Vuoret siirtyvät maailman suurimmalla pyöräkuormaajalla
Kuva: Veli-Matti KilpeläinenVeli-Matti KilpeläinenLähetä palautetta toimittajalle
Pullo särkyi, kone ei, kun koneenkuljettaja Eino Tolonen kasto kuormaajan. Tapahtumaa todistivat Talvivaaran Kaivososakeyhtiö Oyj:n toimitusjohtaja Pekka Perä sekä Komatsu Euroopan presidentti Akira Sugiki.
Maailman suurin dieselmoottorikäyttöinen ja mekaanisesti voiman välittävä pyöräkuormaaja otettiin käyttöön Talvivaaran nikkelikaivoksella perjantaina.
– Eikös se ole Pikku Myy, tuumaili koneenkuljettaja Eino Tolonen Komatsu WA 1200-3 -koneelle lisänimeä.
Tolonen sai kunnian kastaa koneen.
Koneen luovuttivat käyttöön Komatsu Ltd ja Suomen Rakennuskone Oy. Komatsu Euroopan presidentti Akira Sugiki oli yhteistyöstä tyytyväinen.
Talvivaara Kaivososakeyhtiö Oyj:n toimitusjohtaja Pekka Perä suunnitteli jo koneelle suuria työmääriä.
Talvivaarassa on nyt yksi iso kuormaaja, kolme jykevää kaivinkonetta sekä liuta suuria dumppereita.
Aivan yksinkertaista valtavan pyöräkuormaajan kokoaminen ei ollut.
– Suurin yksittäinen osa painaa 54 tonnia. Se on niin sanottu takarunko, missä ovat voimansiirto ja moottori kiinni. Kasaamisessa meni pari kuukautta, kertasi Mika Oikarinen Konehuolto Oikarinen Oy:stä.
Koneet työteho ja mitat ovat omaa luokkaansa. Uskomattomalta tuntuu, että koneen kauhan koko on 20 kuutiometriä. Kauhallinen vetää 40 tonnia malmia.
Moottoriltakin vaaditaan paljon tehoa. Siitä pitää huolen tuhat ja 280 kilowattia. Koneen korkeus on seitsemän metriä, leveyttä löytyy kuusi ja kokonaispituus ylettyy aina 18 metriin.
En osannut siirtää kuvaa pikkumyystä, yllä oleva teksti kertoo koosta. Ei mikään pikkuinen?
