Mun auto:

Suuttimella oleva:

Auto on Jenkeistä. Vaihdettu kone ja muutettu automaatti manuaaliksi. Tikku tosiaan väärän värinen. Pitää vaihtaa kun ehtii. Tyhjäkäynnin korjaamisen lisäksi työlistalla on paljon pientä ehostusta. Airflow sarjan asennus on seuraavana vuorossa kun sain vihdoinkin kiinnitysosat hankittua.antti.hakamaa kirjoitti:miksi muuten eklunto1:n koneessa on 8 venttiilisen öljytikku? onko auto rakenneltu muutenkin vai ihan alkuperäisellä koneella oleva t16?
ps. Tikuissa on sitten muutakin eroa kuin väri, öljynpinnan min-max merkit on eri kohdissa. Muistaakseni juuri niin että punaisella tikulla koneessa on vähemmän öljyä mitä pitäisi. Tais mennä about niin että kun mustalla 16v tikulla öljyt on minimissä niin punaisella yli puolen välin, ja vastaavasti punaisella tikulla on minimissä niin mustassa tikussa reilusti alle minimin... Eli herkästi tulee ajeltua liian pienellä öljymäärällä jos luottaa pelkästään tikkuun.eklunto1 kirjoitti:Auto on Jenkeistä. Vaihdettu kone ja muutettu automaatti manuaaliksi. Tikku tosiaan väärän värinen.antti.hakamaa kirjoitti:miksi muuten eklunto1:n koneessa on 8 venttiilisen öljytikku? onko auto rakenneltu muutenkin vai ihan alkuperäisellä koneella oleva t16?
On, mutta ei kai litraa sentään vaan jotain desin pari 8v <-> 16v?antti.hakamaa kirjoitti:pitää paikkansa eli hiukan eri mittaiset tikut ovat.
onhan öljy määräkin eri 16v ja 8v moottorissa.