auto on ollut omistuksessa nytten n. 1.5v, ja auton mukana tulleita kuitteja tutkittaessa huomasin,että autoon on vaihdettu kokonaan uusi kytkin n.100tkm kohdalla,tosin laitettu uusi vakiokytkin (vaijerilla).
noh,nytten on autolla rullattu joku 160tkm,aluksi ilman ongelmia ahtimen vihellyksestä nauttien, kunnes ilmeni ekat ongelmat.
ykkösellä liikkeelle,ja kakkoselle vaihtaessa NAPS ja vaijeri poikki. auto hinauksella saab-huoltoon,uus vaijeri paikalleen ja ajoon. kaks viikkoa taukoa,ja NAPS. toinen vaijeri poikki 2 viikon sisällä,ja siinävaiheessa alkoi olla jo metrinen vitutusmeisseli otsassa. taas joutui työllistämään hinausautoa,ja samaan huoltoon uudestaan. vikaa eikä syytä katkeamisille ei löydetty,ja uusi vaijeri taas paikalleen.
nytten on kytkin "toiminut" sen jälkeen,vaikka menee kokoajan huonompaan suuntaan. ajoin keskustassa autojonossa,ja kytkin kuumeni ilmeisesti niin paljon,että vaikka pidit kytkintä pohjassa,oli vetä edelleen päällä. välillä ilmenee myös että ei mene vaihteet päälle (=pakki ei mene päälle).
auttakaa viisaammat,millä pääsee tästä vitsauksesa eroon ja pelosta,että taas napsahtaa. mist tämä johtuu ja mikä on siihen lääke.
kiitos.
