Tomaatin jakolevy

Tonnari, auto johon mahtuu koko suku.
Vastaa Viestiin
kena
Matalapaineturbo
Viestit: 179
Liittynyt: Ti Elo 15, 2006 18:30
Paikkakunta: Joensuu

Tomaatin jakolevy

Viesti Kirjoittaja kena »

Paljon on juttua lukenut automaatin jakolevyn porsimisen oireista, mutta en ole mistään löytänyt mitään kuvamateriaalia tai muita käytännön ohjeita, miten sen helpoiten saisi vaihdettua ja etenkin, että mistä niitä saa? Marmoritiskillä mahtaa maksaa maltaita.

Mikäli niittaus on pettänyt ja haluan korvata niitit kovilla M4-ruuveilla ja Nylockeilla, tarviiko laatikko irrottaa kokonaan?
Audi urS4 kevyt huora
9000 CD TA 1989 - R.I.P. (rotting in paali)
Volvo C70 T5 GT 1998
G-mies
"Ukkomies"
Viestit: 4471
Liittynyt: Pe Maalis 05, 2004 17:11
Paikkakunta: Ruotsalo

Re: Tomaatin jakolevy

Viesti Kirjoittaja G-mies »

Kyllä sen lootan joutuu ottamaan irti, koska vetolevy on siellä momentinmuuntimen ja lohkon välissä. Vetolevy on kolmella pultilla kiinni momentinmuuntimessa ja näiden pulttien avaaminen asettaa joskus haasteita. Momentinmuunnin on syytä pitää kiinni lootassa, eli ensin pultit auki ja sitten lootaa sivulle. Teit mitä tahansa sille jakolevylle, niin homma alkaa lootan irrotuksella.

Purkamoilta saa helpoiten noita jakolevyjä, mm Mäntykorpi Kokkolassa on purkanut hiljattain parikin automaattia. Ovat vissiin tämän viikon vielä lomalla, mutta sitten taas tavoitettavissa.

Matti
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
# 1988 = Matti Vanhamäki
Henkka #2283
"Hölösuu"
Viestit: 2909
Liittynyt: Ke Helmi 16, 2005 12:13
Paikkakunta: Helsinki

Re: Tomaatin jakolevy

Viesti Kirjoittaja Henkka #2283 »

Niittaukset pystyy poraamaan ja korvaamaan pultin ja mutterin yhdistelmillä startin kolosta ilman laatikon irrottamista. Imusarjan ja startin (luonnollisesti) irroituksen kyllä vaatii.
SS-K Jäsen #2283
Nyt: M-B EQE 300 -23, M-B S 55 AMG L -04
Menneet: Ford Mondeo 1.8 stw -03, S 500 L 4matic -12, S 350 Bluetec -11, S 500 L -99, 9000 Aero -96, 9000 turbo -89, 900i -87
Vastaa Viestiin