K-jetti ja katti

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
Vastaa Viestiin
Karjay
"Aero"
Viestit: 359
Liittynyt: Ke Maalis 10, 2004 22:51
Paikkakunta: Helsinki

K-jetti ja katti

Viesti Kirjoittaja Karjay »

Tervehdys!

Mieltäni on askarruttanut tuo autoni tekninen osasto. Auto on siis 8-venttiilinen turbo K-Jetronicilla ja katilla. Miten lambda-anturi ja takapenkin alla sijaitseva boksi oikein vaikuttaa auton toimintaan? Tuleeko tuolta boksilta jonkinlaista signaalia johonkin koneen säätimeen ja miten se mahdollisesti tätä mekaanista ruiskua säätelee? Ainakin lambdalla on oma sulakkeensa jonka pois ottamalla auto ei puhu.

Viitsisikö joku valoittaa tätä asiaa, ja yleensäkin tuota kattien toimintaa?
GM 900 se 2.0t -97 RE85
peltla
"Turbo"
Viestit: 246
Liittynyt: Ma Elo 25, 2003 18:44
Paikkakunta: Vääksy

Viesti Kirjoittaja peltla »

Lambda-boxi ohjaa ns. tahtiventtiiliä, joka sijaitsee konehuoneen vasemmalla reunalla. ( pitää pientä pärinää moottorin käydessä)
Tahtiventtiilin on säädettävä kuristin, jota suljetaan ja avataan
nopeassa tahdissa. Avaus/sulkemissuhde vaikuttaa määräjakajan ohjauspaineen "vastapuolelle", ja näin vaikuttaa ruiskutettavan polttoaineen määrään.
Lisää tietoa esim Bosch julkaisu:
Mekaaninen bensiininsuihkutusjärjestelmä lambda-säädollä[/b].
Itse ostin julkaisun Alfameriltä hintaan 12,6Eur.

Lasse Peltola
Karjay
"Aero"
Viestit: 359
Liittynyt: Ke Maalis 10, 2004 22:51
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Karjay »

Kiitoksia! Onhan siellä sittenkin venttiili joka vaikuttaa määränjakajan toimintaan.

Täytyy käydä hakemassa tuo mainitsemasi opus.
GM 900 se 2.0t -97 RE85
mcfeast
"Aero"
Viestit: 352
Liittynyt: La Syys 13, 2003 22:08
Paikkakunta: Turku

Re: K-jetti ja katti

Viesti Kirjoittaja mcfeast »

Mielenkiintoinen auto, onko kenties tuotu jostain ulkomailta, turbo+k-jet+katteja ei vissiin ole Suomessa myyty?
Karjay
"Aero"
Viestit: 359
Liittynyt: Ke Maalis 10, 2004 22:51
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Karjay »

Kyllä vain, eli Ruotsista maaliskuussa tuodusta autosta on kysymys. Näitä 8-venttiilisiä kat-turboja valmistettiin ilmeisesti vuosina 87-89, ja autosta on olemassa sekä 140-, että 155-heppaisia versioita.

Tämä auto on sellainen aeron näköinen, odoardon harmaa versio, joita myytiin kaiketi vain Ruotsin markkinoilla, ja vain -89 malleina. Sellainen käsitys on syntynyt foorumia selailemalla, että tehdas ikään kuin huipensi 8-venttiilisen valmistuksen lyömällä vikat nurkissa pyörineet pannut aeron kuosiin. Mistään kovin harvinaisesta autosta ei silti ole kysymys, sillä näitä tuntuu Ruotsissa olevan suht. runsaasti tarjolla.

En osaa, onko kat-K-Jetronic-turboja, tai kat-K-Jettejä yleensäkään tuotu maahantuojan toimesta Suomeen. Jos on, ovat turbot ainakin 155-heppaisia. Käsittääkseni ainakin joillakin klubilaisilla näitä on.
GM 900 se 2.0t -97 RE85
mcfeast
"Aero"
Viestit: 352
Liittynyt: La Syys 13, 2003 22:08
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja mcfeast »

Tämä valotti asiaa mukavasti, kat-k-jettiä on saanut Suomessa ainakin vuosimallia -90, en ole ihan varma olisiko -91 mallia ollut kanssa k-jet+katilla, tuskin.

Isäpapalla on tuollainen -90 i8k ja todella mystisestä ruiskusta huolimatta se on pelannut perheessä jo 300tkm ilman _minkäänlaista_ ruiskuosien säätöä/vaihtoa, aika käsittämätöntä :)
900i
"Saabisti"
Viestit: 2411
Liittynyt: Ti Touko 13, 2003 06:29
Paikkakunta: Kouvola

juups

Viesti Kirjoittaja 900i »

Itelläni on myös 90vm i8katti 2d sedan harvinainen sekin.. Ohjauspaineen säädin ja lambada on vaihettu, ja pa pumput on vaihettu, katti alkuperäinen jota olen odottanu rikki meneväks... 406000km takana
Saab 9-3 SC 2,0t my:2011.
900i 8v kat. 2d Sedan vm:1990. Osa aika eläkkeellä, Beryl green.
96 vm:1977b . Taivaan sininen? ja Saab polkupyörä
#1015
peltla
"Turbo"
Viestit: 246
Liittynyt: Ma Elo 25, 2003 18:44
Paikkakunta: Vääksy

Viesti Kirjoittaja peltla »

Meidän perheessä vaimon autona 5d 8v katti -90.
Lambda vaihdettu äskettäin, juuri katsastettu ja päästöt kohdallaan.
Ajettu n. 330tkm, hyvin toimii, kulutus tosin 9-10l/100km

Lasse Peltola
Vastaa Viestiin