Kiitoksia jälleen neuvoista
Kompurasta en ottanut kaikkia kiinnityksiä auki, alimmaiset pultti-mutteri-yhdistelmät ovat melko hankalassa paikassa. Kuintenkin muita löysäämällä pelivaraa sai tarpeeksi.
Downpipen alkuhuullos on myös auki, konetta pääsee nostamaan reilummin, koska putki ei enää kanita vastaan, vaan killuu jäptisti lambdan johdon varassa, heh.
Etummainen tyyny meni paikalleen sopivasti pyöräyttämällä. Myöskin takakumin sai naputtelemalla pois, konetta ei vielä saanut niin ylös, että olisi voinut vain työntää pois. Pitää lisätä vähän puuta nostovaraksi tunkin päälle ja koittaa nostaa konetta niin ylös, että taaimmainenkin kumi menee paikalleen. Mikään ei konetta tunnu nyt pahemmin kanittavan, vaan nousee vapaasti.
Kyllä se tästä. Ylätukiinkin on nyt uudet rullat vaihdettuina! Irrotettavasta varresta lähti prässillä ja koneessa kiinni olevasta kannakkeesta tarkoitukseen sopivalla speedpart-työkalulla.
http://www.quasimotors.com/torkrod.htm
EDIT:
Vielä tiivistetysti siitä, miten vaihto -89-malliin onnistui:
-pyörä ja sisälokari irti, etupää ylös tunkattuna mieluusti oven kohdalla olevasta nostopaikasta
-itsellä oli apulaite- ja ilmastoinnin hihna irrotettuina, en tiedä, onko välttämätöntä, mutta varmastikin kannattaa vaihtaa samalla, kun lokarikin on irti
-keskimutteri ja kaksi kiinnityspulttia irti etummaisesta tuesta
-kompuran kiinnitysruuvien irrotus siinä määrin, että sen heiluttaminen on mahdollista
-kannattaa irrottaa paisuntasäiliön kiinnitys, helpottaa operointia
-vesipumpun pyörän ja kompuran hihnan kiristimen irrotus
-kompuran tuesta (pääsee käsiksi pyöränkotelun kautta) ainakin alhaalla vasemmalla oleva ruuvi irti, tuen kääntäminen niin, että jatkovarren avulla downpipen saa irti turbo/pakosarja-hässäkästä
-taaimmaisen tuen irrotus (ainakin keskipultti), muut kiinnikkeet ovat kolme pultti-mutteri-yhdistelmää, helppoja irrottaa
-moottorin tunkkaaminen öljypohjan alta ylös, itsellä ainakin ohjaustehostimen pyörä alkoi kanittamaan, konetta piti kääntää pienesti sivulle
-nyt tukien pitäisi olla enemmän tai vähemmän käsillä ja vaihtaminen mahdollista
-kasaus maalaisjärkeä käyttäen päinvastaisessa järjestyksessä
Itse vältin viimeiseen asti apurungon irrotusta/löysentämistä, joten siksi väkersin em. asioiden parissa.
Ja nyt kun tuli mieleen, niin lopuksi varsin reilu ja ajankohtainen huomio

Autosta oli vaihtohetkenä vaihdelaatikko irti, joten sen kiinniollessa pitää ottaa huomioon siihen liittyvät seikat
