Käsijarru hieman takkuaa, tarkoituksena on vaihtaa käsijarruvaijeri. Onko helppo operaatio? Miten ilmastoinnin näytön lukemat saa "piilotettua" osittain? Muistaakseni autossa on ko.toiminto?
PS. Etuturvavyö kelautuu täydellisesti, tein vyöhön kunnon puhdistuksen
Itse sain kyllä vaihdettua ilman polttoainesäiliön irrotusta, muutoin samat työvaiheet.
Säätäminenkään ei ole rakettitiedettä kun pääsee jyvälle, ohjeita löytyy hakutoiminnolla
9000 CS 2.3tA -97 T5 RE85, 9-5 Aero -04 BP, Opel Ampera -12, Hyundai Kona 64 kWh MY20.5 Style
E85 ja Biopower ohjelmoinnit T5/T7/T8, TECH2 operoinnit. Pääsäätäjä yrityksessä Suolinko
Jees, riittää kun tiputtaa tankkia pantojensa kiristyspulttien löysäämisellä n.20-30mm niin että vaijerin pääsee pujottamaan ylitsensä, pakoputkeen ei täytynyt kajota, lämpösuojapellin irrotus tarvittavilta osiltaan riitti.
Melkeinpä voi jo näin netin kautta ennustaa että tankin kiinnityspantojen pinnapultit ovat näkyviltä osiltaan ruosteesta turvonneet eli kannattaa varata M8 kierrepakka (vaikkapa Motonetistä parilla €urolla) ja puhdistaa sillä ja sopivalla liuotusöljyllä kierteitä, mieluummin kuin yrittää ilman ja jumittaa mutterit sen ensimmäisen sentin jälkeen kiinteiksi.
Vanhan vaijerin takapäähän paali- tai vastaava naru ja uuden veto paikoilleen samalla narulla samaa reittiä.
Keskiviikkona vaihdoin ti-hallissa, helppo homma. Eikä renkaitakaan tarvinu ottaa pois. Lämpösuojia joutui liikutteleen ja tankin pantaa löysäsin sen verran että sain sen alapuolella kulkevan vaijerin kiinnikkeen sinne väliin. Niin ja osta Ate:n alkuperäinen vaijeri vaikkapa procarsevicestä.
Orkkisvaijeri marmorilta n. 90 euroa; kerralla kiristämällä paikoilleen ja meni samoilla säädöillä kuukautta myöhemmin leimallakin läpi.
Tarvikevaijeri Hessumobiilista n. 50 euroa; kiristeltiin moneen kertaan asennettaessa eikä meinannut löytyä oikeita säätöjä. Seuraavana päivänä pomppasi katsastus käsijarrusta. Suoraan säädettäväksi ja taas niin kireälle, että laahasivat kunnolla. Seuraavana päivänä konttorille ja jälleen meinasi pompata. Myöhemmin syksyllä toiminta alkoi heiketä, keväällä toimintaa ei enää ollut ja seuraavana syksynä vaihdettaessa orkkista tilalle huomattiin, että vaijerin kuori oli mennyt monin paikoin kasaan ja liikerata oli lyhentynyt huomattavasti.
Autona tosin on ng900, mutta ainakin tuo itselleni opetti, että kannattaa maksaa se noin tuplat tässä tapauksessa orkkiksesta. Käsijarru jopa pitää edelleen, testattu eri jyrkkyyslukemien mäissä.