Vakionopeuden säädin ja turbo mittari

Tonnari, auto johon mahtuu koko suku.
Vastaa Viestiin
aatzi65
"Kaasari"
Viestit: 15
Liittynyt: Ma Elo 03, 2009 20:16

Vakionopeuden säädin ja turbo mittari

Viesti Kirjoittaja aatzi65 »

Ongelmana on toimimaton vakionopeuden sädin.Olisiko hyviä neuvoja mistä lähtisin etsimään vikaa?Viiksi on vaihdettu ja sulake ehjä. Onko jotain yhteyttä peilien sähkösäätöön joka ei toimi sekään? Arvelin vaan kun ovat samalla sulakkeella. Auto on 2.3T CS automaatti -92.
Myöskään turbon mittari ei toimi,viisari on jämähtänyt puoleen väliin.Ilmeisesti siitä puuttuu letkun pätkä.Eikös joku paine murikka ole apumiehen puolella konehuoneessa muovin alla?Siihen tulee mielestäni letku mittarilta mutta yksi lähtö on tyhjänä. Siitä vissiin pitäisi mennä letku jonnekkin,mutta minne? En ainakaan ensi yrittämällä löytänyt imusarjasta liikoja liittimiä tai irronneita letkuja.
Avatar
jus
"Saabisti"
Viestit: 11625
Liittynyt: Ma Elo 11, 2003 21:37
Paikkakunta: Helsinki

Re: Vakionopeuden säädin ja turbo mittari

Viesti Kirjoittaja jus »

Vakionopeussäätimen alipainepumppu on akvaariossa apukuskin puolella. Vakionopeussäätimen alipainejärjestelmä ei ole missään yhteydessä moottorin ja ahtomittarin alipaineletkuihin, eli ahtomittarin toimimattomuus ei liity vakkarin vikaan. Alipainepumpun toinen letkunippa kuuluukin olla tyhjänä, siitä pumppu puhaltaa ilmat ulos.
Saab 99 GLi 5 Speed -82 • Saab 9000 T16A -87 • Saab 9000 CD 2,3T A -91 • Saab 9-5 2,3t A -00
J.V.A
"Hirsch"
Viestit: 981
Liittynyt: Ma Loka 23, 2006 23:18
Paikkakunta: Naantali

Re: Vakionopeuden säädin ja turbo mittari

Viesti Kirjoittaja J.V.A »

Tarkista sulake numero 9. Koska sulla on automaatti saa vakionopeussäädin virtansa tuolta sulakkeelta. Jos se on ehjä (epäilen) :? niin katso ne poljinanturit :)
46 vuotta ajoa vain Saabilla. Saab 9-5 Aero sedan- 00, Vector 2.3t wagon A5 -08 # 150.
aatzi65
"Kaasari"
Viestit: 15
Liittynyt: Ma Elo 03, 2009 20:16

Re: Vakionopeuden säädin ja turbo mittari

Viesti Kirjoittaja aatzi65 »

Nyt ehdin jo katsomaan pellin alle. Kyllä Mimmillä oli homma hallussa.
Sieltä löytyi vaihdelaatikon päältä Y-liitin josta oli letkuja irti.
Uutta liitintä paikalle ja ainakin turbon mittari rupesi toimimaan.Vakkarista en osaa vielä sanoa kun emäntä vei auton ennen kun kerkesin koeajolle.
Palataan asiaan jahka pääsen kokeilemaan vakkaria.
Kiitos kaikille Saabeista titäville ohjeista ja avusta.
On tässä tonnarissa niin paljon pikku niksejä että äkkinäiseltä menisi aikaa miettiessä ratkaisuja ilman tätä tropikkia,vaikka olen harrastanut autojen rakentelua jo 80-luvun alusta lähtien. Monta pikku vikaa on korjattu tosi helposti palstan neuvoilla.
aatzi65
"Kaasari"
Viestit: 15
Liittynyt: Ma Elo 03, 2009 20:16

Re: Vakionopeuden säädin ja turbo mittari

Viesti Kirjoittaja aatzi65 »

No nyt ehdin kokeilemaan vakkariakin. Ei alkanut vielä toimimaan.
Sulake 9:kin oli ehjä.Ja jopa poljinanturikin toimi mielestäni,täytyy vielä kokeilla toisella anturilla jos onnistun saamaan käsiini semmoisen. Tarttee varmaan katsella ne alipainepumpun letkut, tuntuvat jo aika monet letkut lahoavan tuohon ikään (auto mallia -92). Vai menisköhän nuo letkut vielä takuuseen? :mrgreen:
hakuba2
"Hölösuu"
Viestit: 1500
Liittynyt: Ma Tammi 26, 2004 18:13
Paikkakunta: Vihtavuori
Viesti:

Re: Vakionopeuden säädin ja turbo mittari

Viesti Kirjoittaja hakuba2 »

Aiheeseen liittyen. Onko tämä nyt se alipainepumppu?

Kuva

aattelin vain, kun itselläni toi ylempi nippa auki. Kun taas EPC näyttää, että ton alemman nipan pitäis olla auki. Eli onko mulla noi letkut oikein, tai oonko edes oikean osan kimpussa? Ei nimittäin vakionopeudensäädin toimi.

Auto on 9000 CDE 2.3T aut -93
93 1.9 TTiD -11
93 2.0T cab -07
95 2.3T Aero -00
96 super -79
#1951
Avatar
jus
"Saabisti"
Viestit: 11625
Liittynyt: Ma Elo 11, 2003 21:37
Paikkakunta: Helsinki

Re: Vakionopeuden säädin ja turbo mittari

Viesti Kirjoittaja jus »

hakuba2 kirjoitti:Aiheeseen liittyen. Onko tämä nyt se alipainepumppu?
Juu, tuo on cruisen alipainepumppu ja letku on mustassa pidemmässä nipassa niin kuin kuuluu.

Pumpun ja alipainevuodot letkuissa / poljinkytkimissä voit koestaa ajamalla pumppua hyppylangalla, kaasuläpän pitää alkaa kääntyä kun pumppu pumppaa:
http://foorumi.saabclub.fi/viewtopic.ph ... 19#p584719
http://foorumi.saabclub.fi/viewtopic.ph ... 72#p527572
http://saabpics.com:3000/gallery2/v/Dou ... ewsIndex=1
Saab 99 GLi 5 Speed -82 • Saab 9000 T16A -87 • Saab 9000 CD 2,3T A -91 • Saab 9-5 2,3t A -00
Vastaa Viestiin