Puhallus vain tuulilasille
Puhallus vain tuulilasille
Eli 2.3t, vuodelta 98 ja ajettu pirusti. Puhaltaa vain tuulilasille. Ei anna vikakoodeja. Kuskin jalkatilasta jo korjattu katkennut akseli ja rajoitinläppä (vikakoodi 08, ei ilmaantunut korjaamisen jälkeen eli kai se oikein tuli asennettua). Ilmastointi huollettu ja täytetty juuri joten kompuraöljyt ja kylmäaineet täynnä. Kojelaudan suuttimista ja jalkatilan ritilöistä vaan ei tule hönkäystäkään. Joten onko sieltä joku moottori mennyt, läppä jumissa vai mikä?
Re: Puhallus vain tuulilasille
Kuuluuko ääntä moottoreista/läpistä kun vaihtelet puhalluksen suuntaa?
Saab
Elämää ohituskaistalla
Saabit myyty
Elämää ohituskaistalla
Saabit myyty
Re: Puhallus vain tuulilasille
Ainakin moottori tuntuu pelaavan, eli kun purin ja testailin niin se pitkä vipu käänsi kyllä alhaalla olevaa vihreää ratasta, joka taas käänsi toista vihreää ratasta. Käsin kun alempaa pylpyrää käänteli niin pelasi kyllä, ei vaan ilmavirran suunta juurikaan muuttunut. Pystyykö pidemmälle purkamaan vähällä vaivalla? Eli tarkoitan esim sitä, että tsekkaisi onko alemman rataksen takana kaikki ok, vai onko sieltä esim rattaalta läpälle menevä akseli katkennut (kuten esim oli kuskin puolella). Ei kyllä tuntunut löysältä pyörittää, mutta tiedä näistä... Onko se ratas edes akselin kautta läpässä kiinni vai onko ratas kiinni suoraan ilmansuuntauksen läpässä/vast?
Re: Puhallus vain tuulilasille
No nyt selkis. Eli ilmanohjauksen moottori toimii ja siis pyörittää metallivivun välityksellä vihreitä rattaita alhaalla. Mutta saman keltaisen vivun toinen pääty murtunut, joten ei pyöritä samalla sitä metalliakselia, joka suuntaisi ilman kojelautaan tai etutilan lattialle. Ilmeisesti vihreä ratas säätelee siis virtauksia takaosaan, koska sinne ikkunoille ja keskisuuttimille tulee ilmaa ihan hyvin. Onkohan tähän saatavilla varaosaa vai täytyykö askarrella vanhasta uusi? Tämän auton tuuletusjärjestelmä kun ei tuppaa olemaan mikään korjaajaystävällinen, tai sitten mulla on vaan vääränlaiset työkalut.