Tuli hommattua tuollainen 9-5 Wagon (vm. 2000), johon on aikoinaan laitettu jonkin sortin sport-alusta (Vectra?). Nyt huomasin toisen takaiskunvaimentajan vuotaneen ja uusien hankkiminen tuli ajankohtaiseksi. Siispä suunta paikallisen merkkiliikkeen varaosatiskille ja tiedustelemaan vaivihkaa tuollaisen itsesäätyvän hintaa... Ilmeisesti seurauksena oli lievä muistinmenetys, koskapa mieleeni ei jäänyt muuta kuin, että hinta alkoi 8:lla, mutta sitä seurasi vielä pari muutakin numeroa
Mitäpä muuta iskunvaimentajaa tuonne alle voisi ajatella, että tästä selvityisi kohtuullisin kustannuksin? Vakioiskareita sinne ei käsittääkseni voi ihan noin vain mennä heittämään. Kiitän jo etukäteen!
Grimberg kirjoitti:Tuli hommattua tuollainen 9-5 Wagon (vm. 2000), johon on aikoinaan laitettu jonkin sortin sport-alusta (Vectra?). Nyt huomasin toisen takaiskunvaimentajan vuotaneen ja uusien hankkiminen tuli ajankohtaiseksi. Siispä suunta paikallisen merkkiliikkeen varaosatiskille ja tiedustelemaan vaivihkaa tuollaisen itsesäätyvän hintaa... Ilmeisesti seurauksena oli lievä muistinmenetys, koskapa mieleeni ei jäänyt muuta kuin, että hinta alkoi 8:lla, mutta sitä seurasi vielä pari muutakin numeroa
Mitäpä muuta iskunvaimentajaa tuonne alle voisi ajatella, että tästä selvityisi kohtuullisin kustannuksin? Vakioiskareita sinne ei käsittääkseni voi ihan noin vain mennä heittämään. Kiitän jo etukäteen!
Jos kohtuukustannuksia hakee, niin tuollaiset voisivat toimia joten ja kuten (omaa wanhaa tekstiä), koska ne on Sachsin suositus Saabin omaan sport-alustaan.
Sachs tuntee 9-5:een kolme tuotenumeroa taakse, joista tuo (312708) on ilmeisesti kaikkein jäykin, koska siinä oli suositus Wagon, uudemmat vuosimallit sekä sport että standardi. Männänvarsi oli noin sentin lyhyempi kuin vakiossa (sama ero kuin Saabin omissa sport-alustoissa vs. tavallinen). Lopputulos varsin hyvältä tuntuva ja parihintana kohtuulliset 133 eypoa eli 1/4 merkkiliikkeen hinnasta.
Eli nyt olisi jo kaksi vaihtoehtoa tarjolla Kas, kun eivät :in varaosatiskillä sitten suositelleet tuota orkkisiskaria korvaavaksi, vai oliko syynä sitten juurikin tuo alustasarja
Hernesmaalla olisi juuri purkuun tullut 9-5, jonka iskareiden nyt ainakin luulisi menevän alle heittämällä, vai mitä mieltä olette?
9-5T kirjoitti:
Orkkis iskarit lyhentyi kauan sitten sentillä ja niitä tarjotaan korvaavina vanhoihinkin.
Näin epäilemättä on.
Koska kysyjä jonkinmoisella todennäköisyydellä ei ollut kuitenkaan menossa hakemaan alkuperäisiä ja koska kaikki tarvikevalmistajat ei ehkä ole mukauttaneet iskarinsa varren mittaa Saabin originaaliosiin, niin tuo (eli se, että sport-alustaisissa on kaiketi aina ollut se lyhyempi-iskuinen) on hyvä huomioida ostoksilla joka tapauksessa.
eeskola kirjoitti:[(eli se, että sport-alustaisissa on kaiketi aina ollut se lyhyempi-iskuinen) on hyvä huomioida ostoksilla joka tapauksessa.
E
Molemmat pituudet menee täydestä, tasonsäätö iskarit vain ei mahdu normaali jousiin. Tiedätkö lyhenikö myös sport iskarit kun normaalit lyheni?
En tiedä, lyhenikö, muttei nyt riitä kiinnostus asian selvittämiseenkään.
Iskarin varren pituudenhan pitää lähinnä olla suhteessa jousen pituuteen, jotta asianmukainen esijännitys säilyy myös ulosjoustossa plus varmaan myös siihen millä alueella iskua auto normaalitilanteessa on. Tuo esijännityksen ihmettelyhän oli ihan katsastusmiesten suosikkilaji kymmenkunta vuotta sitten, kun madaltaminen tuli isosti muotiin.
Saabin vakiovietereissä (oli sport tai ei) tuo tuskin on ongelma millään iskari/jousi -kombinaatiolla. Sen sijaan tarvikejousien kanssa tilanne voi jo olla toinen.
No, niin! Iskarijumppa aloitettu: vanhat pois ja uutta Motonetin iskaria
Takakaasu Saab 9-5 Farmari/Sport
9-5 ->01 Taakse Sport-alustalliset (ei tasonsäädölliset) [1998-2001]
(mallia SACHS) tilalle... Mitä, himputtia..? Eipä istu Iskareiden jousilautanen on liian pieni ja solahtaa jousen sisään! Löytyiskös lisää ehdotuksia korvaavalle iskunvaimentimelle..?
"...jonkin sortin sport-alusta" siksi, ettei itselläni ole tarkempaa tietoa alustan päivityksessä käytetyistä osista. Muutos kuitenkin tehty paikallisessa merkkiliikkeessä Saabin alkuperäisosilla.