Käsijarrunvaijerissa jatkopala?!

Ensimmäinen uuden ajan malli. Vuodet 1994-2003.
Vastaa Viestiin
johnfyra
"Kaasari"
Viestit: 39
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 20:57

Käsijarrunvaijerissa jatkopala?!

Viesti Kirjoittaja johnfyra »

Ostin tuossa pari viikkoa sitten ensimmäisen :saab: :ini ja täytyy sanoa, että olen ollut erittäin tyytyväinen tähän vekottimeen.
Alussa pääsi heti tiivisteen vaihtoon kun kampiakselin stefa vuosi hihnapyörän puolelta. Uuden laitto oli helppoa, mutta stefa meni sormin paikoilleen, mikä on hieman omituista. Pitää kuitenkin vielä.
Nyt kuitenkin aloin tutkia erityisen jäykkää käsijarrua. Lueskelin jo foorumilta, että susihan se on. Kuitenkin koitin säätää sitä vähän, koska ottaa aivan ylhäältä. Havaitsin vaijerin säädössä olevan jatkopalan. Eli käsijarrun kierretankoon johon vaijeri kiinnitetään on lisätty erillinen kierretanko jossa pitkä mutteri. Mutterilla on liitetty kierretangot toisiinsa.
Tällä patentilla on saatu vaijeri yltämään kiinni kierretankoon. Ongelmaksi muodostuu nyt, että kiristysvara loppuu, koska sopiva kiristyskohta on juuri mutterin kohdalla. Jos jatkopalan poistaa niin vaijeri ei yllä. Autoa on käytetty pelkästään korjaamoissa tätä ennen, joten ei ole entisen omistajan oma patentti.
Vaijeri on kaksiosainen eli molemmille puolille omansa. Vaijeri on kuulema hiljattain uusittu (ehkä vuosi sitten).
Onko jollain muulla vastaavaa patenttia tai vaikeuksia saada vaijeri yltämään kierretankoon?
Citreon Xsara 110 Hdi -01
Harrastepeli: Volvo Amazon B20 -70
Ex:Saab 9-3t 3d Sport -99,Toyota Corolla 1.6i -93,Bmw E36 325i -91,Honda CRX 1.5i -85,Toyota Carina SWT 1.6 -79
MacTurbo
"Hölösuu"
Viestit: 3125
Liittynyt: Ke Elo 04, 2004 04:18
Paikkakunta: Mikkeli

Re: Käsijarrunvaijerissa jatkopala?!

Viesti Kirjoittaja MacTurbo »

Tuo vaijeri on varmaan vedetty väärästä paikasta.
Itse purkanut kahden eri auton vaijerit ja molemmat on olleet "just" oikean pituisia.

Tuohon väärään pujotuskohtaan on lukemattomia eri mahdollisuuksia.
"Ihmiset, jotka luulevat tietävänsä kaiken, ärsyttävät meitä, jotka tiedämme kaiken."
Vastaa Viestiin