NG900 -94 hanskalokeron ongelma - ei aukea - mitä tehtävissä

Ensimmäinen uuden ajan malli. Vuodet 1994-2003.
Vastaa Viestiin
JuhaS
"Koeajolla"
Viestit: 4
Liittynyt: Ti Helmi 26, 2008 10:57
Paikkakunta: Hollola

NG900 -94 hanskalokeron ongelma - ei aukea - mitä tehtävissä

Viesti Kirjoittaja JuhaS »

Hei, saabini hanskalokero ei auennutkaan tässä alkuviikosta. Toiminut tähän asti hyvin. Ei ole laitettu lukkoon. Eipä ole tullut sen mekaniikkaa aiemmin tutustuttua eli en tiedä sitä mitenkään varmasti. Mutta ongelma on seuraava:
- tuntuu kuin vain vasemmanpuoleinen lukkokieli aukeaisi, oikeanpuoleinen ei. Onko siinä molemmin puolin lukkokielet?
- lokeron vasemmanpuoleinen reuna aukeaa hieman, oikeanpuoleinen ei yhtään
- kun vapautan avausäpen ja painan vasemmanpuoleista reunaa sisään, kuuluu napsahdus kuin lukkokieli pongahtaisi lukkoasentoon. Oikealla puolella ei tapahdu mitään vastaavassa tilanteesa.

Tuntuu kuin lokeron avausmekanismissa olisi tapahtunut jokin rikko, näin varmasti on koska se ei toimi. Jos yritän laittaa lokeroa lukkoon avaimella, avain ei käänny normaalisti lukko asentoon ja kun en ole käyttänyt "pakottamista", lokero ei menen lukkoon. Siis tämäkin kertoo että jotain rikkoa on tapahtunut.

Kysymykseni on että saako hanskalokeron kannen vielä jollain konstilla auki rikkomatta paikkoja? Eli onko jokin konsti jolla pääsee painamaan lukituskieliä tai voiko hanskalokeron purkaa jotenkin muutoin rikkomatta paikkoja?

Terv. JuhaS
Avatar
tetammi
"Saabisti"
Viestit: 7682
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 11:14
Paikkakunta: Paimio

Re: NG900 -94 hanskalokeron ongelma - ei aukea - mitä tehtävissä

Viesti Kirjoittaja tetammi »

Just eilen oli hanskalokero irtonaisena. Tuolleen sitä en miettiny mutta oikeesta sivustakun ottaa ruuvit auki niin jollain piikillä voi ylettyä painamaan kielen sisään.

Lämmin talli tai osien lämmitys olisi suotavaa, muuten toi kyllä tuntuu aika taipuisalta.

Loput kiinnitysruuvit on siinä yläreunassa joten epäilen että koko hoitoa ei saa pois rikkomatta mitään.
Teemu paimiosta
#1266,
Teemun edelliset avot ja nykyiset ooppelit
Opel Corsa-e 2023
Opel Corsa S 1.4T 2019
Projektina 900S 1992
jasi
"Ruisku"
Viestit: 118
Liittynyt: Ke Huhti 26, 2006 20:52
Paikkakunta: Turku

Re: NG900 -94 hanskalokeron ongelma - ei aukea - mitä tehtävissä

Viesti Kirjoittaja jasi »

Itellä oli sama ongelma tossa taannoin. Pari tuntia luukkua tutkittuani, tulin tulokseen, ei voi muuta! Vasemmalla kädellä avasin lokeron salpaa, oikeassa kädessä kolkytsenttinen ja pari senttiä leveä littuskainen rauta.
Silmät kiinni ja vääntöä. Luukku aukes napsahtaen. Oikean puolen salvasta katkes noin sentin pätkä. Luukku toimii silti edelleen. Ei narise eikä kolise ja pysyy siististi kiinni. Rohkeasti vaan vääntämään.
SAABismi, ei ole sairaus, vaan hyvä elämäntapa.
Vastaa Viestiin