2.0:ssa on tuossa venakopan kulmassa joku laite, joka on nokka-akseliin kiinnitetty ja imusarjalta tulee ali(?)paineletku ja haaroittuu myös jarrun tehostimelle. Tuossa 2.3:ssa menee taas moottoritilan etukulmaan samasta paikasta letku. Ilmeisesti nuo laitteet tekee saman asian, mutta mitä? Ja mitä eroa käytännössä, kun tuon toinen on mekaaninen ja toinen sähköinen.
Ja ajattelin vaihtaa ecun moottorin mukana, mutta tuleeko nyt ongelmia, kun ei kaikki laitteet olekaan samanlaisia. Kolariautokin on jo laitettu eteenpäin menemään eli en saa osia enää haalittua, mutta eipä tuolla johdoissakaan olisi liitintä tuolle laitteelle, joka oli varaosa-auton keulalla. Eli 2.0 mekaanisesti
nokka-akselissa taitanee olla lovi, johon tuon vanhan moottorin laitteen saa kiinni, kunhan kannesta ottaa suojatulpat irti ja letkut löytänee paikkansa, kun on ehjä autokin nähtävillä

Saako tästä selityksestä/ongelmasta mitään selkoa ja kuinka kusessa olen? Piti olla suht helppo homma. Moottorit on siis vierekkäin apurunkojen päällä pihan nurkassa, joten mahdollisimman paljon kasaan ennen kuin laitan auton alle takaisin ja kiinnitän paikalleen. Vanhan moottorin (2.0) ecu T7.7A08 ja 2.3 T7.7B06, jos näistä nyt on mitään apua. Kuvia en saanut laitettua valitettavasti.