9-3 tid:n vm.-01 hehku.

Ensimmäinen uuden ajan malli. Vuodet 1994-2003.
Vastaa Viestiin
Saapistelija
"Kaasari"
Viestit: 40
Liittynyt: Ma Marras 21, 2005 18:26
Paikkakunta: Tampere

9-3 tid:n vm.-01 hehku.

Viesti Kirjoittaja Saapistelija »

Moro!

Mitenkähän hehkun merkkivalon oikein pitäisi toimia? Ei ole paljon apua ohjekirjasta, koska se on saksaksi. Mulla se valo välillä palaa ja välillä ei. Esim. nyt aamulla ollut pakkasta -25 astettakin niin ei ole paljon merkkivaloja näkynyt?? Ennen näitä kovempia pakkasia ainakin aamuisin merkkivalo toimi niinkuin sen ilmeisesti pitäsikin toimia eli paloi n.5s kunnes sammui. Voiskohan olla ihan joku kosketushäiriö tai pakkasesta johtuva vika merkkivalossa?
Avatar
rr
"Hirsch"
Viestit: 933
Liittynyt: Ma Syys 01, 2003 15:39
Paikkakunta: Oulainen

Viesti Kirjoittaja rr »

Lähteekö auto käyntiin?

Jos käytät lohkolämmitintä (tai eberiä) pakkasella, hehku ei juurikaan käy päällä. Ilman lämmitystä hehkuttaa muutaman sekunnin.

Suoraruisku ei paljon hehkua kaipaa :D
900i16 3d 1989, 9000 CS 2,0t 1997
vuodesta -87: 5kpl 96, 12kpl 99, 9kpl OG900, 9000 aero ja OG9-3 TiD
Saapistelija
"Kaasari"
Viestit: 40
Liittynyt: Ma Marras 21, 2005 18:26
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Saapistelija »

Lähtee käyntiin ja tosi hyvin lähteekin. Lohkossa olen pitänyt aina kuin mahd. Eilen ei työpaikalla ollut kuitenkaan lämmennyt ja lähti käyntiin sen mukaisesti, eikä palanut merkkivalo siltikään. Kunhan ajattelin kysellä onko muilla samoja juttuja. Muutenki noi sähköt kikkailee nyt pakkasilla. Sisävalot syttyi yht äkkiä ja sammui kohta ja antenni huiteli ylös alas kesken ajon. :)
Vastaa Viestiin