Pakoputken hitsaajia Treellä?

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
Vastaa Viestiin
hjalmar
"Kaasari"
Viestit: 15
Liittynyt: La Touko 06, 2006 17:27

Pakoputken hitsaajia Treellä?

Viesti Kirjoittaja hjalmar »

Onko vihjeitä, missä voisi hitsata tupsauttaa pakoputken Tampereella edullisesti ja tarvitsematta katsella nihkeitä elkeitä ja happamia naamoja?

Monilla pajoilla palvelu on niin ala-arvoista, että jos olisin Tex Willer, niin vetäisin äijiä turpaan heti keskustelunaloitukseksi! Ei millään viitsis kantaa rahojaan moista liiketoimintaa tukemaan. Mutta ko. alalla näyttää olevan myyjän markkinat, joten ynseämpi homma.
saabastelija
"Hirsch"
Viestit: 786
Liittynyt: La Huhti 23, 2005 07:52
Paikkakunta: orivesi

Viesti Kirjoittaja saabastelija »

onko joku erikoisputki vai miksi haluat hitsauttaa?
on mulla tuossa tallissa miggi.
Cabbe -88 projekti, 99 3d -77 projekti,
99 -71 ke, vaimokkeen :-) 99 -70 projekti,
900 F -80 täydellinen raato :-) 900 -83 3d Lux projekti, 900 S -90 3D käyttis
hjalmar
"Kaasari"
Viestit: 15
Liittynyt: La Touko 06, 2006 17:27

Viesti Kirjoittaja hjalmar »

saabastelija kirjoitti:onko joku erikoisputki vai miksi haluat hitsauttaa?
Ei oo erikoisputki, vaan niin perus ku voi vaan olla :). Putki on poikki välipöntön etupuolelta (900i -90). Välipöntön takaa on joskus hitsattu kiinni takimmaiseen pätkään, joten pelkkä keskimmäisen pätkän vaihtaminen ei suit sait helpolla onnistu. Pitäis nääs vaihtaa lisäks samalla takapönttö. Eikä raskis, Biltemassa 2 takimmaista pätkää yht 99e. Mieluummin nykyisen elvytys.

Mitenhän helpolla lie onnistuis, jos katkaisis väli- ja takapöntön väliltä poikki, ja laittais sen keskimmäisen pätkän kokonaan uusiksi... Ei tarvis hitsata, rälläköidä vaan? Ettei jäis hitsaussaumoja. Vaan kumpi puoli siinä liitoksessa jää sisäpuolelle, välipätkä vai se takapätkä? Ettei vaan rälläköinnin jälkeen huomaa, että 2 "uroskappaletta", joita ei saa kiinni toisiinsa.
Vastaa Viestiin