Kattoverhoilu
Kattoverhoilu
Joo eli milläkäs sais järkevästi laitettua tuon kattoverhoilun kiinni kun roikkuupi irti aika pahasti apukuskin puolelta. Muutenhan asialla ei väliä mutta katsastusmies jo viimekerralla huomautti ko. asiasta.
-
- "Saabisti"
- Viestit: 3986
- Liittynyt: Pe Syys 24, 2004 10:30
- Paikkakunta: Jämsä
- Viesti:
Re: Kattoverhoilu
Nuppineuloilla tai jos pysyvämmän ratkaisun haluaa, niin sitten verhous pois ja pitää liimata uusi kangas siihen tilalle puhdistusoperaation jälkeen.
# 419 Vesa Pohjalainen
Re: Kattoverhoilu
Mitä meinaat puhdistusoperaatiolla ?Vesa Pohjalainen kirjoitti:pitää liimata uusi kangas siihen tilalle puhdistusoperaation jälkeen.
Eiks siellä oo joku vaahtomuovin tapanen pehmuste, joka hapertunu ja siihen ei mikään enää tartu ?
Saab 9-3SS 1.8t automaatti 2007
- nalleolut
- "TosiSaabisti"
- Viestit: 24615
- Liittynyt: Ke Syys 10, 2003 19:21
- Paikkakunta: Satakunnan Lappi
Re: Kattoverhoilu
sitäpä juuri eli se pehmuste "harjataan" pois tavalla tai toisella....
#1171 klubin jäsen
leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä.
045-2698659
leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä.
045-2698659
-
- "Saabisti"
- Viestit: 3986
- Liittynyt: Pe Syys 24, 2004 10:30
- Paikkakunta: Jämsä
- Viesti:
Re: Kattoverhoilu
Me hioimme hiekkapaperilla sen haperon pois. Toistaiseksi uusi kangas on pysynyt hyvin kiinni. liimana oli 3M 8080 kattoliima. Yhdestä kohdasta on irronnut, mutta ilmeisesti siinä oli liian hennosti liimaa, koska se irtosi heti alkuunsa.
# 419 Vesa Pohjalainen
Re: Kattoverhoilu
Se on melkein kuin lasivilla eristeestä höyryllä muotoprässätty levy, johon tää kattokangas on liimattu, sen kattolevyn voi styroksi liimalla sivellä niin se hiukan kovenee kuivuessaan ja sama liima sopii sen kankaan liimaukseen myös jos sitä löytyy vielä väritöntä, jos vihreää niin katon väri tulee myös vihreämmäksi.edsel58 kirjoitti:Mitä meinaat puhdistusoperaatiolla ?Vesa Pohjalainen kirjoitti:pitää liimata uusi kangas siihen tilalle puhdistusoperaation jälkeen.
Eiks siellä oo joku vaahtomuovin tapanen pehmuste, joka hapertunu ja siihen ei mikään enää tartu ?
Kattokangasta on myös onnistuneesti liimattu suoraan sen kankaan lävitse kirkkaalla styroksille tarkoitetulla liimalla, huom kiinnitä useammalla nuppineulalla älä paina koska siihen jää ne kuopat kuivuessaan.
Miksi olla vain vaikea, kun hiukan vaivaa nähden voi olla täysin mahdoton.
Re: Kattoverhoilu
Santapaperilla vanhat superlooni jämät lähtee hyvin. Itse käytin srayliimaa uuden kattoverhoilun liimaamiseen ja hyvin on pysynyt.
Re: Kattoverhoilu
joo nuppineulat tuli tällä kertaa käyttöön ja hyvin kelpas valtionki konttorissa jossa menneinä vuosikymmeninä on saanut vain vittuilua ja vessapaperirullan mittasen vikalistan mukaansa. käsijarrusta jäi kuitenkin vielä kiinni eli eikun korjaamaan ja uusinta tarkastukseen ->