Juu virtalukolta tulee puolalle virta, onko tuolla hall-anturin liittimellä mitään tekemistä puolan kipinöinnin kanssa? Meinaan, kun puolalle tulee virtalukolta virtaa, mutta puola taas ei tuota yhtään "jännitettä" puolanjohdolta virranjakajaan
Toisin sanoen kipinä on kuollut autosta kokonaan.. Meinaa mennä jo sormi suuhun tällä pojalla
Hall-anturi kertoo sytytyksen pääteasteelle (sytytysmoduli, sytkäyksikkö) hetken, jolloin sen tulee maadoittaa puola ja milloin vapauttaa. Sikäli se anturin johto on ihan yhtä olennainen sytytyksessä kuin pääteaste tai puolakin.
Saab 99 GLi 5 Speed -82 • Saab 9000 T16A -87 • Saab 9000 CD 2,3T A -91 • Saab 9-5 2,3t A -00
Jos on noita ylimääräisiä virranjakajia, kipinän tulon testaamiseksi ei heti alkuun tarvitse muuta kuin siirtää Hall-anturin johto siitä moottorissa kiinni olevasta jakajasta irtonaiseen jakajaan. Sitten vaan virrat päälle, tulpanjohtoon tai puolanjohtoon irtotulppa, tulpan runko maadoitukseen ja pyörittelet sitä irtonaista virranjakajaa. Ei tarvitse edes moottoria pyörittää startilla. Jos kipinä näin tulee, voi seuraavaksi asentaa sen jakajan paikalleen.
Saab 99 GLi 5 Speed -82 • Saab 9000 T16A -87 • Saab 9000 CD 2,3T A -91 • Saab 9-5 2,3t A -00
Ongelma ratkesi, toisella virranjakajalla iski kipinää eli hall-anturi on todennäköisin syypää, kiitos foorumilaiset neuvoista! Harmi vain, että tuon toisen jakajan hall-anturi pimenee moottorin lämmetessä, joten sitä lienee turha asentaa ollenkaan moottoriin kiinni. 50€ näytti olevan motonetissä hintaa hall-anturille, onko kovin paha jippo vaihtaa ja mitä asioita tulisi ottaa vaihtaessa huomioon? Jos jollakin tiedossa TOIMIVA virranjakaja edullisesti niin saa ehdottaa kaupantekoa.
Eipä iloita liian aikaisin, virranjakajaa irrottaessa odotti tämmöinen näky:
Eli virranjakajan tapit kuluneet sileiksi, sen takia kipinä katosi! Ei tämä aivan normaalia voi olla? virranjakajan pultit olivat tiukasti kiinni ettei siitä voinut johtua.
En saanut ängettyä "ylimääräistä" virranjakajaa enään normaalisti vanhan tilalle, ikäänkuin jokin ahdistaisi, onko tämä normaalin näköistä?
Pensapumpun käyttövipu näyttää luiskahtaneen pois paikaltaan ja estää virranjakajan paikalleenmenemisen. Tuo sivulta tuleva vipu pitäis saada paikalleen. Irrota pensapumppu ja vedä tuota vipua ulospäin ja työnnä takaisin siten että se menee tuossa nokka-akselissa olevan heltan taakse ja koskee epäkeskoon. Sitte pensapumppu paikalleen ja sen jälkeen jakajankin pitäis mennä heittämällä takasi, kunhan katsot että lähetyssaarnaaja on oikeassa asennossa.
Siitä toisesta lämmetessään pimenevästä jakajasta voi kokeilla siirtää ehjän tartuntanokat sisältävän pään tähän jakajaan, jos ei kokonaan ehjiä jakajia ilmaannu. Sokkatappi on piilossa siellä jousirenkaan alla. Tappia lyödessä pitää olla melko hyvä vaste akselin pään alla ja sopiva tuurna. Sovitus on tiukka. Laita merkille miten päin sen pään kuuluu olla. 180 asteen virhe on mahdollinen, aiheuttaa tulpanjohtojen uudelleenasettelutarpeen.
Ehkä olisi aiheellista kurkata venttiilikopan allekin, sieltä saisi ehkä siivottua isoimpia virranjakajan murusia ja muuta moskaa pois. Jolleivät ole kaikki valuneet siinä alla olevaa kanavaa pitkin öljypohjaan.
Saab 99 GLi 5 Speed -82 • Saab 9000 T16A -87 • Saab 9000 CD 2,3T A -91 • Saab 9-5 2,3t A -00
Jakajan tuhoutumisen syynä saattaa olla bensapumpun virheellinen asennus, tulin vaihtaneeksi sen parisen viikkoa sitten.
En saanut sitä tappia irroitettua, enkä osannut sitä virranjakajaa purkaa, joten täytyy hommata "uusi" tilalle.
Kiitos pupho49 sujuvista kaupoista, nyt on "uusi" jakaja kiinni ja komiasti tärähti Petro tulille, vielä pitää sytytys hienosäätää ja meno senku jatkuu