T16 pätkii, röpeltää, paukkuu

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
Vastaa Viestiin
Jorppe
"Viggen"
Viestit: 673
Liittynyt: Ke Tammi 21, 2004 00:07
Paikkakunta: Kajaani

T16 pätkii, röpeltää, paukkuu

Viesti Kirjoittaja Jorppe »

Terve kaikille

tuossa kävin ostomielessä vilkasemassa yhtä autoa, jossa nyt sitten on ongelmia seuraavanlaisia: auto pätkii, ampuu pakoputkeen sillontällön kunnon tujaukset ja mustaa pölläyttelee, ei ota kierroksia ihan kunnolla kun röpeltää pahasti. Mutta kuitenkin tuntuisi ahdoilla pelaavan melko nätisti. Sytkävika oli epäilylistalla, itsellä kävi mielessä jopa se että jos nokkien ajotus olisi pielessä. Auto tosiaan lähtee käyntiin, muttei käy tyhjäkäyntiä hyvällä tahdollakaan. Peli on seissyt kyllä sen puolenkymmentä vuotta että millasia oireita tuo nyt lie voipi aiheuttaa noissa? Ja oli tosiaan tarkotus ajaa autolla useamman sadan kilsan siivu, mutta taitaa jäädä haaveeksi taas... Mistä tuota onkelmaa kannattasi lähtiä kahtelemaan?

Kävipä tuo nyt sekin mielessä notta voipiko tuo olla ainoastaan vanhasta bensasta johtuvaa hunokäyntisyyttä tahe jotain sellasta ongelmaa?
Jäsen #3551

Saab 9-5 Aero '04 (KA), + 95, 96, 90, 900 malleja vuosilta '62-'91
Turbo16
"Hölösuu"
Viestit: 2436
Liittynyt: Ke Elo 13, 2003 15:56
Paikkakunta: Turku

Re: T16 pätkii, röpeltää, paukkuu

Viesti Kirjoittaja Turbo16 »

Kuulostaa siltä ettei jako olisi ihan kohdallaan.. Tietysti helpoin asia on tarkistaa onko sytytyksen ajoitus kohdallaan..

Sitten on tietysti mahdollista että joku venttiili on palanut..

Helppo homma tarkistat puristukset ennenkuin teet kaupat.
#1909
Saab 900T16 "ei ikinä ajossa"
Jorppe
"Viggen"
Viestit: 673
Liittynyt: Ke Tammi 21, 2004 00:07
Paikkakunta: Kajaani

Re: T16 pätkii, röpeltää, paukkuu

Viesti Kirjoittaja Jorppe »

Jesshh,

kiitti infosta. Itsekkin mietin notta tuo sytkäennakon säätö ekana ja sitten epäilys nokkien ajoitusta kohtaan. Isähän tuo epäili vanhoihin saabisti-postituslistan viesteihin perustuen notta venttiiliki voi olapalanu ni sentähen eppäilyttää ostaa koko raatoa... Vaan on taas senluontonen auto ja tiukka aikataulu sen poisajamisen suhteen notta jos tahtoo myyjä saada kaupaksi niin säätäköön itse. Mie palaan emännän velipoijjaan tupareiden tunnelmalliseen ilmapiiriin --> :mrgreen: 8)
Jäsen #3551

Saab 9-5 Aero '04 (KA), + 95, 96, 90, 900 malleja vuosilta '62-'91
Vastaa Viestiin