akkulaturissa vikaa

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
Vastaa Viestiin
Henna Makkonen
"Aero"
Viestit: 364
Liittynyt: Ke Helmi 11, 2004 13:19

akkulaturissa vikaa

Viesti Kirjoittaja Henna Makkonen »

Hei! Eräänä aamuna auto ei inahtanutkaan. Vaihdoin akun ja hyvin starttasi. Viikon päästä auto ei taaskaan inahtanutkaan. Tuskinpa uusi akku viikossa kadottaa koko energiansa. Kun auton käynnisti, niin siinä paloin akun varoitusvalo, mutta se hävisi heti kun vähänkin painoi kaasua. Tämän takia en ajatellut asian olevan paha. Jälkeenpäin ajateltuna autohan varoitti laturin olevan "tyhjä". Eli, missä voisi olla vika? :cry:
V.J.S
"Hölösuu"
Viestit: 8096
Liittynyt: Ti Heinä 15, 2003 06:09
Paikkakunta: Ihmiskunnan kehto: Paippinen

Viesti Kirjoittaja V.J.S »

Hopihopi ostamaan yleismittari (10€) ja katsastamaan latausjännite. Jos on alle 13,5V, niin sitten tökkäät mittakärjet laturin kuoren ja vaikka venakopan välille ja katsot paljonko on resistanssi. Jos on yli 1ohm, niin maavika. Maajohto lähtee laturin alareunasta.

Jos ei ole maavika, niin lataussäädin, joka on kiinni kahdella ruuvilla laturissa, voi olla rikkí tai hiilet loppu. Jos on hiilet loppu, kannattaa vaihtaa koko säädin (maksaa pari kymppiä). Tai sitten liukurenkaat finaalissa tai diodisilta hajalla, jolloin suositan vaihtolaturia.
-Ville
-Sähkövatkain model Y -24
-A6 Avant 2,7T Biturbo Q -01 TipTr, status: ajokiellossa.
-Luottopeli Audin porsiessa: Pösö 307 1.6 -03 ja pihakoristeena Saab 900 T8 5D -84
meverkko
"Hölösuu"
Viestit: 1141
Liittynyt: Su Touko 25, 2003 22:48
Paikkakunta: Hämeenlinna
Viesti:

Viesti Kirjoittaja meverkko »

Minulla oli kerran starttimoottorin vaihdon yhteydessä irronnut laturista joku ohjauspiuha. Merkkivalo kyllä sammui koska laturi oli "latauskykyinen", mutta mitään se ei ladannut koska ohjaus puuttui.

Eli siihen laturin päähän tuleva yksi ohut piuha.

EDIT: Tästä on jo jokunen vuosi, joten ihan tarkkaan en muista miten tuo merkkivalo käyttäytyi. Virta kuitenkin loppui.
Saab 9-5 2,3T -07
Saab 900S -92
H-D Road King -03
Nikon @ http://ralli.verkkonen.net #1474
okaalto
"Aero"
Viestit: 403
Liittynyt: Ti Elo 17, 2004 20:00
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja okaalto »

Jos se ohut herätepiuha on irtipoikkipuuttuu, niin silloin laturin käämin esimagnetointi tms ei skulaa, mutta lähtee kuitenkin lataamaan kunhan antaa koneelle (ja samalla laturille) tarpeeksi kierroksia. Tässä tapauksessa laturin valo ei kyllä pala missään vaiheessa, koska sen pitäisi saada maata tuon piuhan kautta.

edit: kirjotus vihreitä
Avatar
Mertmi
"Saabisti"
Viestit: 10502
Liittynyt: La Syys 06, 2003 15:38
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Mertmi »

Jokapojan laturitesti. Jos laturi lataa, niin se on tosi magneettinen. Ruuvimeisseliä kun vie laturia kohti, niin magneettikenttä kiskoo meisseliä jo useamman sentin päästä... Plussanavan ja rungon väliin ei tietysti kannata sitä meisseliä tuikata. :wink:
# 1771 - Mikko Mertanen
9-5 2,3T a vector -04 (KA) (Biopower), Renault Zoe ze40 -17 (kehonsiirrin)
Toyota Corolla STW 1,3M -99 (opetuslupa-auto)
exät, 99cc B201Tbo ja 900i, 9-5 2,3t se -98, 9-3 2,0t a -01
petromies
"Viggen"
Viestit: 660
Liittynyt: To Heinä 28, 2005 23:02
Paikkakunta: Oulun seutu

Viesti Kirjoittaja petromies »

Jospa kuitenkin aluksi kiristäisit sen laturin hihnan. On sopivalla tiukkuudella kun laturi juuri ja juuri pyörii peukalolla voimakkaasti laturin tuuletussiivestä painamalla.
Vastaa Viestiin