Kannentiivisteen vaihto.

9-5 tuli tonnarin seuraajaksi syksyllä 1997.
Vastaa Viestiin
JR-95
"Kaasari"
Viestit: 34
Liittynyt: Ti Joulu 21, 2004 21:05
Paikkakunta: Kuopio

Kannentiivisteen vaihto.

Viesti Kirjoittaja JR-95 »

Paljonko mahtaa kustantaa kannentiivisteen vaihto? Tihkuu nestettä vasemmasta etukulmasta , varsinkin kun kylmä kone lämpiää. Sitten lämpimänä ei enää höyryä.(tippui nestettä pakoputken päälle)
Paisuntasäilössä ei ole öljyä, eikä kupli. Pakokaasuissa ei silmämääräisesti vesihöyryä.
96 -75
Alfa Romeo 156 2,4d Sw -05
khronos
"Kaasari"
Viestit: 9
Liittynyt: Ke Kesä 16, 2004 15:22

Viesti Kirjoittaja khronos »

Maaliskuussa 9-5 2.0t:hen kannentiivisteen vaihto kustansi Tampereen Metroautossa hiukan yli 600 euroo.
Saappi Kuski
"Hölösuu"
Viestit: 3011
Liittynyt: Su Kesä 20, 2004 17:39

Viesti Kirjoittaja Saappi Kuski »

LA Espoossa sanoi että 850€ ja tonni jos pitää hioa. Tihkuttaa tuo öljyä minullakin. En tiedä miten tuohon pitäisi suhtautua, saabien koneet on aina kansistaan vuotaneet öljyä ainakin minulla mutta ei se ole käyttöä haitannut. Tihkunta on yleensä ollut niin vähäistä että se vaan sotkee, edes lisätä ei ole öljyä tarvinnut koskaan sen takia ja niin on nytkin. Toisaalta välillä kuulee että 9-5:ssa on ollut joillakin kannen pultit niin löysällä että pyörivät käsin mutta 9-5:ssa nyt on kaikki muutkin viat mitä vanhempiin saabeihin saattoi vain kuvitella.
En tiedä kannattaako tiivistettä edes vaihtaa jos se vaan tihkuu eikä litkut mene sekaisin.
9000CS 2,3
JR-95
"Kaasari"
Viestit: 34
Liittynyt: Ti Joulu 21, 2004 21:05
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja JR-95 »

Nonnii.
Nyt on sitten kannen tiiviste vaihatettu. Kannen pultit olivat sormi "kireydessä". Soitin GM:lle. Viisi vuotta vanha auto, ajettu 181 k: on aivan normaalia, eli eivät hyvitä remontista mitään.
Kattoo nyt jos sais innostusta, niin soittais ensi viikolla kuluttaja-asia immeiselle ja kyselis niiden kantaa.
Sen verran rupes korpeemaan, että ostin erimerkkisen auton.
96 -75
Alfa Romeo 156 2,4d Sw -05
khronos
"Kaasari"
Viestit: 9
Liittynyt: Ke Kesä 16, 2004 15:22

Viesti Kirjoittaja khronos »

Moi,
No omani oli vähän yli 100 tkm ajettu, mutta nää on hiukan vaikeita asioita. Auto on vanha ja joka tapauksessa ajettu jo kohtuullisen paljon. Itse päädyin vaihtoon. Nyt ollut vähän yli puoli vuotta alla Honda Accord Tourer 2.4 autom. Tilat ovat paremmat ja moottori/vaihteisto todella hieno. Ajettavuus ei ihan samalla tasolla, mutta ollaan varsin tyytyväisiä Saabin (ja Volvo 850 GLT farkun) jälkeen.
Terveisin,
Markku
Vastaa Viestiin