Latauksen merkkivalo?

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
Vastaa Viestiin
Flatus Vetus
"Koeajolla"
Viestit: 3
Liittynyt: La Marras 24, 2007 21:07

Latauksen merkkivalo?

Viesti Kirjoittaja Flatus Vetus »

Saab 900 i 16V 2,1 1992 on auto. Toimiiko tämän auton latauksen merkkivalo yksinään latauksen magnetoinnin plusjohtimena? Toisin sanoen, jos latauksen merkkivalon polttimon on rikki, onko lataus silloin täysin toimimaton ja siitä ei tietenkään rikkinäinen merkkivalo kerro mitään?
Eikö tässä autossa ole vastusta tämän merkkivalon rinnalla? Näkemieni kytkentäkaavojen peruustella lataus olisi tosiaan merkkivalon polttimon varassa. Onko todella näin?
Avatar
jus
"Saabisti"
Viestit: 11627
Liittynyt: Ma Elo 11, 2003 21:37
Paikkakunta: Helsinki

Re: Latauksen merkkivalo?

Viesti Kirjoittaja jus »

Flatus Vetus kirjoitti:Eikö tässä autossa ole vastusta tämän merkkivalon rinnalla? Näkemieni kytkentäkaavojen peruustella lataus olisi tosiaan merkkivalon polttimon varassa. Onko todella näin?
Toisissa latauksensäätimissä on vastus, toisissa ei. Auton puolella ei ole vastusta polttimon rinnalla, mutta tuurilla latauksensäätimessä voi olla.

Monilta on virta loppunut ennen pitkää jos latauksen merkkivalon johto on poikki tai polttimo rikki.

Laturin käämin esimagnetointivirta tulee polttimon kautta.
Saab 99 GLi 5 Speed -82 • Saab 9000 T16A -87 • Saab 9000 CD 2,3T A -91 • Saab 9-5 2,3t A -00
Vastaa Viestiin