***********************************************************
(.............Lainaus ensimmäisestä viestistä..................)
Olin viimeyönä tulossa Savonlinnasta kotia kohti kun Lahden jälkeen Saabistani posati kone (moottoritiellä, nopeus 135 km/h).
Tänään sain kuvia ja ilmoituksen, että lohkossa reikä, mäntä pirstaleina, öljynpohja hajalla, imupuolen venttiilit sohjona, pakosarjoissa palasia ja sälää ym.
korjaus tulis maksamaan merkkikorjaamolla sen 6200 < €!!!
Tehdas ei varmasti tule vastaan tässä asiassa Sad , vaikka huoltomieskin ihmetteli kuinka kone voi mennä noin palasiksi Question Auto ei kuitenkaan ole mikään kovin vanha; v 2000/167 000 km Aero 9-5 wagon.
Nyt olis kipeästi tarvetta hyviin neuvoihin. Mitä voin tehdä? Mitä kannattaa tehdä? Missä olis edulliset ja ammattitaitoiset korjaajat, jotka pystyisivät tekemään ihmeitä ja laittamaan auton jälleen kuntoon?
Olen erittäin kiitollinen kaikista asiantuntevista kommenteista ja neuvoista.
***********************************************************
Ilmoittivat laittavansa moottorin kuntoon!

AIVAN MAHTAVAA!!! Mielestäni tämä on oikein asiallinen ja erittäin hieno tapa saada ERITTÄIN tyytyväinen asiakas pysymään Saabin vannoutuneena käyttäjänä.
Kyseinen merkkikorjaamokin, joka otti asiakseen lähteä viemään tätä tapausta eteenpäin sai täydet pisteet asiakastyytyväisyydestä ja palvelualttiudesta.

Kyllä täytyy vain sanoa, että omat kokemukseni edelleen Saabista ja sen ympärillä tapahtuvasta palvelusta ja oheistoiminnasta (jälkimarkkinointi, asiantuntemus, huolto, yksityiset Saabin omistajat) ovat nostaneet kyseisen merkin ylitse muita automerkkejä!
Oikein paljon kiitoksia Teille kaikille, jotka annoitte asiantuntevia kommentteja tähän tapaukseen.
On hienoa olla osa Saab yhteisöä

Lopuksi vielä haluan lainata erästä tällä palstalla kirjoittavaa henkilö osuvalla signaturella; "Saabismi on sairaus,mistä ei kannata parantua "
Terveisin,
-sami-