Pistehitsisaumojen peittäminen/suojaaminen

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
Vastaa Viestiin
akyttala
"Hölösuu"
Viestit: 1028
Liittynyt: Ti Helmi 01, 2005 19:24
Paikkakunta: Turku

Pistehitsisaumojen peittäminen/suojaaminen

Viesti Kirjoittaja akyttala »

Tuossa satkussa kun noita pistehitsisaumoja on enemmän kuin laki sallii, niin milläs nuo saiman pellinreunat sitten saa suojattua? Jotain kittiä/pakkelia/massaahan niihin varmaan tarvitsis vetää, mutta mikä sitten on oikea aine? Luonnollisesti maalin pitäisi ottaa aineeseen kiinni.
Onko korikitti juurikin tähän tarkoitukseen?

Mm. tuolla takakontissa takavalon alla (sedan) on sellainen järkyttävä todella "monimuotoinen" sauma, joka vaatisi jotain päälleen maalien lisäksi. Sama kohta on alapuolelta jollakin massalla peitelty. Irrottaessa valkoista, kumimaista mörjää se tuntuu olevan.

Myös takaoven ja takapyörän välinen kotelo on alapäästään jo alunperin osittain tehty jostain samanlaisesta valkoisesta massasta, sillä sinne jää peltien nurkkaan jo luonnostaan pieni kolo.
Fiat Punto Dynamic -04
Saab 900C -90
JL
"Aero"
Viestit: 474
Liittynyt: Su Heinä 18, 2004 16:31
Paikkakunta: Rantasalmi

Viesti Kirjoittaja JL »

Eikös se korikitti ole juurikin noita saumoja varten. Liimatiivistemassa käy hyvin tuollaisiin saumoihin. Kunhan vaan ei perus silikonia laita!
-Jouni Lappalainen- #2795-
Boxer KA -97, 900i/T8 4d -88, Audi 100 2.2Tic Quattro
Vastaa Viestiin