tturku kirjoitti:turha viedä kilpiä pois enää kun olisko marraskuussa tulee voimaan uusi rekisteröintikäytäntö. Sitten vaan väliaikainen liikenteestä poisto ja auton seisottaminen ei maksa enää mitään. Kyllä sille ostaja löytyy jossain vaiheessa.
Senhän piti tulla jo edesmenneessä huhtikuussa...Aina olen ihmetellyt kun hesassa päätetään asioista, niin ne menee metsään...
eli jos ja kun tuo systeemi pamahtaa marraskuussa voimaan... niin nyt kun maksan loppuvuoden veron syyskuu eräpäivä niin saan loppurahat takasin marraskuu ....huhtikuu 2008?
#1171 klubin jäsen
leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä.
045-2698659
En tiedä miten käytännössä systeemi vaihtuu. Varmaan täytyy käydä nykyiset seisonnassa olevat pirssit konttorilla ilmoittamassa jotta saa uuteen systeemiin eli väliaikaiseen käytöstä poistoon. Varmaan nyhtävät vielä rahatkin siitä hyvästä Järjestelmänhän piti tulla jo keväällä käyttöön mutta järjestelmää testattaessa huomattiin, että sen kapasiteetti oli aivan alimitoitettu, ja järjestelmää jouduttiin uusimaan paljon. Jospa ne nyt sitten ennen joulua sais jo sen toimimaan
Luultavasti menee kuitenkin, niin, että 'liikenteestä poistosta' ja 'palautuksesta' peritään sen verran kova maksu että on aivan sama maksaako veron kokonaisuudessaan tai puljaa ensinmainitulla. Tuskin säästöä koituu kuitenkaan, asia varmaan erikseen pitkäaikaiset tai ikuisuusprojektit, niissä vois toimiakin.
Liikennekäytöstäpoisto ja -otto ovat normaaleja rekisteröintitoimenpiteitä. Molemmista veloitetaan kertamaksuna normaali rekisteröintitoimenpidemaksu, joka vuonna 2007 on liitteettömästä rekisteri-ilmoituksesta 10,20 euroa ja liitteellisestä 13 euroa.
dimebak kirjoitti:Se LH:n johtonippu menee siihen oikeanpuolen jalkatilan reunaan. Siellä on se ruiskuyksikkö ja pari relettä. Sitä pidemmäs ne taida mennä. Sen verran kuiten muistan, että syttöboksin (joka on siellä vasemmassa etulokarissa) ja ruiskuboksin välillä menee yksi johto joka on joku signaali sytytykselle.
Mites sinne boksille pääsee käsiksi, pitääkö purkaa mm. se raitisilmakotelo veke? Sen johtosarja katosi jonnekin sinne sen alle/taakse, pitääkö paljon muutakin purkaa jotta saisi johdot mukaan?
Pitäis kait käydä joku päivä nyppäämässä se boksi ja katkomani johdot jotta pääsisi sovittelemaan sähköjä 99:iin (mikäli purkamon auto ei ole jo paalissa).
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
Nyt alkaa tuplis olla taas kasassa, hitsaus ym. -urakan jälkeen. Ilman turbotekniikkaa ainakin toistaiseksi.. Enää sisusta paikalleen ja vähän pesua ynnä kiillotusta niin kyllä tälläkin kelpaa..
Niin ja takaspoilerikin uupuu vielä, kaupankäynti kesken..
Mutta pakko tunnustaa että tuo T8-ajatus pyörii hirveän kovaa päässä...ulkopuolisestihan muuttuisi silloin nuo 99- ja saab-scania merkki turbo:iksi, jouset hieman matalemmiksi / jäykemmiksi ja penkeiksi tulisi beiget nahat.