Tulppien järkevä ikä

Tonnari, auto johon mahtuu koko suku.
Minuteman
"Hölösuu"
Viestit: 4597
Liittynyt: Ma Syys 04, 2006 09:00
Paikkakunta: Suomi

Re: Tulppien järkevä ikä

Viesti Kirjoittaja Minuteman »

9000LPT kirjoitti:DI on kestänyt jo 150tkm n.30tkm vaihtovälillä ja "pikkuisen" piristettynä. Taitaa olla joku muu syy DI hajoamiseen
Suurin syy kasettien hajoamiseen takavuosina taisi olla ihan Ruotsalainen (ja mm. Hussella ajaneiden Enduromiesten kiroama elektroniikkavalmistaja, jonka ansiota oli myös aikoinaan näyttävä JAS- Gripenin maahantulo), eli SEM.

Toki DI "tykkää" siitä kärkivälistä mille se on suunniteltu, ja vieläpä uudemmissa Trioniceissa kun moottorin seokset ovat osaltaan riippuvaiset DI:n tulpan kärkivälistä mittaamista tuloksista.

Kuitenkin kyseessä ollen n. 14€ panostuksen...
rotisko
Matalapaineturbo
Viestit: 154
Liittynyt: Ma Syys 29, 2008 00:14

Re: Tulppien järkevä ikä

Viesti Kirjoittaja rotisko »

lienee minunkin parempi vaihtaa tulpat ajoissa, vaikka tonnikalani onkin yli 21 vuotta vanha ja jakajallisella sytytyksellä. sellaisessakin tulpilla on pieni osuus polttoaineenkulutuksessa. niin tuossa omassaniko ei siis ole DI-boxia ollenkaan? on kaiketi tavallinen ECU? vai millä nimellä se kulkee saabeissa? vm.1987 manuaaliturbotonnari on kyseessä.
SAAB 9000cc turbo M1987 (nyk.ka), 900i 1988 (ex-ka), 99GL 1978 (ex-ka), 96 V4 super 1978(ex-ka), 95 1967(exä). muuten tässä pitäisi lukea jotain fiksua: -jotain fiksua.
Vastaa Viestiin