Omasta 9-5:sta rupesi virta-avain kanittamaan seuraavilla tavoilla:
1. Sammuttaessa avain kääntyy lock-asentoon, mutta virrat jää päälle - lukkopesä ei nouse ylös pesästään tai käänny enää off-suuntaan
2. Joutuu ränkläämään että avain kääntyy, virtoja ei saa päälle
Youtubessa on paljon videoita aiheesta ja ulkomaisilta sivuilta löytyy ohjeet kuinka pesä irrotetaan, mutta alkuperäisen ongelman ratkaisuun ei ole apuja joten tuumasin tehdä itse tällaisen työohjeen lukkopesän DIY-fiksaukseen joka onnistuu keneltä tahansa vaikka keittiön pöydän ääressä.
1. Lukkopesä irrotettuna, ota muovikuori pohjasta irti ja sen alta jousi sekä aluslevy

2. Käännä pesä avaimella seuraavaan asentoon

3. Paina näkyvää tappia sisään sen verran, että saat pesää käännettyä lisää kuvan mukaan

4. Paina tappia sormella vastaan kun liu'utat sen esteen yli, tapin takana on jousi

5. Vedä tappi pois. Tämän jälkeen PIDÄ AVAIN PESÄSSÄ ja vedä pesä pois kotelostaan. Älä pelkää, niin kauan kuin avain on pesässä, mikään ei irtoa itsestään vaikka näetkin haitat nyt selvästi.

6. Purista koko pesää haittojen päältä sormin kun vedät avaimen rungosta ulos, mikäli aiot puhdistaa haittoja tai tarkistaa niiden alla olevien jousien kunto. Sen jälkeen vedä haitat vuorotellen ulos koloistaan ja aseta oikeassa järjestyksessä pöytätasolle kuten kuvassa. Jokaisen haitan alla on pieni jousi

7. Jokaiseen haittalevyyn on stanssattu koodi, kuten kuvassa näkyy.

Tee haittalevyjen koodeista kaavio, usko pois että se kannattaa.

8. Oma ongelmani piili tässä osassa, jonka tulisi liukua esteettömästi sisään ja ulos. Osa lähtee vetämällä poispäin, myös sen alla on pieni jousi.

9. Kyseinen osa liukuu rungon kuvassa näkyvää pintaa pitkin. Ennen kuin alat hiomaan mitään, varmista että ymmärrät mekanismin toimintaperiaatteen.

10. Hio liukupinnat tasaisiksi, pyöristä terävät särmät yms. niin, että mekanismi toimii liukkaasti jälleen. Tässä vaiheessa kannattaa viettää aikaa runsaasti ja varmistaa, että pesän ylösnaksaus toimii varmasti pehmeästi.

11. Kun olet puhdistanut rungon mielestäsi riittävästi, kasaa runko takaisin. Itse käytin puhdistamiseen ultraäänipesuria ja isopropyylialkoholia, vanhan rungon sisästä tulee hyvin paljon likaa ja metallia ulos.
Haittalevyjen takaisinlaittamisessa ei tarvitse stressata, näet silmin jos jotkut haittalevyt on väärässä paikassa. Kuvaan laitoin kaksi haittalevyä vääriin paikkoihin ja työnsin avaimen reikäänsä, huomaa kuinka haittalevyt erottuu muista.

Kaikki haittalevyt jousineen työnnettyäsi takaisin, kasaa runko päinvastaisessa järjestyksessä purkamiseen nähden.
HUOM! Jos jokin haittalevy on kulunut runsaasti, sylinteri ei käänny pesässä avaimen kanssa takaisinpäin. Tällöin on hyvä tietää, että kokonaisuus toimii myös ilman haittalevyjä tai vain osalla niistä. Voit jättää haluamasi määrän haittalevyjä pois lukon sisältä, mekanismi toimii silti oikein eikä tunnu erilaiselta tai ole helpompi tiirikoida jos pelkäät luvatonta haltuunottoa. Itse jätin oman lukon sisään vain 2 haittalevyä ja pesä toimii kuin uusi.
ÄLÄ KÄYTÄ VOITELUAINEITA, lukkorungon metalliosat ovat itsevoitelevia materiaaleja ja vaseliini, öljyt sunmuut kerää itseensä herkästi roskaa. Hio mielummin pinnat kiiltäviksi ja puhdista huolellisesti.