TCS teki temput

Tonnari, auto johon mahtuu koko suku.
Vastaa Viestiin
CC Aero
"Hölösuu"
Viestit: 1019
Liittynyt: Ma Syys 22, 2003 17:29
Paikkakunta: PKS

TCS teki temput

Viesti Kirjoittaja CC Aero »

Tervehdys. Vanhan tonnarini TCS temppuilee pahemman kerran. Elikkäs auto oli toiminut kuulemma täysin moitteetta aamulla mutta seuraavaksi startatessa moottori ei ollut enää käynyt kunnolla. TCS-valo palaa ja mm. kaasupoljin on ihan jäykkänä. :roll: Osaako joku neuvoa mikä on mennyt järjestelmästä rikki vai meneekö ilman tietoa vikakoodeista arvailun puolelle?
jakob85
"Turbo"
Viestit: 241
Liittynyt: Pe Tammi 09, 2004 17:40
Paikkakunta: Köyliö

Oli samanlainen vika..

Viesti Kirjoittaja jakob85 »

Joskus kun tuli omaa tonnaria polkastua niin että TCS hieman hakkasi, jonka jälkeen kaasupoljin oli aivan jäykkä. Vika korjaantui, kun auton käynnisti uudestaan.
Seat Cordoba TDI -03
pevi
"Hölösuu"
Viestit: 1797
Liittynyt: Pe Joulu 26, 2003 16:11
Paikkakunta: Paimio

Limp home moodilla

Viesti Kirjoittaja pevi »

TCS:ssä on jokin vika päällä jolloin auto menee ns. limp home tilaan.

Eli rinatpellissä oikealla oleva venttiili avautuu eikä alipaine pääse läppäkotelolle. Tästä aiheutuu ettei läppämoottori enää ohjaa kaasuläppää vaan se kytkeytyy vaijeri ohjaukselle, joka on hätätoiminto, että viallisella TCS syysteemillä pääsee ajamaan korjaamolle.

Ensiksi katsoisin läpi kaikki alipaine letkut vuotojen varalta. Ne aiheuttavat suuren osan vioista.

Lue n. kuukausi sitten esittämäni kysely TCS:n yleisimmistä vioista. Sieltä saat osviittaa kotikonstein korjaamiseen.
CC Aero
"Hölösuu"
Viestit: 1019
Liittynyt: Ma Syys 22, 2003 17:29
Paikkakunta: PKS

Viesti Kirjoittaja CC Aero »

Kiitoksia pevi. Tuosta limp home tilasta luinkin joskus, kun auto oli vielä itsellä. Käynpä etsimässä tuon topicin.
Vastaa Viestiin