Laturi / generaattori - 9000

Tonnari, auto johon mahtuu koko suku.
Vastaa Viestiin
kimmoisa
"Hölösuu"
Viestit: 1159
Liittynyt: Ke Syys 15, 2004 11:15
Paikkakunta: Suomi-Finland

Laturi / generaattori - 9000

Viesti Kirjoittaja kimmoisa »

Terve taas!

Tässä keskustelussa / viestiketjussa sitten käsitellään kaikkea mikä liittyy Saab 9000 laturiin.

Niitähän on kyllä ollut erilaisia vuosimalleista riippuen, mutta tuo minun auto on vuoden 1998 mallia. Ja se on manuaalivaihteistolla. Mitäs eroa latureissa on vuosimallien mukaan?

Käsittääkseni näissä latureissa on ollut jotain eroa sen mukaan onko autossa manuaali vai automaattivaihteisto. Onko näin?

On huomattava että autoihin on asennettu eri tehoisia latureita mallista riippuen. Taitaa toi malli ja varustelutasokin vaikuttaa sekä se mille markkinoille auto on tarkoitettu.

Omasssa autossa laturi vielä toimii moitteetta ja kilometrejä on 573tkm. Eli luulis että laturi ei ole enää alkuperäinen taikka vähintään sille on jotain tehty.

Omassa autossa on tulossa tuo jakopääremontti. Ja ajattelin että laturin kuntoakin olisi syytä tarkastella samalla.

Vai pitäisikö suosiolla hommata uusi laturi? Onko se niin hankala vaihtaa? Ja vaihtuisko se helpommalla tässä jakopääremontin aikana?

Minkäs merkkisiä latureita on Saab 9000 ollut?

Laturien saatavuuskin voi olla vähän heikkoa, kun tämä Saab on tälläinen kuoleva merkki ja kaikki autot jo niin vanhoja. Taikka ainakin mitä kattelin netistä niin ei niin vaan löydy laturia. Motonetissä oli laturia tarjolla yhtä mallia, ja siihenkään ei saa mitään varaosia. Maptun:issa ei ollut laturia ollenkaan tarjolla.
SAAB
kimmoisa
"Hölösuu"
Viestit: 1159
Liittynyt: Ke Syys 15, 2004 11:15
Paikkakunta: Suomi-Finland

Re: Laturi / generaattori - 9000

Viesti Kirjoittaja kimmoisa »

Ompas nyt vaikea aihe, kun ei oo yhtään vastauksia tullut.

Ite tässä täältäkin foorumilta lueskellut, että laturin vaihto onnistuu purkamatta autoa paljoa. Ja että turbollisissa malleissa se on vieläpä helpompi, koska näissä imusarja on pienempi kuin turbottomissa.
SAAB
mestari
"Hölösuu"
Viestit: 8685
Liittynyt: To Maalis 24, 2005 21:06
Paikkakunta: vuorenpeikonkolo

Re: Laturi / generaattori - 9000

Viesti Kirjoittaja mestari »

Oliko sulla alkup.laturi ja toimiiko se nyt?
MR saab,96,99CC-75,2xrabeneic binetta de luxe, 3xfordsonpower että major,fiat 9804wd,MF165,,nuffield 10/60 olympia maamosa, bernard maamosa,pappatuna
aero
-
Viestit: 9610
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 06:13

Re: Laturi / generaattori - 9000

Viesti Kirjoittaja aero »

Avataan ensimmäisenä EPC eli sähköinen varaosaluettelo, etsitään sieltä 9000 vuodelta 1998 ja suunnataan 03A Electric, general -kohtaan:
https://saabiste.net/en/epc-saab/9000/1 ... al-general

Siitä täpätään auki kohta Generator, niin sivu kertoo että tarjolla on ollut kolmea laturia - 90A, 110A ja 120A, kaikki Boscia. Kun liian tehokas laturi on oikeastaan olematon asia, niin täpätään suosilla auki se 120A versio:
https://saabiste.net/en/epc-saab/9000/1 ... ?uid=F8000

Sieltä katsotaan ensimmäisenä osa numero 1, jonka kuvaus on osuvasti "Generator" ja huomataan sille varaosanumero 47 39 066, ilmeisesti vaihtoehtoisena 52 48 794.

Tämän jälkeen avataan kaupaksi vaikkapa spareto.fi, nakataan sinne tuo alkuperäinen (pienempi) varaosanumero hakuun ja katsotaan mitä löytyy:
https://spareto.fi/tuotteet?utf8=%E2%9C ... =47+39+066 tai vaikka aeromotors.fi ja sama temppu: https://aeromotors.fi/haku?s=47+39+066 - tai voi mennä vaikka osanumeron kanssa kysymään paikallisen varaosaliikkeen tiskiltä.

Itse rohkeisin tilata esim. AS-PL:n, tiettävästi rakentavat/kunnostavat noita itse Puolassa. Tarjoavat myös kattavasti speksiä omilla sivuillansa: https://as-pl.com/en/p/A1012
Salaisen agentin työ on vaivalloisempaa kuin trigonometristen yhtälöiden soveltaminen käytännön höpsismiin.
-Agentti Tuplanolla
Vastaa Viestiin