Tyhjäkäynti kierrokset 1500-2000
Tyhjäkäynti kierrokset 1500-2000
Mistä johtuu, kun auto käy suurilla kierroksilla? Eli normaali ajon jälkeen, kun pysähtyy esim. risteykseen kierrokset voivat jäädä lähelle 2000, ei auta vaikka polkee kaasua kierrokset jäävät korkealle. Kun sammuttaa auton ja käynnistää uudelleen kierrokset ovat normaali tasolla. Auto on 2,3i -96 ajettu 240 tkm. Mittaristossa palaa myös check enghine valo. Olen sammuttanut valon kahteen kertaan irrottamalla akkukaapelin joksikin aikaa. Muuten auto kulkee mielestäni normaalisti. Voisiko vika olla lisäilmaventtiilissä, olen putsannut sen bensiinillä ja laittanut sen jälkeen hiukan crc sisään.
Re: Tyhjäkäynti kierrokset 1500-2000
Onko vaparissa tyhjäkäyntimoottori? Se olisi yksi mahdollinen vaihtoehto jos jumittaa.
Jäsen 2986
Saab 9-5 Aero sedan manuaali -03 biopoweroitu
Käytössä muut työvehje Suzuki SX4 1.6 4X4 Outdoor Line -08, emännällä S60 T5 -01
Saab 9-5 Aero sedan manuaali -03 biopoweroitu
Käytössä muut työvehje Suzuki SX4 1.6 4X4 Outdoor Line -08, emännällä S60 T5 -01
Re: Tyhjäkäynti kierrokset 1500-2000
Tyhjäkäyntimoottorin puhdistusta voi tosiaan kokeilla.Kupari kirjoitti:Onko vaparissa tyhjäkäyntimoottori? Se olisi yksi mahdollinen vaihtoehto jos jumittaa.
- Saab 9-3 SC 2.0t Vector -
Re: Tyhjäkäynti kierrokset 1500-2000
Taisin löytää jo yhden mahdollisen vian aiheuttajan. Läppäpesälle menevä alipaineletku oli murtunut ja lisäksi jäähdytysnesteletku läppäpesälle vuosi klemmarin juuresta. Korjasin molemmat viat, aika näyttää oliko vika kyseisistä vuodoista.