Mitä hittiä ? Pelkääjän puolen etuovi tykkää sateesta ja kerää sitä oven alaosaan kotelon sisään. Ovi on muuten rutikuiva, mutta sateen jälkeen kun ovea heilauttaa niin kuuluu hölskyntä kuin vajaasta olutpullosta. Taas äsken vetelin injektiolla pari desiä vettä ulos. Olen yrittänyt pähkäillä mikä vikana, vaan kun ei. Ihan identtinen se on toisen etuoven kanssa. Laitoin nyt massalla umpeen sen oven alareunassa keskivaiheilla tiivisteen yläreunassa olevan pyöreän reiän, katsotaan mihin vesi nyt ohjautuu. On se kumma, ei tälläistäkään ole ennen tullut kohdalle. Parkkeerasin nyt kuitenkin auton pihaan toisin päin, kun paikan vaihdoksen jälkeen tämän ongelman huomasin. Ilmeisesti se vesi kulkee jotenkin tiivisteen pintaa pitkin aina siihen reiän kohdalle asti ja siitä sisään.
Onko jollain kokemusta moisesta, missä se vesireikä on mikä pitää avata
Mulla ajoittain tuleee vettä sisälle lattiamattojen alle
Tuulilasistako se sinne liruu vai mistä ?
Lämmityslaitteen ilmanoton kautta tulee, siitä isosta mustasta "huuvasta" joka on kiinni tulipellissä. Toinen paikka on vääräkätisen ohjauksen aukosta, jota peittää se pellin palanen.
dimebak kirjoitti:
Lämmityslaitteen ilmanoton kautta tulee, siitä isosta mustasta "huuvasta" joka on kiinni tulipellissä. Toinen paikka on vääräkätisen ohjauksen aukosta, jota peittää se pellin palanen.
Onko tähän vaivaan mitään hyväksi havaittua korjausvinkkiä? Sitä ilmanoton "huuvaa" ei taida kovin helposti saada irroitettua?
Näyttää vuotavan tuo Aero vettä sisään samaan tapaan kuin Luxikin...
Mulla ajoittain tuleee vettä sisälle lattiamattojen alle
Tuulilasistako se sinne liruu vai mistä ?
Mulla tuli juurikin tuolta tuulilasin kautta viime kesänä. Vedenpoistoreiät oli ilmeisesti menny aikojen saatossa tukkoon ja kuskin puolelta jotakin reittiä x se vesi sinne lattialle sitten lirui. Tämä "pieni" vuoto johti vettyneiden bitumimattojen pois kaapimiseen ja uusimiseen, äänenvaimennusmattojen kuivatukseen ja jo alkaneiden ruosteiden estämiseen/pois hinkkaukseen. Viikon urakan ja kesän ainokaisten helteiden jälkeen oli homma valmis, mutta ekan sateen jälkeen oli taas matto märkänä ja järki alkoi sumeta. Pienen testin jälkeen ovitiivisteet sai synninpäästön ja tuulilasi todettiin syylliseksi lasi lähti vaihtoon sekä tiiviste putsaukseen. Ja johan alkoi vesi pysymään auton ulkopuolella.
Teemu kirjoitti:Ei ne varsinaiset reiät ookkaan. Semmoset pokkaukset, reikä on semmonen "littana" Avaimella mahtuu putsaamaan.
Kun pääsi valoisaan ja lämpimään niin johan ne "littanat" löytyivät. Olivat vaan peijakkaat NIIN paksun massakerroksen peitossa, että kaivaa sai oikein urakalla. No, nyt tuli vedet ulos oikeaa reittiä ja samalla tuli kotelon sisus tarkistettua ja vedettyä sellaiset mömmöt sisään, ettei ainakaan sitä kautta happane.
Vaikka tämä seitsemäs satku jo onkin, niin enpä ikuna ole tullut havainneeksi moisia pokkauksia oven alareunassa, eipä ole ollut ongelmia ennen tätä. Voisivat kai nuo suojausfirmatkin vähän katsoa miten ruiskuttelevat, sen verran kovat mönjät oli ettei ihan heti reikä auennut. No jaa, taas olen ihan pikkuriikkisen viisaampi.
Classic 900 kirjoitti:
Vaikka tämä seitsemäs satku jo onkin, niin enpä ikuna ole tullut havainneeksi moisia pokkauksia oven alareunassa, eipä ole ollut ongelmia ennen tätä. Voisivat kai nuo suojausfirmatkin vähän katsoa miten ruiskuttelevat, sen verran kovat mönjät oli ettei ihan heti reikä auennut. No jaa, taas olen ihan pikkuriikkisen viisaampi.
joo ja samoja juttuja oppii toisetkii tässä mukana
Mulla oli aikoinaan kummastuksen kohde samaten vesi molemmin puolin etujalkatiloissa. No syy selvis myöhemmin että se valui tuulilasin välistä... Siis tuulilasi vuoti molemmista reunoista ja vesi valui norona piilossa kojelaudan välissä pitkin oven sisäreunaa aina lattialle asti... Kosteiden tilojen silikoonia tuuliklasiin vuotojen kohdalle ja jo loppui pikku-niagarat
Eski kirjoitti:Onko tähän vaivaan mitään hyväksi havaittua korjausvinkkiä? Sitä ilmanoton "huuvaa" ei taida kovin helposti saada irroitettua?
Näyttää vuotavan tuo Aero vettä sisään samaan tapaan kuin Luxikin...
Eski
Isän autosta tuo vaiva korjattiin 3M:n tiivistemassa/koriliimalla. Ja sinne hanttarin puolen pyöräkoteloon tulee sellainen putkenpää (iskarin takapuolelle), se on lämmityslaitteesta ts. tästä huuvasta tuleva vedenpoistoputkin, kokoile onko se auki. Saattaa sekin olla tukossa ja vesi valuu sitten sisään.
Tarina mistä tiedän tämän, on aikasta pitkä. No, lyhyesti. Joku Saabin omistaja oli ollut taskulampun kanssa auton sisällä vesisateessa kolmatta tuntia. Ja vuoto kohta oli löytynyt
Niistä ovien poistoreiistä päästäänkäänkin ainaskin neliovisissa samaan ongelmaan takanapyörän etupuolella olevaan koteloon (oviaukon ja pyörän välinen), jonka alareunasta voi samaan tyyliin olla ne "pokkaukset" tukossa. Siellä lähistöllä on siis sen kumisen vesitorven lisäksi vielä lisää veden poistoaukkoja.
# 1771 - Mikko Mertanen
9-5 2,3T a vector -04 (KA) (Biopower), Renault Zoe ze40 -17 (kehonsiirrin)
Toyota Corolla STW 1,3M -99 (opetuslupa-auto) exät, 99cc B201Tbo ja 900i, 9-5 2,3t se -98, 9-3 2,0t a -01