Vein eilen tonnarin odottamaan korjausta Helsingin Tapanilaan Auto-Westerlundille.
Korjattavaa tonnarissa oli seuraavat:
- vasen etujarru jumittaa
- keskuslukko ei pysy kiinni
- myöhemmin tullut vika: kuskin ovi on pictogrammin mukaan aina auki
- vasemman etupään alatukivarren kevytmetalliholkki vaihtoon.
- valojen suuntausta
- vuodon etsiminen (tavaratilaan ja takamatkustajan penkin alle tulee vettä)
- CheckEngine päällä- vikakoodien luku ja poisto
No tuo jarruhomma, valojen suuntaus, kevytmetalliholkin vaihto ja vuodon etsiminen nyt ei mitään ihmeempää ole, mutta seuraavien vikojen kanssa olen tosiaan tapellut:
Keskuslukko ei pysy kiinni, eli pomppaa aina auki. Mahdollisesti kuulemma ovien kytkimet temppuilevat tai ovat rikki. Mikäli vika jää keskuslukon ohjausboxiin, siihen Westerlund ei koske, kannattaa sitten joko itse tinailla tai hankkia jostain toimiva boxi tilalle.
Keskuslukosta olen kirjoitellut muissa otsikoissa enemmän.
Westerlundin mukaan myös keskikonsolin lukitusnappi ei kaikilla markkina-alueilla toimi kuin virta päällä. Minullahan on canadan speksein varustettu tonnari joka on tuotu Belgiasta

CheckEngine jäi tosiaan palamaan ensimmäistä kertaa minulla. Tässäpä vielä tilanne miten se alkoi:
Tonnari seisoi käyttämättä pari viikkoa (säävaihtelu sillä välillä plussakelin kaatosateesta 15 asteen pakkaseen). Lämmitin normaalisti lohkolämppärillä pari tuntia ennen starttia ja auto lähti käyntiin ja toimi täysin moitteitta (kun nyt ensin jäätyneiltä ja jumittuneilta ovilta sisään pääsi). Ajelin noin puoli tuntia, jotta auto lämpeni kunnolla. Sen jälkeen auto seisoi tunnin verran ja sitten uudelleen lähtö. Ensimmäisen startin jälkeen sammui heti, toisen startin jälkeen myös. Kolmannella tyhjäkäynti oli varmaan pari-kolmesataa kierrosta, kierroslukumittari ei näyttänyt mitään, kaasupoljin on todella jäykkä (TCS LimbHome), mutta kovasti kaasupoljinta painettaessa otti kierroksia. Tällöin mittaristossa paloi CheckEngine ja TCS CTRL. Ajattelin ajaa kierroksen ja yritin taiteilla tyhjäkäyntiä sen verran, että saan auton pysymään käymässä kun laitan vaihteen P:ltä R:lle, mutta ei onnistunut ja auto sammui.
Uudelleen startatessa kaikki toimi moitteitta, paitsi CheckEngine- valo paloi koko ajan. Ajelin normaalisti Jumboon ja sieltä lähtiessäkin kaikki toimi ok (paitsi CE valo). Sen jälkeen autoa on käytettyä pari kertaa ja toiminut ihan ok.
Todennäköisesti ollut joku tilapäinen kosteusvika joka jätti sitten jonkun vikakoodin päälle.
Westerlund kertoi että Suomessa myytyjä vanhempia TCS-tonnareita on todella vähän, kuuleman mukaan TCS:n alusta vuoden 1993 loppuun oli myyty vain 8kpl, joista kaikkien kaasuläppäkotelot vaihdettiin takaisinkutsulla. Tuosta pienestä määrästä johtuen siis hinnat osilla ovat kovat. Nythän noita tuontipellejä joissa TCS, on sitten tuotu koettelemaan tänne Suomen talveen.
Akku tuntuu olevan aika huono tuossa tonnarissa, siinähän on tuontipelleksi joku vinkuvokki akku, muistaakseni kuitenkin 72Ah.
Huomasin siitä, että ennen parin viikon seisokkia ajoin maantieajoa noin 100km, joten akku latautui täyteen. Startti oli ihan normaali parin viikon jälkeen (tonnari lähtee todella hyvin käyntiin), mutta Jumbon reissun jälkeen tonnari seisoi taas 5 päivää ja sitten startti olikin jo vähän hitaampi. Siitä seuraavana päivänä eli eilen startti pyöri tosi hitaasti (vou-vou), mutta tonnarihan tosiaan ihan parilla startin pyörähdyksellä käynnistyi. Voi olla, ettei auto enää lähdekään sitten korjaamon pihalla tänään ilman lämmitystä

Olen katsonut EDUsta latausjännitettä. Yleensä kylmänä sen jälkeen kun on käynnistynyt, jännite on 13,6V, yleensä pyörii siinä 13,3-13,6V tietämissä. Joskus kesällä maantieajossa kävi alle 13v:n.
Onkohan tuossa nyt sitten akku finaalissa tai peräti latausrele ?
Tilasin eräältä klubitoverilta (ainakin ennen taisi olla klubin jäsen) keskuslukkoon kauko-ohjauksen, jolla saa erikseen takakontinkin avattua. Kaverit asentavat sen jossain välissä. Toivon mukaan orggis avaimella toimiva häly ei tykkää huonoa tuosta lisäkilkkeestä

TERO