Tuon jutun jälkeen alkaa arveluttaa, uskaltaako moottoriin ollenkaan laittaa Forten puhdistusaineita sisään? Vai onko se viisaampaa ainetta kuin voimakkaasti pesevä öljy? Eli karstan pitäisi tietysti liueta eikä irrota kokkareina.
Oliko sinulla havaittavissa, että pinttymät olivat liikkeellä isoina paloina vai oliko siivilä tukkeentunut sakasta?
Jos haluaa tietää, onko moottori likainen sisältä, riittääkö että irrottaa venttiilikopan ja kurkkaa sen osaston?
Jos kopan alus on kuin riihen seinä ja jos sitten tekee Forte käsittelyn, pitääkö homman lopuksi ottaa öljypohja irti ja tarkistaa öljysiivilä?
Tiedän, että meikän tonnariin on tehty huollot 20 tkm välein , mutta siitä en ole saanut varmuutta, onko öljyt vaihdettu 10 tkm välein. Mielestäni 20 tkm on turbokoneelle ehdottomasti liian pitkä väli, tavanomaisessa seka-ajossa. Tekee siis mieli kurkistaa moottorin syövereihin. Kun hankin auton, sillä oli ajettu 167 tkm. Nyt mittarissa on 210 tkm ja täyssynteettiset öljyt olen vaihtanut 8-10 tkm välein. Ettei vaan olisi jo kokkareet liikkeellä
