Korin velttous

Tonnari, auto johon mahtuu koko suku.
Vastaa Viestiin
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Korin velttous

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Onkos täällä ketään enää linjoilla :?:
Hitsi kun tuossa mun cse:ssä oli pieni kiveniskemä tuulilasi alareunassa, enkä sitä ollut huomannut kun oli juuri tasan pyyhkimen alla :evil:
No nyt kun tuota koria on tunkannut ylös ja alas niin on lasi halki horisontaalisesti pian ylös asti, jokaisella tunkkauskerralla etenee noin 10cm. Kun nostaa jompaa kumpaa puolta etupäästä ylös niin lokasuojan ja oven väli pienenee, appiukon cs:ssä ovi jopa ahdisti kiinnilaitettaessa kun oli rengas ilmassa, tässä ei niin pahoin, ero johtunee oven säädöistä tms?
Niin siis auttaisiko tuohon vääntöjäykkyyteen yhtään se poikittaistuki noiden etutolppien väliin, vai taipuuko silloin molemmilta puolilta tms?
Niin ja onko kokemuksia minkämerkkinen lasi kestäisi muita paremmin, vai onko niitä edes muita kuin Pilkington, ja minkälaista liimaa siihen kannattaisi laittaa, sen kait tulisi olla tässä tapauksessa aika elastista?
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
suapas
"Hölösuu"
Viestit: 1711
Liittynyt: Pe Touko 13, 2005 16:30
Paikkakunta: savonlinna

Viesti Kirjoittaja suapas »

Siinä lasissa kun on pieni kiveniskemä tai muu särö niin se yleensä leviää aika herkästi.Auton korihan on aika elastinen.Silloin kun tunkkaa ylös jostain kulmasta,niin kori "vääntyy" ja palautuu alaslaskettaessa ennalleen.Lasin merkillä tuskin on väliä kunhan se on ehjä ja liimattu oikean tyyppisellä liimalla.Kannattaa teettää lasiliikkeessä.Hyvää Jussia. 8)
9-5 2.3 T A ja 2.0 T A
# 2333
Avatar
Haikara
"Hirsch"
Viestit: 755
Liittynyt: Su Huhti 10, 2005 10:53
Paikkakunta: Vihti

Viesti Kirjoittaja Haikara »

Muita autolasivalmistajia on Saint-Gobain. Suomen toimipaikan tiedot ja jälleenmyyjät löytyvät: http://www.autover.fi

Työ kannattaa jättää asiantuntevan lasiliikkeen hoidettavaksi mielestäni, koska asennukselle ei tule hirveitä hintoja ja liimamassa on varmasti oikeanlaista.

Ellet löydä sopivaa lasiliikettä, pistä viestiä, niin kerron alueesi lasiliikkeistä asiantuntevimman...

Hyvää jussia!
tevisu
"Hölösuu"
Viestit: 1880
Liittynyt: Ma Syys 22, 2003 19:47
Paikkakunta: Heinola

Viesti Kirjoittaja tevisu »

Onhan tuo tonnarin kori ihan veltto kasa peltiä kun vertaa vaikka edelliseen 9-3:een. Nitinät töyssyissä ja juuri tuo vääntyily tunkatessa kertoo paljon.
koppsa
"Aero"
Viestit: 403
Liittynyt: Pe Touko 09, 2003 17:31
Paikkakunta: Hollolan ja Kärkölän välimaastossa

Viesti Kirjoittaja koppsa »

Ei mun auto nitise töyssyissä 8O
R51 -10, Movano -11, Transit -12, Jumper -08
Kurko
"Hölösuu"
Viestit: 2013
Liittynyt: Pe Tammi 28, 2005 18:35

Viesti Kirjoittaja Kurko »

Niin onkin ja on aina ollutkin. Muunnmuassa viimeks kun oli pariviikkoo sitten yläällä tuo97 töissä käpälänosturin päällä (tunkin korvakkeista nostettuna)
Ihmettelin kun avasin kuskin oven laittaakseni lämmittimen päälle niin se piru ei mennyt takaisin kiinni. No samanlaisia ongelmia oli jo edellisen vm.88:n kanssa vaan luulin jotta johtuu ruosteongelmasta. no laskin auton alas ja katsoin käpälien linjauksen vatupassilla. (Yksi oli noin 15mm muita alenpana) nostin ylöspäin ja ei enään samaa ongelmaa. Vaan kai tuo elastisuus auttaa kolariturvallisuuteen, tiedä häntä.
jani
"Aero"
Viestit: 453
Liittynyt: Pe Touko 09, 2003 10:22
Paikkakunta: nokia

9000 korista

Viesti Kirjoittaja jani »

moro ainakin tuossa cc korisessa tonnarissa on aika veltto takapää. Esim jos takaluukun saumoja katselee eri tonnareissa niin on aika erillaisia.Koriremppaa tehessäni minullakin halkes tuulilasi 2 eri kohtaa läpi asti Kaikkein jäykin saabihan on 2 ovinen 99.
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Ei ajettavuudessa ainakaan missään nimessä tunne tuota velttoutta, siis ainakaan sellaisessa herrasmiesajossa jota itse vakioalustaisella tontulla harrastan, päinvastoin tuntuu hiton tukevalta ja jämäkältä. Kait se vääntely on laskettu korin kokonaisvääntöjäykkyyden osaksi, ja oletettavasti myöskin osaksi tuota kolariturvallisuutta, ng900 tuntui ihan mopoautolta kunnon tonttuun verrattuna samoin kuin og9-3, sori vaan, ihan taas henk. koht mielipide :oops:
Ja kun tuota ehjäpeltistä 99 2d sedania tunkkailee etupäästä niin ei sekään kovin jäykkä ole, kun on jompikumpi etupyöristä ilmassa niin ovi ei mene kiinni :D
9-5 on ollut tähänastisista kaikista jäykin, ei piittaa mitään vaikka lojuu 3kk etupää nostettuna tunkinpaikoista ylös, ovet menee kuin kassakaapissa.
Mutta tuo ei ole kumminkaan kovin fataali/oleellinen asia.
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
Japso
"Hölösuu"
Viestit: 2081
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 22:15
Paikkakunta: Etelä-Savo

Viesti Kirjoittaja Japso »

Itse meinasin hitsata pohjaan tuplasaumat sisäkoteloihin ja laittaa jokusen poikkiraudan lisäksi, kun on sisusta purettu ja tunkinpaikat menee uusiks joka tapauksessa. Taakse tullee aikanaan jonkinlainen poikkipaalu rengaskoteloiden väliin, samoin eteen, kun on laipat jo valmiina. Mitä muita kriittisiä paikkoja kannattas vahvistaa samalla? Turvakaaria en ainakaan vielä tässä vaiheessa suunnittele.
Foxbody turbo
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

to4 kirjoitti:Itse meinasin hitsata pohjaan tuplasaumat sisäkoteloihin ja laittaa jokusen poikkiraudan lisäksi, kun on sisusta purettu ja tunkinpaikat menee uusiks joka tapauksessa. Taakse tullee aikanaan jonkinlainen poikkipaalu rengaskoteloiden väliin, samoin eteen, kun on laipat jo valmiina. Mitä muita kriittisiä paikkoja kannattas vahvistaa samalla? Turvakaaria en ainakaan vielä tässä vaiheessa suunnittele.
No ainakin kun katselin noita Mimmin kolarikuvia niin sanoisin ettei ole akuuttia tarvetta turvakaarille, on se vaan turvallinen hökötys tuo tonttu :!:
Noihin korinvahvistuksiin en osaa sanoa mitään, luulen että tulee hyvä jos noudattaa alkuperäisiä linjoja vahvistaen vain. Viisaammat jatkakoon tarinaa.
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
Saabistiuki
"Aero"
Viestit: 437
Liittynyt: To Loka 14, 2004 21:32
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja Saabistiuki »

Tässä taas tullaan siihen asiaan, että eihän se Saabi mikään panssarivaunu ole, koska jos panssarivaunulla ajaa satasta seinään, niin nirri lähtee kuin palopukilta.....korin velttous on tehty vain vaimentamaan iskua kolaritilanteessa, eli ns. hidastamaan massan liikettä......eli eihän se vauhti vaan äkkipysäys...itse en lähtisi tekemään suurempia muutoksia omaan tonttuuni, koska onhan se jo mielestäni yleisessäkin tiedossa, että tonttu ( kuin myös muut Saabit ) on turvallinen auto.


Täytyy nyt vielä rakastella pilkkua...miten lasi voi olla horisontaalisesti YLÖS asti halki...... 8)

Hauskaa jussia kaikille kuitenkin!!!
Muukkonen

Bmw 523 Touring
tema
"Hirsch"
Viestit: 824
Liittynyt: To Heinä 10, 2003 19:11
Paikkakunta: Turku/Vaasa

Viesti Kirjoittaja tema »

Viis ovi satkussa sai yhdellätunkilla oven kiinni helposti, mutta ei ihan painov oimalla kuten normallinsti. 3d Golfissa miltei mahdotonta. golffi natisee niin helvetisti bogen iskaréilla+intrarin jousilla. Säbasssa vielä jäykempi alusta, mutta ei pahemmin nitise.
Teemu Malinen
Outback XT -05
ex: 900GLs automatic -84
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Ohhoh, siis tarkoitin tietenkin vertikaalisesti, tapahtui pikku lapsus, sori :oops:
Mutta en halunnut millääntavoin mollata korikehikon toimivuutta tms, mietin vain kuinka uuden lasin saisi kestävämmäksi. Kun tuo tonttu makaa tuossa repo rankana ilman konetta ja Suomen kilpiä niin äkkiäkös siihen askartelisi uuden tuulilasin heippais paikalleen, ei kait tuo mitään ydinfyysikon koulutusta vaadi, ja muijan veli on sattumoisin ydinfyysikko joten voin tarvittaessa kysellä neuvoa häneltä :lol:
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
LR
"Hölösuu"
Viestit: 1784
Liittynyt: Ti Touko 25, 2004 17:27
Viesti:

Viesti Kirjoittaja LR »

tema kirjoitti:Viis ovi satkussa sai yhdellätunkilla oven kiinni helposti, mutta ei ihan painov oimalla kuten normallinsti. 3d Golfissa miltei mahdotonta. golffi natisee niin helvetisti bogen iskaréilla+intrarin jousilla. Säbasssa vielä jäykempi alusta, mutta ei pahemmin nitise.
tema vissiin "pienessä" pöhnässä kirjoitellut! :wink: Hyvää juhannusta! 8)
Autot nyt:
-Ford Mustang Mach1-69 408W 600+ HP, Peugeot 205 1.9GTI Cabrio. Peugeot 106 Rallye 1997. Audi A4 1.8t 2000.
Vastaa Viestiin