Testattua:
Virranjakajan kylkeen tulevan Hall-anturin johdon + ja - pinnien välinen jännite on virrat päällä 9,58V. Tarkistin myös, että kaikki kolme johtoa on yhteydessä ohjausyksikön pinneihin 3, 5 ja 6 eikä niiden välillä ole oikkaria.
Ohjausyksikön kamman pinnien 2 ja 4 välinen jännite on virrat päällä 11,8V.
Uuden puolan ensiokäämin vastus 1(-) ja 15(+) napojen välillä on 1,1 Ohmia. Toisiokäämin vastus 1(-) ja korkeajännitenavan välillä on 18,4 kOhmia, joka on aika lailla ohjearvoja suurempi (7,2 - 8,2 KOhmia)

.
Ohjausyksikön pinni 1 saa yhteyden puolan napaan 1(-) ja pinni 2 on kiinni maassa.
Kysymyksiä:
Kuuluuko ohjausyksikön napojen 2 ja 3 olla oikkarissa, ainakin yleismittari sanoo niiden välisen vastuksen olevan 0 Ohmia? Tämä mitattu yksikön ollessa kokonaan irti autosta.
Kuuluuko ohjausyksikön liitinriman pinnit 2 ja 4 on oikkarissa kun virrat on poissa päältä? Eikös tuo pinni 2 ole kiinni maassa. Tämä tarkoittaisi sitä, että pinniin 4 liitetyt johdot olisi kiinni maassa (virtalukolle menevä johto tai puolan navalle 15(+) menevä johto).
-saab_85 kirjoitti:Joku johto irti antaa plussaa runkoon?
Ei se ainakaan siltä vaikuta, miten tuon voi testata?