Vielä katsastuksesta..

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
Vastaa Viestiin
Henna Makkonen
"Aero"
Viestit: 364
Liittynyt: Ke Helmi 11, 2004 13:19

Vielä katsastuksesta..

Viesti Kirjoittaja Henna Makkonen »

Sen verran, että tarkoitus olisi ottaa satku käyttöön heti kesäkuussa. Tekisi kuitenkin mieli käyttää sitä jo nyt katsastuksessa, että saisi mahdollisen vikalistan jos siinä on jotain. Mutta mietin vaan sitä, että eikös silloin autoon pitäisi ottaa liikennevakuutus, jos sillä ajaa vaikkapa sen pari kilsaa katsastuskonttorille.. 8O
Firges9000
"Saabisti"
Viestit: 5804
Liittynyt: To Syys 18, 2003 18:50
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Firges9000 »

Pitää, tai on suorastaan pakko, ottaa liikennevakuutus. 8)

Ota nyt vakuutus ja käy insinöörille näyttämässä. Pistä sitten kuukaudeksi ( taitaa olla minimi aika) seisontavakuutukseen. :roll:
Jäsen 1124
Saab 9000 tbo/86, FIRGES-Tuning
Saab 9000 2,3 Fpt/94, steg3
jri
"Kaasari"
Viestit: 33
Liittynyt: La Tammi 17, 2004 11:55
Paikkakunta: Valkeala

Viesti Kirjoittaja jri »

Näin on. Autossa pitää olla liikennevakuutus voimassa. Se on katsastuksen ehto. Katsastuskonttoreiden masiinoilla on yhteydet vakuutustietokantaan, joten tapahtuma ei lähde vakuuttamattoman ajoneuvon osalta edes alkuun. Jos nyt vakuutat autosi yhdeksi päiväksi, täytyy sinun pitää sitten vähintään 30 vrk se pois liikenteestä, muuten maksu menee siltä väliajaltakin, kun taas vakuutat sen.
Ritari
Turbo900
"Saabisti"
Viestit: 877
Liittynyt: La Loka 25, 2003 18:26
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Turbo900 »

Eikös sitä pysty käyttään leimalla siirtoluvallakin :?:
jri
"Kaasari"
Viestit: 33
Liittynyt: La Tammi 17, 2004 11:55
Paikkakunta: Valkeala

Viesti Kirjoittaja jri »

Totta. Siirtovakuutus on kyllä yksi mahdollisuus. Katsoin juuri hinnatkin valmiiksi harkintaan. Liikennevakuutusyhdistyksen vastuulla olevaa siirtovakuutusta myyvät katsastustoimipaikat 1-7 vrk:n ajaksi. Eka päivä 8 E + 4 E/ vrk. Tämä ei vaikuta katkaisevasti muiden vakuutusten seisonta-aikaan. Voi olla hyvä vaihtoehto katsastuskeikalle, varsinkin jos tietäisi että menee laakista läpi eikä tarvitsisi ajella korjauttelemassa.
Ritari
Vastaa Viestiin