Outo vika 9-5 tid 2.2

9-5 tuli tonnarin seuraajaksi syksyllä 1997.
Vastaa Viestiin
suappisetä
"Koeajolla"
Viestit: 4
Liittynyt: Ti Maalis 22, 2016 09:12

Outo vika 9-5 tid 2.2

Viesti Kirjoittaja suappisetä »

Koneen lämmetessä alkaa hyytymään ja käymään nakuttamalla. Annoin auton jäähtyä ja otin akunkengän pois niin muutaman starttauksen jälkeen toimii taas ja vikavalo sammui. Nyt on tehnyt saman pari kertaa. Vikakoodia ei ole vielä luettu kun kerkesi sammumaan ennen korjaamon pihaan pääsyä. Kuvittelin ongelman kadonneen itsestään mutta pikkusen ennen kotipihaan pääsyä alkoi taas sama oireilu. Olisikohan pumpun boxi syyllinen vai mistä vikaa pitäisi etsiä?
Dosh
"Ruisku"
Viestit: 128
Liittynyt: Ti Touko 22, 2012 22:53

Re: Outo vika 9-5 tid 2.2

Viesti Kirjoittaja Dosh »

Eikös ne vikakoodit jää sinne muistiin?
Jzo
"Turbo"
Viestit: 226
Liittynyt: Ke Kesä 03, 2015 16:37

Re: Outo vika 9-5 tid 2.2

Viesti Kirjoittaja Jzo »

Mulla aiemmin Dti 2.2. Opelin keulalla ( käsittääkseni pitkälti sama kone) teki ihan samaa. Kylmänä ei mitään ongelmaa ja lämpimänä köhi ja veto pois. Kampiakselin asentoanturin vaihdolla ongelma poistui.
suappisetä
"Koeajolla"
Viestit: 4
Liittynyt: Ti Maalis 22, 2016 09:12

Re: Outo vika 9-5 tid 2.2

Viesti Kirjoittaja suappisetä »

Kiitoksia vinkeistä! Samaa näytti vikakoodikin. Nyt uutta anturia hakemaan pro car servicestä ja remontin kustannus itse vaihtamalla on 46 e... :)
Vastaa Viestiin