Tietoa halutaan bensatankin huohotinventtiilistä?

Ensimmäinen uuden ajan malli. Vuodet 1994-2003.
Vastaa Viestiin
Jonz
"Kaasari"
Viestit: 18
Liittynyt: Pe Syys 05, 2008 09:17
Paikkakunta: Oulu

Tietoa halutaan bensatankin huohotinventtiilistä?

Viesti Kirjoittaja Jonz »

Hei,

Käytin tänään varsin Saab 9-3 Aeroa vm:00 yhdessä paikallisessa merkkiliikkessä vikakoodien luvussa, kun viime viikolla auto jätti tien päälle. Syynä tähän oli bensapumppun rikki meno. Korjautin sen jo perjantaina, mutta varalta ajattelin käyttää sitä vikakoodin luvussa. Siellä vaikka halusin vain luvun tekivät ne muutakin vianetsintää, vaikkakaan sitä en pyytänyt maksoin silti, kun en jaksanu ruveta tappelemaan.

Mutta enivei seuraava vikakoodi löytyi kuin P0455 eli huohotin venttiili ongelma, liikeessä tarkistivat tuon käyttötestilaitteella ja tulivat tulokseen ettei se toimi ja venttiili olisi vaihdettava.
Korjaus osineen maksaisi 240€ mikä on minusta aika suolainen hinta. 160€ oli pelkkä osa.

Joten varsinaiseen kysymykseen. Tuohan venttiili säätelee tankin yli- ja alipainetta, ja nyt kun on kyseessä "suuri vuoto" niin alipainetta ilmeisesti ei muodostu. Joten onko miten vaarallista jos sen sen jättää nyt korjauttamatta?
Ja paljon oikeasti tuollainen venttiili maksaa ?
Voisko olla kyseessä myös tilapäinen häiriö, koska mittaritaulussa minulla ei pala mitään ylimääräistä merkkivaloa.

Muuten auto tunnustaa toimivan normaalisti. Niin kuin luulen Saabin toimivan, aiempi auto oli carina :) Ja automekaniikka ei ole minun vahvimpia lajeja.


Terveisin
Joni

p.s. googlettamalla en löytäny oikeen apua. ei vaan osaa vissiin hakea :roll:
peinu
"Hölösuu"
Viestit: 6203
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 09:09
Paikkakunta: Jyskä
Viesti:

Re: Tietoa halutaan bensatankin huohotinventtiilistä?

Viesti Kirjoittaja peinu »

obd2-koodeille googlaaminen antaa seuraavia selityksiä:
P0455 Polttonestehöyryjen talteenottojärjestelmä Suuri vuoto
P0455 Evaporative Emission Control System Leak Detected (gross leak)
P0455 EVAP Emission Control System Leak (Large)

yleisimmät syyt ovat olleet bensatankin korkissa?! 8O

Tsekkaa tästä jos Lontoo taittuu. Jos ei, niin pyytä suomennusapua.

Vinkkiä googletukseen: Kokeiles vaikka "saab P0455" :)

-Panu

P.S: Haiseeko bensa jossain päin konetilaa tai oiken takarenkaan luona? voisi nimittäin olla myös letkuvuoto jossain...

9-5 2.3t -00 US specs BP Steg 1,
9-3 Aero Cab -04 Lime BP Steg 7,
9-3 "Aero" Cab -05 BP Steg 1,
#1767, MB CLS 350CDI -11
Jonz
"Kaasari"
Viestit: 18
Liittynyt: Pe Syys 05, 2008 09:17
Paikkakunta: Oulu

Re: Tietoa halutaan bensatankin huohotinventtiilistä?

Viesti Kirjoittaja Jonz »

Kiitosta Panu,

googlasin suoraan tuota koodia ja kattelin hölmistyneenä noita englanninkielisiä sivuja. Mutta ei silmiini sattunut sitä varsinaista tietoa mitä etsin, tietoa tuosta venttiilista.

Siinä lapussa minkä niiltä sain sanottiin että toi huohotin venttiili ei toimi.
Olivat ilmeisesti tehneet lisäksi jonkun käyttölaitetestauksen. Ja olisivat haluneet että pitäisi toi huohoitinventtiili vaihtaa.

Niin haluaisinkin siis tietää miten akuutti toi olisi korjauttaa, vai kannattaako ollenkaan korjauttaa. Ja paljon maksaa oikeasti tuollainen venttiili jos liikeessä on 160€ mikä on minusta aika paljon.

Pitääpäs tarkistaa toi tankin korkkikin, kun töistä lähtee 8O
Niin ja haistella jos bensa haisee.

- Joni
Jonz
"Kaasari"
Viestit: 18
Liittynyt: Pe Syys 05, 2008 09:17
Paikkakunta: Oulu

Re: Tietoa halutaan bensatankin huohotinventtiilistä?

Viesti Kirjoittaja Jonz »

Enpäs haistanu bensaa, mutta ainakin kun tankin korkin aukasee jää kuulumatta sellainen suhahus mikä mielestäni kuuluisi kuulua. Tosin tankki on nyt lähes täynnä ja tavallisesti kun korkkia avaa niin silloin tankki on tyhjä :D

- Joni
Perttib
"Kaasari"
Viestit: 21
Liittynyt: Su Syys 01, 2013 08:32

Re: Tietoa halutaan bensatankin huohotinventtiilistä?

Viesti Kirjoittaja Perttib »

P0455

Syttyi moottorivalo tauluun. Oli tankinkorkki löysällä. Siitä sain kun en itse ollut tankannut vaan sen hoiti talouden kakkoskuski :D ehti jo tulla ressi :mrgreen:

:saab:
9-3 SS 2005 USA tuonti 2.0t automatikki stage 1 bensa
Ex 9-3 SC 2007 Vector Carlsson etanoli automatikki
Vastaa Viestiin