-94 9000 2,3tbo,n huono käynnistyminen!!!

Tonnari, auto johon mahtuu koko suku.
Vastaa Viestiin
peltsi777
"Kaasari"
Viestit: 42
Liittynyt: Ti Kesä 02, 2009 20:15

-94 9000 2,3tbo,n huono käynnistyminen!!!

Viesti Kirjoittaja peltsi777 »

eli alkoi taas starttaus pidentyä,mallia japsi ..pirun pitkä vieteri.
näky tippuvan jännite 9,2 startatessa ja kun lähti käyntiin niin oli 14,2v
akku on 2kk vanha,ei ole palanut mitään vikavaloja,laturi ei pidä ylimääräisiä ääniä.ja muutenkin tuntuu toimivan ajos ok,mutt toi eka starttaus on vähän mysteeri 8O
viimeksi teki samanlailla vanhalla akulla ja se sytytti srs valon kun jännite tippui yhtenä aamuna liian alas :evil:

kaikki mahdolliset anturit on vaihdettu huollon yhteydessä,tulpat,ym...autolla on hyvä huolto historia :D
ainoa mistä ei ole tietoa niin bensa pumppu ja suodatin.
mut ne tuskin tota aiheuttaa :?:
044-9657969
Coltti
"Hölösuu"
Viestit: 2834
Liittynyt: To Huhti 22, 2004 09:34
Paikkakunta: Tampere

Re: -94 9000 2,3tbo,n huono käynnistyminen!!!

Viesti Kirjoittaja Coltti »

maadotusjohto saattaa olla hapettunut esim. akunkengän päästä.
Eero Tiainen
T7 & T8 JC performance.
Kysy!
Kaide
"Hölösuu"
Viestit: 1681
Liittynyt: Ti Elo 19, 2003 12:10
Paikkakunta: Helsinki

Re: -94 9000 2,3tbo,n huono käynnistyminen!!!

Viesti Kirjoittaja Kaide »

Polttoaineen paine- tai paluupuolen takaiskuventtiili sökönä ( ämpärin kannessa ). Tuo aiheuttaa sitä että linjat pääsee tyhjenemään ja kestää aikansa taas pumpata ne täyteen startatessa.

Ja kyllä se simahteleva pumppu tekee myös juuri tuota. Omassani muinoin piteni starttiaika , kunnes ei sitten enää lähtenyt käyntiin ja pumppu oli kaputt. Ironista sinänsä, auto sippasi Laakkosen pihaan kun olin menossa kyselemään varmuuden vuoksi uutta pumppua ;-)
peltsi777
"Kaasari"
Viestit: 42
Liittynyt: Ti Kesä 02, 2009 20:15

Re: -94 9000 2,3tbo,n huono käynnistyminen!!!

Viesti Kirjoittaja peltsi777 »

milläs se selviää että onko se takaiskuventtiili sökönä tai ett olisko toi pumppu menos ja jos on niin onko millanen homma vaihtaa??? 8O

ja se maadotus puoli,onko monta maadotus kaapelia mitä pitäs tarkistaa.nyt kun tos ajelin niin näytti 14,3v ja käynnistettäes 12,3v mut toi pienin lukema tuli aamun eka startis 9,2v :roll:
Kaide
"Hölösuu"
Viestit: 1681
Liittynyt: Ti Elo 19, 2003 12:10
Paikkakunta: Helsinki

Re: -94 9000 2,3tbo,n huono käynnistyminen!!!

Viesti Kirjoittaja Kaide »

Sen takaiskun kunnon selvittäminen on aika hankalaa mun mielestä. Pumpun vaihto on ihan kivaa puuhastelua kun purkaa sen ämpärin, kaivaa pumpun pois ja laittaa uuden , ei paha rasti. . Pumpun vaihdon yhteydessä ne kulmapalat joiden sisällä takaiskut ovat murtuvat todella helposti joten kait ne valmiiksi hommaa ( 20e / kpl )

Mä en oikeen tiedä kuinka paljon siihen EDU.n näyttämään jänniteeseen voi luottaa. Itselläni se näyttää 7-8v käynnistyksen jälkeen kylmällä ilmalla vaikka akku on ihan uusi.
vesa67
"Hölösuu"
Viestit: 4621
Liittynyt: To Tammi 25, 2007 17:34
Paikkakunta: Kangasala

Re: -94 9000 2,3tbo,n huono käynnistyminen!!!

Viesti Kirjoittaja vesa67 »

Montakos sekunttia sitä pitää sahata ennenkuin käynnistyy ? Ja onko tuo ilmiö tullut nyt kylmien ilmojen myötä taas esiin ?

Pumppuhan lykkää paineen tukille saakka jos virrat kytkee päälle ja odottaa hetken (joitain sekuntteja ?). Ja dynokuvien AFR:stä päätellen pumpun tuotossa tai suodattimen läpäisyssä ei ollut mitään vikaa :wink:
9000 CS 2.3tA -97 T5 RE85, 9-5 Aero -04 BP, Opel Ampera -12, Hyundai Kona 64 kWh MY20.5 Style

E85 ja Biopower ohjelmoinnit T5/T7/T8, TECH2 operoinnit. Pääsäätäjä yrityksessä Suolinko
Vastaa Viestiin