kakkonen v#ttuilee
kakkonen v#ttuilee
Morjes. Ongelman nimi on sellanen, että 9000 saabissani kakkonen hyppää pois päältä oikealle kääntyessä. Vain ja ainoastaan oikealle. Mikä mahtaa olla ongelmana? Onko kellään ollu samanlaista tapausta? Moottorin kannatinkumit on kyllä heikossa hapessa ja voisko olla, että kone liikahtaa jotenkin oikealle kääntyessä ja vetäsee kakkosen pois päältä. Ei tahdo pysyä päällä edes pitämällä kepistä kiinni. Muuten vaihteisto pelaa hyvin.
Ei SAABeja korjata, niitä huolletaan!!!
Re: kakkonen v#ttuilee
moottorituet vaihtoon
Saab 9000T B202 -89 200hp & 300Nm @ 0.6Bar -> 1.3-1.8bar= ?Hp & ?Nm
Re: kakkonen v#ttuilee
Joo no, se onkin ollut suunnitteilla. Mistäs sais edullisimmin HYVÄLAATUSIA kannatinkumeja vai pitäisikö heti pistää polyuretaanit? Onko kukaan tilannut tuolta www.elkparts.com tai www.partsforsaabs.com
Ei SAABeja korjata, niitä huolletaan!!!
Re: kakkonen v#ttuilee
itse tilaan liki kaiken partsforsaabilta ja toimii 101% varmuudella
Re: kakkonen v#ttuilee
Yksi ääni Wurthin Liima+tiivistemassalle. Tunkilla moottori kohdalleen tukikumien keskelle ja sit massaa tukikumi täyteen.. 2 vrk kuivumista ja sen jälkeen huoletonta ajoa. Joustaa mielestäni juuri sopivasti jottei täristä runkoon eikä silti vaihdekeppi liiku moottorijarrutuksissakaan nimeksikään.
Saab 96 V4 super, -79.