Pientä huoltoa

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
Vastaa Viestiin
kari 2
"Ruisku"
Viestit: 115
Liittynyt: Ti Elo 26, 2008 17:44

Pientä huoltoa

Viesti Kirjoittaja kari 2 »

Mulla on käyttöautona -92 2,1 satku,ajatelin että laitan satkuun muutaman pikkujutun joutessani.

Yläpallot,pyöränlaakerin,raidepäät,kallistuksenvakaajan ulommat kumit,jarrupalat ja vetarin ulommat kumit.
Kulutus osia ja menee samalla kun ottaa kerran auki,helppo homma tehty ennenkin,hävii lotinat ja narinat ja syy alotukseen oli se laakerin vorvotus.
Satkut vanhenee ja ITE vanhenee,helvetin työläältä tuntu eto homma,kaikki jumissa pultit,jarrumännät ,edes murrokset ei liikunu sovinnolla urissaan no laakeri tietekin rässiin ja kiinni kun tauti.
Tunkki alko vuotaa kylmä ja nälkä pimee uhkaa kiire.....

Koko valosa aika meni,tein pihalla, tallissa on ahas ja pimee.

Tuli myytyy tonnari ja satku vältää talveksi ajoautoksi vaikka joskus päätin että ei enää satkuja mutta näihin on tottunnu.

No tarinan opetus ....osta uudenpi auto ja huollata se korjaamolla, ehkä keväällä jos toi ruunu vielä heikkenee niin katseet ruotsiin.
tommyww
"Turbo"
Viestit: 221
Liittynyt: Ti Heinä 01, 2008 15:49
Paikkakunta: hki

Re: Pientä huoltoa

Viesti Kirjoittaja tommyww »

hyvä jos ei pultteja menny katki.. se vasta mukavaa pimeessä on duunailla uusia kierteitä ja runkata puolikkaita pultteja pois :evil:
SAAB 900i
http://picasaweb.google.com/tommyyww/Sa ... 5196701922
ex 9000turbo cc -90
900i cc -88 airflow
kari 2
"Ruisku"
Viestit: 115
Liittynyt: Ti Elo 26, 2008 17:44

Re: Pientä huoltoa

Viesti Kirjoittaja kari 2 »

Vähän hirvitti ne iskarin alapään mutterit,sieltä kun vääntää poikki niin työläänmäksi muuttuu.

Pysyy nöyränä kun välillä vähän ahrää omankin auton kanssa ja onhan sillä kiva ajella kun on kunnossa.
Vastaa Viestiin