Jarrut meni.

Ensimmäinen uuden ajan malli. Vuodet 1994-2003.
Vastaa Viestiin
karihai
"Viggen"
Viestit: 561
Liittynyt: Ti Marras 23, 2010 14:13
Paikkakunta: Oulu

Jarrut meni.

Viesti Kirjoittaja karihai »

Neljän kuukauden seisonnan jälkeen ajattelin eilen vähän liikutella vanhempaa ngsatkua jottei vallan kangistu paikoilleen. Auto lähti hienosti käyntiin, mutta kun painoin jarrua niin poljin tuntui oudon pehmeältä. Jatkoin painamista ja poljin painui lattiaan saakka ja sen jälkeen siinä ei ollutkaan minkäänlaista tuntoa. Polkimen pumppaaminen ei vaikuttanut mitään ja jarrut hävisivät kaikista pyöristä täysin. No, eikun konepelti auki ja tutkimaan. Jarrunesteen pinta oli laskenut säiliössä, mutta merkkivalo ei vielä syttynyt. Vuotoja ei näkynyt. Sitten auton alle ryömimään ja sieltähän se syyllinen sitten löytyi. Eli oikean puolen takimmaisesta jarruputkesta tippui nestettä maahan, siis siitä putkesta joka menee taka-akselin paikkeilla olevasta liitinkappaleesta jarrusatulalle. Se oli ruostunut puhki. Eipä siinä sitten paljoa ajeltu, kun ainoa toimiva jarru oli käsijarru, joka toimii huonosti sekin. Mielestäni oli kyllä erikoista se että kaikista pyöristä hävisi jarrut heti kerralla, onneksi en kerinnyt vielä yleiselle tielle. Ajoin auton parkkiin ja laitoin keräysastian vuotopaikan alle. Kohta syttyi myös jarrujen varoitusvalo mittaristoon. Tänään sitten tyhjensin jarrunestesäiliön ja yritin irrottaa vuotavan jarruputken, mutta eihän se tietenkään irronnut kummastakaan päästä. Ei jarrulenkkiavaimella, eikä lukkopihdeillä tai millään, kulmat vain pyöristyi putkien liittimistä. Ei auttanut tällä kertaa edes mainio Kentin irrotusöljy eikä lämmittäminen. Seuraavaksi vissiin katkaisen putket ja yritän jotain, en tiedä vielä mitä.
Eipä tuota ole vielä uutta osaakaan, joten eipä tuolla irrotuksella ole niin kiire. Jos jollakulla sattuu jääneen hyllyyn lojumaan tuollainen jarruputki, niin voi ottaa yhteyttä YV:llä. Ei huvittaisi alkaa metritavarasta tekemään, kun ei ole välineitäkään, eikä kokemusta jarruputkien teosta.
Monikossa
"Hirsch"
Viestit: 807
Liittynyt: Pe Maalis 08, 2024 16:21

Re: Jarrut meni.

Viesti Kirjoittaja Monikossa »

Ite oon irrottanut putket, vieny paikalliseen korjaamoon jossa mallin mukaan tekee eikä kustanna kun ~30e riippuen raakaaineiden hinnasta.
Jos on motonet lähellä niin sieltä löytyy moneen vehkeeseen monesti hyllystä samaan hintaan kun teetätettynä, tilaamalla pari päivää.
Jos kaikki jarrut hävis nin oletettavasti toisen puolen piiri muhinu kans samasta kohti.

Käy hakemassa vastakierrehylsy mikä tarkoitettu nylppääntyneille kannoille ja katkase putket.
Satulan päästä melkovarmasti katkeaa nippa.
Voit kokeilla lyödä mutteria/pulttia hylsyllä ja teräsvasaralla hivenen syvemmälle, tämä löystyttää monesti kierteen.
Laitat pienemmän hylsyn mutterin/pultin kannan päälle sillai et hylsy lepää nipan kannan päällä tukevasti, siitä napautus hylsyyn.
Irrotus ainetta luonnollisesti kaveriksi äläkä ahdehdi aukaisussa, vajaa vartti auki ja pikkasen kinni (katkaisee lastun joka irtoo kierteestä) näin ees taas pikkuhiljaa aukii.

https://www.puuilo.fi/tomber-vastakierr ... UmEALw_wcB
spade
Matalapaineturbo
Viestit: 152
Liittynyt: Ke Loka 24, 2007 15:28
Paikkakunta: Espoo

Re: Jarrut meni.

Viesti Kirjoittaja spade »

Tuo on aika yleinen tilanne, putket ruostuvat ajan kanssa ja omaani 9-3og vaihdoin koko jarruputkiston taakse. Motonetista sai kätevästi paljon soveltuvaa osaa. 56cm pitkät putket satulalta letkuille on osanumerolla 23-2021, sama molemmin puolin ja toisen niistä pitkistä putkista, letkuilta eteenpäin saa melkein sopivan osanumerolla 23-2354 on 9cm liian pitkä jonka kanssa pärjäsin hyvin mutta se pidempi putki on tehtävä tai löydettävä muualta, itse lyhensin 23-2360 osasta jossa on 50cm liikaa pituutta, mutta halvempi on ostaa suoraa putkea sekä oikeat liittimet ja tehdä siitä. Jarruputkissahan on useita kokoja ja liitintyyppejä, eli se pitää huomioda. Edestä asti tekemisen etu on että etumnainen liitos aukeaa todennäköisesti siistimmin kun nuo ruosteiset taaemmat liitokset vaatii vähintää lukkopihdit että aukeaa ja usein käy niinkin että se säästettäväksi tarkoitettu putkikin hajoaa kun on ruosteessa sekin.

Ja sitten se jarrusatulan liitos on hankala, avattava varovasti edestakaisin kuten monikossa kirjoitti ja sittenkin voi olla edessä satulan osto. Ja kun hommaan liittyy myös jarrujen ilmaus niin kannattaa kokeilla etäkäteen että ilmausruuvit aukeavat satuloista myöskin, on mieleästi vähintään yhtä vaikeat kuin jarruputket.

Vähän aikaa ja auton alla ihmettelyä tuo vaatii, mutta paljon mukavampi ajaa kun tietää että jarrut ei häviä ruostuneiden takaputkien takia.
9000CS 2.0t -96
9-3 TurboJubileum 2.0t -02
9-5 Vector 2.3t BioPower -08

Ex: 9-3SS Linear 2.0t -04, 900 -87, 90 5sp -85, 99L 1.85 -74
Monikossa
"Hirsch"
Viestit: 807
Liittynyt: Pe Maalis 08, 2024 16:21

Re: Jarrut meni.

Viesti Kirjoittaja Monikossa »

Tuossa on hinta noussu, mutta ehdoton peli kun ajelee vanhoilla vehkeillä ja tekee remontit itse:
https://eur.vevor.com/magnetic-inductio ... tfEALw_wcB

Ei ole vaaraa polttaa autoo.
karihai
"Viggen"
Viestit: 561
Liittynyt: Ti Marras 23, 2010 14:13
Paikkakunta: Oulu

Re: Jarrut meni.

Viesti Kirjoittaja karihai »

Tänään on sitten taas harrasteltu oikein kunnolla. Kiitos muuten hyvistä neuvoista nimimerkeille Monikossa ja Spade. Tuo on niin totta mitä varoittelitte siitä jarrusatulan liitoksesta. Vetäisin putket aluksi poikki nippojen juuresta rautasahalla. Se putken etummainen liitos aukesi lopulta vastakierrehylsyllä, mutta jarrusatulan nippa ei sitten millään, ei vaikka hakkasin siihen lopulta 8 mm vastakierrehylsyn, ei auennut hyvällä eikä pahalla, kulmat vain pyöristyivät yhä enemmän jokaisella yrityksellä. Lopulta kannasta oli jäljellä vain vaivainen nysä, jonka vetäisin tasaiseksi rälläkällä ja kokeilin vastakierretappia siihen jämään. Yhtä heikoin tuloksin. Ei se inahtanutkaan. Lopulta päädyin poistamaan nipan poraamalla, kun olin jo useamman tunnin taistellut sen kanssa ja vaimo jo huuteli syömään ja saunaan, mutta siinä saattoi satulassa kierre vähän kärsiä. Tempasin vielä satulan irti ja vein sisälle, jos huomenna tutkisi voiko sen kierteen vielä pelastaa, ettei tarvitsis uutta satulaa ostaa. En tiedä, voisihan sitä alkaa harrastaa vaikka virkkausta, jos se olisi helpompaa... :evil:
Monikossa
"Hirsch"
Viestit: 807
Liittynyt: Pe Maalis 08, 2024 16:21

Re: Jarrut meni.

Viesti Kirjoittaja Monikossa »

En tiedä kierteen kokoa, varmista jostain jos päädyt korjaamaan.
On olemassa suoraan korjaussarjoja esim:
https://toolfin.com/jarrusatulan-ilmaus ... KalyzaxjN1

https://www.jarimaki.fi/ilmausruuvin-ko ... rja/18062/

Halvin on selvittää mikä kierre (ja onko kartiopohja ja jos on ja porattu liian syvään niin tuskin pitää enää tasapohjainen pelkkä nippa) ja käydä hakemassa saman ja seuraavan koon tappi varuilta ja siihen uusi nippa pidemmällä kiertellä kuin vanha (pohjalla voi olla ehjää kierrettä tähteellä) Ikh, puuilo, pulttiliikkeet.
Muista puhdistaa lastut pois mahdollisimman hyvin reiän pohjasta mangneetilla ensin, paineilma työntaa syvemmälle josta päätyy hankaamaan sylinteriä.

Kysy uutta satulaa motonet, biltema jotka vkoloppuna auki jos akuutti tarve, hinnat noissa kymppejä ei satasia.
Torissa myynnissä kans kympeillä jos sattuu vielä samalta paikkakunnaltakin löytymään säästäs aikaa.
Avatar
Wespa
"Aero"
Viestit: 424
Liittynyt: Ke Maalis 13, 2024 12:23

Re: Jarrut meni.

Viesti Kirjoittaja Wespa »

Joo, esim. mulla olis joutilaana pari takasatuloita, eivät ole koskaan jumineet mulla eli hyvässä käyttökunnossa. Uudet ATEn takalevytkin löytys, tosin en muista oliko noissa jotain eroja OG9-3 vs. NG900.
Saab OG 9-3 Turbo Jubilee 3d
Porsche 944
BMW E39 528iA
karihai
"Viggen"
Viestit: 561
Liittynyt: Ti Marras 23, 2010 14:13
Paikkakunta: Oulu

Re: Jarrut meni.

Viesti Kirjoittaja karihai »

Jarrusatulan purkaminen ja tarkempi tutkiminen paljasti, ettei sen eteen kannata enää mitään suurempia sankaritekoja yrittää. Päätin siten valita helpoimman vaihtoehdon eli hypätä pyörän selkään ja polkaista kilometrin päähän Motonettiin ostamaan uuden satulan. Samalla reissulla saan sieltä sen Spaden vinkkaaman jarruputken.
Vastaa Viestiin