Rekisteröintikatsastus 9-3 coupe

Ensimmäinen uuden ajan malli. Vuodet 1994-2003.
Vastaa Viestiin
jjuss1
"Kaasari"
Viestit: 8
Liittynyt: Ma Loka 16, 2006 14:53
Paikkakunta: Helsinki

Rekisteröintikatsastus 9-3 coupe

Viesti Kirjoittaja jjuss1 »

Kävinpä tässä rekisteröintikatsastamassa uuden silmäteräni Saksasta tuodun vm 2001 9-3 coupen. No siinähän kävi sitten niin, että hylky tuli että pärähti. Ja syinä olivat niinkin tärkeät asiat kun mittaristosta YKSI valo palanut??!!!!, lisäjarruvalon YKSI ledi palanut???!!!!! ja peruutustutka kuuluu ulos????!!!!!!! (eikä muuten kuulu, tänään kokeiltu miljoona kertaa) Muuten auto kuulema OIKEIN HYVÄSSÄ kunnossa???

Ei voi ihmetellä kun, että mitä VI.....!!!!!! :evil:

Eihän noilla asioilla ole mitään tekemistä auton turvallisuuden tai kunnon kanssa. Tokihan tuo on tarkempi katsastus, mutta ei silti mene minun tyhmään päähäni. Keskustelin vielä konttorin esimiehen kanssa asiasta ja hänkin kiveen kovaa väitti, että näin se vaan nyt on. Enpä ole koskaan ennen kuullut tällaisesta..!!!! Olen kyllä kuullut, että leiman on saanut paljon suuremmilla puutteilla muista paikoista. Tyhmä olin kun en niihin vienyt.

Tämän ihanuuden sai aikaan Itäväylän A-katsastus Helsingissä. Onkohan kenelläkään yhtä hienoja kokemuksia em. paikasta?

Varaosat kyselyiden perusteella lisäjarruvalo 85 e, mittariston valon vaihto 86 e/h.....

Pystyisikö joku kertomaan onko esim mittariston valo helppo vaihtaa itse? näytti noin ensinäkemältä aika työläältä hommalta. Näytti, että pitäisi ottaa irti puoli kojetaulua.

T: Todella yllättynyt uusi Saabin omistaja
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Aika turhanpäiväistä nipotusta, hyvä tietää ettei sinne konttorille tarvitse viedä autoa. Eikös sen yhden ledin saa vaihdettua erikseen?
Mittaristoa ei kait saa irti kuin irrottamalla ensin kojelaudan etupaneelin ?
HMK
"Hölösuu"
Viestit: 1239
Liittynyt: Su Syys 07, 2003 14:01
Paikkakunta: Espoo/Huittinen

Viesti Kirjoittaja HMK »

Katsastusmiehellä on näköjään ollut huono päivä tai kankkunen.
Täysin turhaa pilkun viilaamista.

Itselle on tullut hyvää palvelua mm. Aleksis Kivenkadun asemalla ja Espoon Suomenojan A-katsastuksessa.
Audi A6 Abt AS6R -623Nm
Golf Gti 320 -14
tema
"Hirsch"
Viestit: 824
Liittynyt: To Heinä 10, 2003 19:11
Paikkakunta: Turku/Vaasa

Viesti Kirjoittaja tema »

Toiselle konttorille vaan
Teemu Malinen
Outback XT -05
ex: 900GLs automatic -84
eklunto1
"Hölösuu"
Viestit: 1081
Liittynyt: To Maalis 10, 2005 19:48
Paikkakunta: Vantaa

Re: Rekisteröintikatsastus 9-3 coupe

Viesti Kirjoittaja eklunto1 »

jjuss1 kirjoitti: Pystyisikö joku kertomaan onko esim mittariston valo helppo vaihtaa itse? näytti noin ensinäkemältä aika työläältä hommalta. Näytti, että pitäisi ottaa irti puoli kojetaulua.
Aika kova homma noiden polttimoiden vaihdossa on. Mulla meni varmaan 4 tuntia koko hommaan. Jos hommaan ryhdyt, niin vaihda kaikki polttimot kerralla. Koko koelauta pitää purkaa. Hankalinta on löytää ruuvien paikat, mistä koelauta on kiinni. Tämän lisäksi kannattaa kiinnittää ilmasuuttimien "levyt" nippusiteellä tms kiinni ennen koetaulun paneelin irrottamista, muuten noi levyt tippuu jonnekin auton sisustuksiin ja niitä on mukava etsiä :)

Jarruvalon ledi on helppo korjata.

Peruutustukan osalta ei voi todeta kuin että katsastus kaverilla taisi olla huono päivä. Onko autossa tarvike tutka? Itselläni on alkuperäinen ja ääni tulee SID:n kaiuttimesta. Se ei TODELLAKAAN ole niin kova, että haittaisi. Saabin virallinen peruutustutka on varmasti täyttänyt kaikki vaaditut normit.
Tommi - Jäsen 2001
Saab NG 9-5 Aero XWD ja 9-5 2.3 Turbo Wagon
Saab 900 OG Cabriolet Turbo ja Saab 99
Saab 96
jjuss1
"Kaasari"
Viestit: 8
Liittynyt: Ma Loka 16, 2006 14:53
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja jjuss1 »

Tutkasta minäkin yritin selittää että eiköhän se saabin tutka ole kaikkien normien mukainen kun se on siihen asennettu.. Ääni tulee mielestäni kyllä sisältä kojetaulusta. Sen enempää en kyllä tiedä onko tarvike vai jotain muuta. Mutta enköhän näillä tiedoilla saa ainakin jotain tehtyä.. Tietää vain pitkiä tunteja näillä hermoilla :)

Vieläkin kyllä veetuttaa kuin pientä oravaa pakkasella...
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Ettei autosta ole airbagin polttimo pimeänä?
Muutenhan valtaosa vanhoista Saabeista olisi ajokiellossa, mittaristoista kun on tyypillisesti vähintään 1 polttimo palanut ;)

Tosi outo se parkkitutkajuttu, oliko katsastusmiehellä ikkunat auki kun kuunteli sitä? Ja miksei se muka saa kuulua ulos?
Viimeksi muokannut ng900aero, Ma Loka 16, 2006 18:35. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
jjuss1
"Kaasari"
Viestit: 8
Liittynyt: Ma Loka 16, 2006 14:53
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja jjuss1 »

No olihan sillä urpolla ikkuna auki... Sano että suomessa ainoastaan kuorma-autoilla saa parkkitutka kuulua ulos. Sehän on tietysti selvä koska se on oikeasti kova ääni joka varoittaa takana olevia, joita kuljettaja ei vältämättä näe.. Tässä tapauksessa ääni on ihan tavallinen tutkan hälytysääni joka kuuluu varmasti kaikissa autoissa jossa on kyseinen tutka ja kuuluu varmasti ulos jos ikkuna on auki...

No sille en kyllä meinaa mitään tehdäkään. Koska eipä sille mitään voi tehdä..
peinu
"Hölösuu"
Viestit: 6203
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 09:09
Paikkakunta: Jyskä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja peinu »

ng900aero kirjoitti:Ettei autosta ole airbagin polttimo pimeänä?
Muutenhan valtaosa vanhoista Saabeista olisi ajokiellossa, mittaristoista kun on tyypillisesti vähintään 1 polttimo palanut ;)

Tosi outo se parkkitutkajuttu, oliko katsastusmiehellä ikkunat auki kun kuunteli sitä? Ja miksei se muka saa kuulua ulos?
Joo peesailen Sakkea tässä. Jos se puuttuva valo mittaristossa on tuo Airbag tai ABS, niin hylkytavaraahan tuo auto on. Nuo muut jutut onkin sitten ihan rehellistä pilkunnussintaaa.

9-5 2.3t -00 US specs BP Steg 1,
9-3 Aero Cab -04 Lime BP Steg 7,
9-3 "Aero" Cab -05 BP Steg 1,
#1767, MB CLS 350CDI -11
eklunto1
"Hölösuu"
Viestit: 1081
Liittynyt: To Maalis 10, 2005 19:48
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja eklunto1 »

jjuss1 kirjoitti:Tutkasta minäkin yritin selittää että eiköhän se saabin tutka ole kaikkien normien mukainen kun se on siihen asennettu.. Ääni tulee mielestäni kyllä sisältä kojetaulusta. Sen enempää en kyllä tiedä onko tarvike vai jotain muuta. Mutta enköhän näillä tiedoilla saa ainakin jotain tehtyä.. Tietää vain pitkiä tunteja näillä hermoilla :)

Vieläkin kyllä veetuttaa kuin pientä oravaa pakkasella...
Vaikuttaisi ihan Saabin omalta tutkalta. Tuleeko SID:n (ajotietokone) näyttöön park assistant kun laitat pakin päälle? Jos joo, niin on auton oma.
Tommi - Jäsen 2001
Saab NG 9-5 Aero XWD ja 9-5 2.3 Turbo Wagon
Saab 900 OG Cabriolet Turbo ja Saab 99
Saab 96
juhokare
"Hölösuu"
Viestit: 3876
Liittynyt: Ti Joulu 30, 2003 13:59

Viesti Kirjoittaja juhokare »

Aika tarkalta kyllä vaikuttaa myös minun mielestäni.
#1882
Saab 9-3SS TTiD vm. 2008 & Mitsubishi L200 vm. 2016 & Landrover Defender Td5 vm. 2003
Vastaa Viestiin