Ne neljä puslaa. Ala ja Ylätukivarsien uloimmat. Poistaminen oli parin minuutin homma. Uuden puslan asennus ehjänä ei niinkään.
Käytin motonetin MTX SAAB/OPEL/GM pusla työkalusarjaa. Vaikka miten kääntelin ja vääntelin niin en onnistunut sellaista kombinaatiota tekemään että uuden puslan pölysuoja ei rutistuisi/kiertyisi rikki asennettaessa.
Kuuluuko noista ottaa nuo lukitus sokat pois ja irrottaa pölysuojat prässättävältä puolelta ennen asennusta ja laittaa takaisin asennuksen jälkeen, vai enkö vain ihan oikeasti väsymykseltäni osannut käyttää tuota työkalua?
Takapään puslien asennukseen neuvoa
-
TurboSaab98
- Matalapaineturbo
- Viestit: 169
- Liittynyt: To Maalis 19, 2020 20:22
Re: Takapään puslien asennukseen neuvoa
En ainakaan itse ole irroittanut, onhan ne monesti tiukat asentaa ja vaikeat en nyt muista kun vuosi aikaa kun viimeksi vaihdoin.
Saab 900 i8 lasikattoluukulla -90. Saab 900 Turbo 8 sedan -87 Saab 99 -84 Saabismia suvussa paljon, Perhepiirissä kymmeniä saabeja. Jäsen #8722 Tarkoitus entisöidä ja Pelastaa saabeja, ei särkeä. Tech 2/YV