Automaattivaihteisto, uusi vai käytetty?

9-5 tuli tonnarin seuraajaksi syksyllä 1997.
smt
"Kaasari"
Viestit: 15
Liittynyt: Ti Syys 26, 2006 07:39
Paikkakunta: Liminka

Automaattivaihteisto, uusi vai käytetty?

Viesti Kirjoittaja smt »

Menee vaihtoon 9-5 automaattiloota. N->D:lle nykäisee aika reilusti.

Houkuttelee hinnan puolesta todella paljon nuo käytetyt. Meinasivat Aineella et ei löydy tehdaskunnostettuja askeja. Onko kokemuksia käytettyjen askien vaihdoista?

Samalla vaihtavat Aineella takuuseen jakoketjun romppeet.
150tkm huollossa kuulema oli kuulunut jotain ääntä ja kylmänä moottori ulisee muutaman minuutin.
Avatar
Eski
"Saabisti"
Viestit: 6669
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 08:56
Paikkakunta: Keski-Suomi

Viesti Kirjoittaja Eski »

Kyllä kunnostettu automaattiloota on ihan hyvä vaihtoehto. Vanhempaa 4-portaista pitäisi ainakin Ruotsista löytyä -> http://www.sdcc.se ja tilaus trolli.nu kautta.

Jos kone ulisee kylmänä, on todennäköisesti öljypohjassa öljylietettä, joten pyydähän putsaamaan moskat pois ja tarkistamaan laakerien välykset...

Eski
smt
"Kaasari"
Viestit: 15
Liittynyt: Ti Syys 26, 2006 07:39
Paikkakunta: Liminka

Viesti Kirjoittaja smt »

Taitaa olla tossa mun 9-5 2.3t wagonissa 5 portainen loota. Auto oli vm 2002.
Trooper_75
"Turbo"
Viestit: 280
Liittynyt: La Joulu 18, 2004 22:14

Re: Automaattivaihteisto, uusi vai käytetty?

Viesti Kirjoittaja Trooper_75 »

smt kirjoitti:Menee vaihtoon 9-5 automaattiloota. N->D:lle nykäisee aika reilusti.
Kiinnostaisi tietää, onko laatikossasi muitakin oireita kuin tuo nytkäytys ja kuinka häiritsevä se on? Kyllä mullakin havaittavasti nytkäyttää juuri kun D:lle laittaa (etenkin jarrua vasten), mutta muuten toimii hyvin, eikä tulis mieleenkään ruveta laatikkoa vaihtamaan.
Avatar
Eski
"Saabisti"
Viestit: 6669
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 08:56
Paikkakunta: Keski-Suomi

Viesti Kirjoittaja Eski »

Noita 5-portaisia automaatteja vaihdetaan aika tiuhaan takuuseen, eli alle 2v vanhoihin autoihin. Saabin hinta laatikolle on 8000 euroa, joten kannattaa tosiaan katsella kunnostettua tai kunnostaa oma laatikko. Ainakin PCS:n kautta onnistuu laatikkoremontti...

Eski
smt
"Kaasari"
Viestit: 15
Liittynyt: Ti Syys 26, 2006 07:39
Paikkakunta: Liminka

Viesti Kirjoittaja smt »

Vaiva esiintyy aika harvoin ja silloin kun esiintyy niin on sen verran voimakas nykäys että kyllä huomaa. Aivain kuin loota olis myöhässä vaihtamisessa ja yrittää sitten voimalla ehtiä mukaan.

Oikeastaan en ole muita oireita huomannutkaan, en tiedä liittyykö tuohon samaan vikaan sitten se että vaihtaa 60 vauhdissa ylämäessä aika myöhään pienemmälle (kierrokset ehtii laskea 1000 pintaan).

Uuden lootan hinta oli jotain 6000-8000 euron välillä, käytetyn saattaa saada jo parilla tonnilla jostain kolariautosta.
Avatar
valtteri
"Hölösuu"
Viestit: 2023
Liittynyt: Su Marras 30, 2003 16:02
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja valtteri »

Onko laatikkossa uusin ohjelma ?? ennekuin ostat uuden laatikon niin pyydä valtuutettua korjaamoa päivittämään laatikkoon uusin softa ja vaihda öljyt jos ei ole jo vaihdettu.

katso: http://www.saabclub.fi/phpBB2/viewtopic ... p%E4ivitys
Saabismi on sairaus,mistä ei kannata parantua
Saab NG 9-5 Aero Turbo6 XWD Hirsch -11
Saab Ng 9-3 t -08
Zetor 8540 + Odes 800 + Hitachi EX120
Perheessä myös Ng 900 -98 ja Ng 9-3 t Hirsch -08
"1159"
TjK
"Viggen"
Viestit: 547
Liittynyt: Pe Syys 19, 2003 12:43
Paikkakunta: Ylöjärvi

Viesti Kirjoittaja TjK »

Mulla 2004 aero ja juuri sama vika; nykäisi rajusti, kun pistää vaihteen pykälään. Jos nosti jarrun nopeasti, niin auto saattoi rynnätä aika kovin. Varsinkin, jos kone oli kylmä ja kierrokset siksi korkeat.
Nöissä on kuulemma ollut tätä vikaa ja laatikko vaihtui takuuseen viime maanantaina. Kyseinen vika hävisi ja nyt kaikki tuntuu taas toimivan. Mitä nyt vesipumppu vissiin on alkanu pitämään ääntä...
TjK #1480
Nyt: Volvo C70 cab, Ford S-max
EXät: Saab x 17, Caddy SRX 4.6, Camaro Z28 Conv, Mitsubishi Pajero 3,2 DI-D, Volvo S802.5T, Volvo S80T6, Jeep G-C x 3, OpelVectra, MB300E, BMW750i, BMW540i + jokunen skoda, joissa VW/audi -merkit.
KN/Lieto
"Hölösuu"
Viestit: 1240
Liittynyt: To Tammi 11, 2007 12:38

Re: Automaattivaihteisto, uusi vai käytetty?

Viesti Kirjoittaja KN/Lieto »

Automaatin kanssa täälläkin näyttäisi olevan jotain ongelmaa. Auto on vuoden 2004 9-5, ajettu 230tkm. Välillä, nimenomaan kuumana ajon päätteeksi ryskäyttää aika kovaa D tai R asennon. Nyt uutena ilmiönä tuli kaupunkiajossa, jälleen kuumana tämä vaihteiden ryskäyttely - vaihtoi todella huonosti joka suuntaan. Moottorin ja laatikon jähdyttyä toimi taas normaalisti, ja vaikka kotipihalla annoin käydä pidempäänkin, ei vaihdoissa ollut sanomista. Öljymäärä on täsmälleen oikea, mutta vaihdon jälkeen on ajettu ilmeisesti jo 110tkm (oli tarkoituskin vaihtaa heti seuraavassa huollossa). Pitää kai käydä kyselemässä ensi hätään uutta ohjelmaa, ja vaihtaa uudet öljyt - mutta varovainen epäilys jostain vakavammasta kuitenkin on. Onko noita vaihteistoja tosiaan korjattu kuvatun tapaisessa tilanteessa? Onko onnistuttu? Mitä on tullut maksamaan? Joku 8000 euroa on kyllä todella veemäinen kiskurihinta! Se on 48000mk!! Sopiiko tuollaiseen vanhempi vaihteisto, esim. NG900:sta? Sellainen sattuisi olemaan saatavilla ainakin halvemmalla...käsittääkseni ohjausyksiköt on erikseen moottorille ja vaihteistolle. Onkohan noita muutettu manuaaleiksi, vai liekö koko ajatus täysin mahdoton?
mikan
"Hölösuu"
Viestit: 1857
Liittynyt: Ma Heinä 28, 2003 14:04
Paikkakunta: Tampere

Re: Automaattivaihteisto, uusi vai käytetty?

Viesti Kirjoittaja mikan »

Mikäs 9-5:n automaattilootan öljynvaihto väli on? Tonnariin tuli vaihdettua öljyt 20 tkm:n välein ja hyvin toimi 364 tkm:iin asti mitä mulla oli.

t. Mika
Jäsen #720 6 * turbo, 1 * Aero
smt
"Kaasari"
Viestit: 15
Liittynyt: Ti Syys 26, 2006 07:39
Paikkakunta: Liminka

Re: Automaattivaihteisto, uusi vai käytetty?

Viesti Kirjoittaja smt »

Päivitämpäs oman saabin askin tilanteen. Liike josta ostin auton suostui korjaamaan vaihteiston omaan laskuunsa, joten en pannut korjaus vaihtoehtoa ollenkaan vastaan.

Liikkeen mukaan vaihteistossa oli alkujaan ollut venttiilivika joka taas aiheutti vaihdepakan hajoamisen. Siitä siis johtui tuo kova rytkäytys.

Venttiilikoneisto oli vaihdettu samoin korjattu hajonnut vaihdepakka. Korjaus kesti käsittämättömän kauan johtuen erisyistä, mutta loppujen lopuksi vaihteisto tuli kuntoon. Saas nähdä milloin hajoaa seuraavan kerran.
KN/Lieto
"Hölösuu"
Viestit: 1240
Liittynyt: To Tammi 11, 2007 12:38

Re: Automaattivaihteisto, uusi vai käytetty?

Viesti Kirjoittaja KN/Lieto »

Öljyn vaihtoväliksi ilmoitetaan muistaakseni käsittämätön 150tkm, mutta olen ajatellut vaihtaa esim.60tkm välein, koska meillä ei tule ajoa vuodessa edes viittätoista tuhatta. 30tkm:kään ei välttämättä liian pieni, koska öljy vaihtuu vain puoliksi. Nyt se ainakin näytti melkoisen mustalta. Neljä vaihteisissa ei meillä ole ollut koskaan mitään murheita.
9-3
Matalapaineturbo
Viestit: 176
Liittynyt: Ma Marras 03, 2003 20:45

Re: Automaattivaihteisto, uusi vai käytetty?

Viesti Kirjoittaja 9-3 »

Minä olen vaihdattanut moottoriöljyt 15 tkm välein ja automaattilootan öljyt 45 tkm välein (n. 4 ltr). Öljy on jo siinä vaiheessa ollut liian likaista. Öljyillä sinänsä ajaisi pidempään jos ne pysyisi puhtaina. Lootassa ei ole edes suodatinta mikä olisi kyllä välttämätön. Siksi niitä laatikko-/venttiilivikoja tulee.
palle
Matalapaineturbo
Viestit: 174
Liittynyt: Pe Loka 15, 2004 15:30
Paikkakunta: pohjois-häme

Re: Automaattivaihteisto, uusi vai käytetty?

Viesti Kirjoittaja palle »

Kuinkas paljon tuo automaatti saa hypätä kun laittaa D:n päälle? Minkätasoinen nykäisy on vielä sallittua ja ehjän laatikon merkki? Ihan sillä kun viikko takaperin hankittiin automaatti 9-5, eikä noista automaateista ole kokemusta, muuta kuin remmivolvo vuodelta 1982.
mikan
"Hölösuu"
Viestit: 1857
Liittynyt: Ma Heinä 28, 2003 14:04
Paikkakunta: Tampere

Re: Automaattivaihteisto, uusi vai käytetty?

Viesti Kirjoittaja mikan »

Jaahas mun 4-lovisessa on seuraavaksi 210 tkm:n huolto. Taidan vaihdattaa sitten lootan öljyt samalla. Eipä se niin kallista hommaa ole, etteikö sitä voisi varmuuden vuoksi tehdä hieman useammin.

t. Mika
Jäsen #720 6 * turbo, 1 * Aero
Vastaa Viestiin