Eli olisi tarve 900c:n vaimenninpönttöjen välissä olevalle putkelle. En löytänyt bilteman sivuilta sopivaa. Tietääkö joku millä tuotenumerolla löytyy biltemasta sopiva? Vai onko sama putki kuin -82 - -85 malleissa? Ja pitäisi vielä saada se paikalleen. Joten tietoa bilteman oikeasta tuotenumerosta ja/tai todella edullisesta pakoputkia myyvästä ja asentavasta liikkeestä Helsingissä. Kovin pitkälle en viitsi täältä malmin läheltä ajaa kun on putki poikki.
Kiitos jo etukäteen.
Missä kohtaa etummainen pönttö pitäisi olla? Kun katsoin auton alle niin näin siellä kaksi pönttöä joiden välistä putki on poikki. Kai niiden pönttöjen väliin voi hitsata putken? Kun on turhan kallista ostaa samalla pönttö. Vai onko joku kadottanut yhden pöntön vuosien varrella?
Kyselee itsekin pönttö.
Nyt löytyi. Hitto. Kalliita ovat vaimentimet/putket. Kai liikkeissä osataan hitsata pätkä putkea ruostuneen tilalle? Ei luulisi olevan välttämätöntä(katsastuksen takia)uusia vaimenninta putkineen? On nimittäin rajoitettu budjetti.
Täytyy soitella aamulla liikkeitä läpi mutta jos joku tietää Helsinkiläisen(tai ymp.)liikkeen jossa ei pakkomyydä uutta putkistoa vaan osataan hitsipilliä käyttää niin vinkkiä.
Jos suora putki on poikki, voi sen yhdistää liitosputkella. Bilteman luettelon sivulla 107 löytyy reilun 10 cm:n putkenpätkiä, joissa on kiristimet päissä. Halkaisijoita 45 - 60 mm, viiden millin välein. Osanumerot 98-011 ... 98-014, hinta 5e.