sulakkeista

Tonnari, auto johon mahtuu koko suku.
core2
"Hölösuu"
Viestit: 4533
Liittynyt: Pe Kesä 04, 2010 18:57
Paikkakunta: Nyköping

Re: sulakkeista

Viesti Kirjoittaja core2 »

aero kirjoitti:
core2 kirjoitti: Moi, näitä sulakkeita mulkattiin edes takas ja eri toiminnoille ja eri vuosimallien välillä, yhden muistan olleen ABS jarrusysteemille kuuluva pääsulake.
Otan ja soitan kavereille tässä illanmittaan niin saadaan selkeyttä.
Ps. toi ABS pitää paikkansa mutten muista mikä se niistä on.
Missä vuosimallissa ABS:llä on sulake boksien ulkopuolella? Meinaan kun MY89:ssä on ABS:n sähkörojut omassa boksissaan akvaariokotelossa ja MY96:ssa valetulipellin vieressä konetilassa. Tuskin niitä tuossa välissä on mihinkään irralleen siirretty, saatika 96 jälkeen?
En muistaakseni sanonutkaan, että olis jossain ulkopuolella vaan tarkoitin sulakerasiaa näille ABS, sulakkeille näitä tehtiin eri uskoon aika usein, ja osassa rasioista löytyi neljä sulake paikkaa ja kaksi releille ja sitten oli niitä joissa vain kolme paikkaa sulakkeille ja silti kaksi releille. Nämä kummatkin siis moottori tilasssa.
Olen soittanut yhdelle saabin kouluttajalle ja hän antaa enemmän tietoa kunhan kerkiää, toivotaan jotta huomenna jo.
Miksi olla vain vaikea, kun hiukan vaivaa nähden voi olla täysin mahdoton.
aero
-
Viestit: 9122
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 06:13

Re: sulakkeista

Viesti Kirjoittaja aero »

core2 kirjoitti: En muistaakseni sanonutkaan, että olis jossain ulkopuolella vaan tarkoitin sulakerasiaa näille ABS, sulakkeille näitä tehtiin eri uskoon aika usein
Ahjuujoo, mun näkemät paikat ovat ne kaksi luettelemaani. Alkuperäiseltä kysyjältä sain sen käsityksen, että hällä nämä mystiset sulakkeet olisivat kaikkien sulake-/relerasioiden ulkopuolella, patentoituna lokariin kiinni.
Salaisen agentin työ on vaivalloisempaa kuin trigonometristen yhtälöiden soveltaminen käytännön höpsismiin.
-Agentti Tuplanolla
hautsi83
Matalapaineturbo
Viestit: 200
Liittynyt: Ma Kesä 12, 2006 22:37

Re: sulakkeista

Viesti Kirjoittaja hautsi83 »

kyllä,näin on. 3 sulaketta on rasioiden ulkopuolella eka 20a ja 2 muuta 5a sulakkeita.
core2
"Hölösuu"
Viestit: 4533
Liittynyt: Pe Kesä 04, 2010 18:57
Paikkakunta: Nyköping

Re: sulakkeista

Viesti Kirjoittaja core2 »

Jep tässä kuva siitä ekasta ABS-sulake kotelosta joka oli kiinnitetty muistaakseni akkutelineeseen, siinä uudemmassa oli yksi sulake paikka lisää (4) ja sijoitus muistaakseni sama. Sulakkeiden koot näkyy kuvassa 10A-30A ja 30A.

Kuva
Miksi olla vain vaikea, kun hiukan vaivaa nähden voi olla täysin mahdoton.
Vastaa Viestiin