysymyksiä (-79)

Viesti Kirjoittaja monni »

Näistä osasta on hyviä ketjuja täällä, mutta jotain oli mitä en bongannut:

1. Kytkin "vinkuu" niinku olisi laturinhihna löysällä jossain Foordissa. Semmosat outoa vinkunaa ja ulinaa, ja yleensä kylmänä kun painaa kytkimen pohjaan. Randomisti välillä ei taas mitään. Ideoita?

2. Vaihteiden kanssa haasteita; välillä napsuu kivasti kohdilleen, välillä pakin saaminen käynnissä on kuin mirklauksen-SM kisat. Onko jossain jotain hyvää koostettua ohjeistusta ohjauspylvään suhteen tästä, vähän fiilis että jossain siellä on joko klappia tai väärää kohtaa tarjolla?

3. Lämppäri jumissa kuumalla; vaijeri ei tunnu olevan jumissa, mutta mistä ja miten tätä tutkimaan?

Ps. suomenkielinen korjaamokäsikirja on, mutta en löytänyt sieltä vastauksia.
KeijoAnnikki
"Hölösuu"
Viestit: 1038
Liittynyt: To Kesä 12, 2003 21:43
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Nippu 96 kysymyksiä (-79)

Viesti Kirjoittaja KeijoAnnikki »

1) Kulunut/kuiva painelaakeri saattaa olla, mikä siellä ääntelee.

2) Onko kytkimen työsylinterin tyhjäliike ohjeen mukainen 4 mm ? Yleensä tuo vaihdevivun liike ei muutu itsestään vaan kytkin on kulunut. Kytkimen työsyinterin toiminta (vuotaako jarrunestettä / ilmaus).

3) Lämmityslaitteen hana on jumittunut. Hankala saada näkyviin moottorin ollessa paikallaan. Hana löytyy puhaltimen kotelon alaosasta muovisen suojan takaa (minne ne lämmityslaitteen letkut työntyvät; kuvassa uusi hana, kirkkaat kuparin väriset lähdöt). Kun on jumissa, niin usein käyttövivun metalli taipuu ennemmin kuin hana alkaa liikkumaan.

Kuva
Jäsen vuodesta 1992
Nyt: Saab 96 vm-73 viri 1.8 L ja Saab 95 STW vm-75 viri 1.8 L
Jokkista Saab 96 V4:lla 1999-2010
EX Saab Sonett 3 vm -70 ( https://www.youtube.com/watch?v=K6bjUI-KQbg )
mestari
"Hölösuu"
Viestit: 8704
Liittynyt: To Maalis 24, 2005 21:06
Paikkakunta: vuorenpeikonkolo

Re: Nippu 96 kysymyksiä (-79)

Viesti Kirjoittaja mestari »

Korjaus lämppäriin
Avataan KP ovi ja pelti
Nyt tulee vaikein vaihe
Vas kädellä tuseerataan hanan muovikotelon alla samalla kun oikealla kädellä liikutellaan kuuma kylmä linjaa ja todetaan että hana ei liiku. Avustetaan vas käden peukalolla hanan äsäkkää samalla kun vipua liikutetaan haluttuun suuntaan
Todetaan veripurkauma peukalossa rankan kiroamisen saattelemana
Ja suljetaan beldi :mrgreen:
MR saab,96,99CC-75,2xrabeneic binetta de luxe, 3xfordsonpower että major,fiat 9804wd,MF165,,nuffield 10/60 olympia maamosa, bernard maamosa,pappatuna
lehtola
"Aero"
Viestit: 314
Liittynyt: Ma Joulu 08, 2003 12:20
Paikkakunta: Helsinki

Re: Nippu 96 kysymyksiä (-79)

Viesti Kirjoittaja lehtola »

Kytkin vinkuu, rahisee kevyesti tai ulisee kun painelaakeri kulunut. Jos silmälaakeri kuiva niin jurruttaa kuin kahta metalliosaa hangattaisiin yhteen.
Miten vaan niin laatikko ulos ja työn alle

Matti
Vastaa Viestiin