Kaasuläpän tunnistinpiuha

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
Vastaa Viestiin
MV
"Kaasari"
Viestit: 24
Liittynyt: Su Loka 12, 2003 18:00

Kaasuläpän tunnistinpiuha

Viesti Kirjoittaja MV »

900i / 16v / -91.

Ongelmana on se, että tyhjäkäyntikierrokset voivat jäädä käynnistyksen jälkeen, tai koneen ollessa lämminkin n. 2500 kierrokseen. Sen verran on saatu selvitettyä, että vika johtuu luultavasti kaasuläpän tunnistinjohdosta, tai sen liittimestä.
Eli kun liitintä renkuttaa tai vääntää kevyesti, tippuvat kierrokset normaalille tasolle. Kun painaa kaasua, voivat kierrokset taas jäädä roikkumaan 2000-3000 välille.
Olen putsannut liitinpintoja elektroniikan puhdistusaineella, vääntänyt kevyesti koskettimia paremman kontaktin saamiseksi yms., mutta ilman tulosta.
Johdossa on helkkarin tiukka mutka, joten arvelin että se saattaisi olla murtunut, mutta yleensä johdon vääntelystä ei ole apua, vaan nimenomaan liittimen, joten piuha lienee ehjä.
En ole vielä päässyt selvittelemään tilannetta lämpimään talliin, mutta mahd. vinkit olisivat tervetulleita, jottei tarvitsisi lähteä kokeile & ylläty -linjalle. Voisiko esim. varsinainen moottorissa kiinni oleva liitin olla murtunut? Jos on, niin mitä tuolle on itse tehtävissä? Onko noita kolminapaisia johtoja miten saatavilla, mikäli se on sittenkin menossa poikki? Onko kenelläkään tietoa minne piuhan toinen pää menee, kun huonossa valaistuksessa ei asiaa oikein ole saanut selvitettyä?
Vastaa Viestiin